Invelt
reklama reklama reklama
reklama
reklama reklama
11. 3. 2016 19:03 - 4079× - comment 3

Ostbergova havárie uvolnila prvenství Kajtovi

Ti, kteří by svůj zájem věnovali čistě jenom Mistrovství Evropy, měli letos krutý začátek roku. Po již dříve ohlášeném zrušení Jaenner rally, přišlo přesunutí termínu i druhé v pořadí Rally Liepaja. A zatímco světový šampionát stihl odjet již tři podniky, Evropané seděli doma s nohama na stole. Teprve o tomto víkendu se dočkali, když šampionát starého kontinentu otevřela Rally Islas Canarias. Ta včera začala kvalifikací a slavnostním startem, původně plánovaná večerní superspeciálka musela být z technických důvodů odvolaná a tak se vše pořádně rozjelo až dnes. To bylo na programu šest měřených testů, které se odehrály na třech úsecích. Nejdelší byla rychlostní zkouška s názvem Moya, která měřila 25 kilometrů, Tejeda i Santa Lucía pak obě shodně měřily okolo patnácti.


Foto: facebook FIA ERC

Do soutěže vstoupil nejlépe Ostberg, který hostoval ve Fiestě R5 týmu RMC, avšak jeho náskok na druhého Lukyanuka byla pouhá desetina sekundy. Třetí Kajetanowicz zaostal o deset sekund a když ruský jezdec v RZ3 zaostal o 13 za nejrychlejším, posunul se na druhé místo za Ostberga. To jsou starosti jezdců pole ERC, absolutně nejrychlejším na dvou zkouškách první sekce byl někdo jiný, konkrétně domácí Cruz s Porsche 997 GT3. Ten se také v polovině dne vklínil mezi Fiesty R5, které opanovaly čelo v pořadí Ostberg, necelých deset sekund nazpět druhý Kajetanowicz, 47 desetin zpět třetí Lukyanuk, čtvrtý Cruz a pátý Ares.

Ve druhé rundě si v prvních dvou testech nenechala do boje na čele mluvil dvojice Ostberg a Kajetanowicz a Cruz, který dopoledne vyhrál dva testy si pro lepší než druhé místo nedojel. Jak v RZ5, tak v RZ6 vyhrál Kajetanowicz, což znamenalo jediné a to, že Ostbergův náskok na čele pomalu hubne. Před závěrečným testem dne tuto dvojici dělilo 6,9 sekundy. Třetí se nadále držel Lukyanuk, ale jeho ztráta na vedoucího Nora už narostla na půlminutu. A nyní si prozradíme, proč se předchozí řádky věnovaly pouze dvěma ze tří testů odpolední sekce.


Foto: facebook FIA ERC

Bylo to proto, že v závěrečném testu dne došlo ke změně ve vedení, avšak ne asi způsobem, který by se většině fanoušků líbil. Natožpak posádkám. Dosud prvního Ostberga potkaly asi kilometr před cílem problémy s brzdami a v důsledku toho norský jezdec havaroval a svou Fiestu R5 nedokázal dovézt až do cíle. První příčka tak připadla Kajetanowiczovi, který má aktuálně k dispozici poměrně pohodlný náskok 22 sekund. V rámci evropské klasifikace pak třetí místo patřilo Consanimu, jenž výjimečně vyměnil svou obvyklou DS3 R5 za P208 T16. Ale Citroen, se kterým Francouz obvykle startuje v soutěži nechyběl, startuje s ním totiž domácí matador Monzón, který po dnešku drží čtvrtou příčku. Pátý je pak s půlminutovou ztrátou na Monzona Pérez s další Fiestou R5.

Na šestém místě jede Kobus, který na Kanárech zahajuje svůj drobný program v ERC a má pouhých 25 desetin ztráty na pátého Péreze, sedmý je Costernato a za Italem už následuje nejrychlejší jezdec ERC2, jímž je Chuchala. Ten se letos vrátil do služeb polského Subaru rally teamu a v polovině soutěže má náskok necelé dvě minuty na druhou posádku v ERC2. Na devátém místě absolutně je další Polák, tentokrát Koltun s Fiestou R5 a desítku uzavírá Puskádi s novotou vonící Fabií R5. V rámci ERC3, což je poslední subšampionát ERC, o kterém jsme se nezmiňovali, si nejlépe vede úřadující polský šampion Habaj debutující s P208 R2.


Foto: facebook FIA ERC

Rally Islas Canarias – El Corte Inglés – po RZ7 (ERC)
1.Kajetanowicz Kajetan – Baran JaroslawFord Fiesta R51:07:45,6
2.Lukyanuk Alexey – Arnautov AlexeyFord Fiesta R5+22,7
3.Consani Robert – Vilmot MaximePeugeot 208 T16+1:45,3
4.Monzón Luis – Déniz José CarlosCitroën DS3 R5+1:55,8
5.Pérez J. – López Fernández AlejandroFord Fiesta R5+2:27,3
6.Kobus Hermen – de Wild ErikŠkoda Fabia R5+2:29,8
7.Costenaro Giacomo – Bardini JustinPeugeot 208 T16+2:48,7
8.Chuchała Wojciech – Dymurski DanielSubaru Impreza STi N15+3:40,9
9.Kołtun Jarosław – Pleskot IreneuszFord Fiesta R5+4:00,2
10.Puskádi János – Gódor BarnabásŠkoda Fabia R5+4:45,2

Soutěž můžete jako obvykle sledovat online na serveru eWRC-results.com.

twitter fbpdf

eWRC.cz
nezávislý internetový portál o rally
redakce@ewrc.cz © 1999-2015 eWRC.cz
RSS Facebook Twitter