ARC Slovakia odštartovala novú sezónu v Rakúsku

Súťaž poctila svojou prítomnosťou celá česká jazdecká špička spolu s rakúskymi pretekármi.

Nová sezóna začala pre tím ARC Slovakia poriadne z ostra, pretože naša posádka Peter Gavlák – Miloš Hůlka odcestovala už 1. 1. 2008 na obhliadku trate do rakúskeho Freistadtu. Harmonogram obhliadky Jänner rally bol dosť na tesno, a tak sa od stredy rána zastavili až v sobotu na cieľovej rampe. Súťaž poctila svojou prítomnosťou celá česká jazdecká špička spolu s rakúskymi pretekármi. Podujatie bolo totiž opäť zarátavané ako prvý podnik českého šampionátu MM-ČR. Nečudo, že gro štartového poľa teda tvorili českí pretekári. Jediným zástupcom Slovenska bol len náš súťažný tím.

Podmienky na trati konečne spestrila pani zima, a tak sa po ročnej pauze bez snehovej nádielky nasadzovali pneumatiky z hrotmi. Snehová pokrývka však nebola tak výdatná ako v roku 2006, čo sa podpísalo na celkom slušnej spotrebe pneumatík. Značná časť úsekov sa totiž išla vo vyjazdenej stope na asfalte.

V piatok sa našim veľmi nedarilo. Konkurencia išla opäť rýchlo, o čele pretekov ani nehovoriac. Mali sme drobné problémy (zasekávajúci sa plynový pedál) a na posledných troch skúškach prvého dňa im ešte začal unikať motorový olej. Peter tak musel ísť s autom trochu šetrnejšie, aby v závere dňa neodišiel motor. Po výjazde z druhého servisu naši „chytili minútu“ a pripísali si k výslednému času ešte 10 sekúnd. Počas piatku sa držali v skupine okolo 15. priečky a nakoniec išli nocovať na 14. mieste. Rozdiely pred nami a za nami však neboli veľké, a tak bolo druhý deň všetko otvorené. Ďalšia slušná porcia kilometrov zo sobotného programu dala tušiť, že poradie sa bude ešte meniť. V piatkovom poslednom servise mechanici tímu K.I.T racing odviedli dobrú prácu a auto pripravili na sobotné ráno výborne. Peter sa do prvej sobotnej skúšky vyspal dobre a zajazdil čas v prvej desiatke. V druhej skúške však spravil zopár chýb a to ho stálo dosť času. Na opakovanej skúške z rána však opäť dokázal zajazdiť výborný šiesty čas a začal sa postupne predierať poradím smerom hore. Na ďalšej skúške si dal väčší pozor a chyby z prvého prejazdu sa už neopakovali. Pekným piatym časom sa pred záverečnými dvoma skúškami dostal na 7. miesto v absolútnom poradí. Časové rozdiely však zostali nesmierne tesné, veď medzi 7. a 11. miestom bol rozdiel len niečo okolo 6 sekúnd. Posledná najdlhšia skúška sa išla dvakrát a mala 28,61 km. Túto poriadnu porciu kilometrov Peter s Milošom zvládli na 9. mieste a z konkurencie na 7. miesto nás dokázal poraziť len K. Trojan, ktorý nás preskočil. Opakovanú finálnu skúšku naši zajazdili na 11. mieste a opäť ich porazil iba K. Trojan, ktorý mal skvelý finiš. V tvrdej konkurencii si tak naši ukoristili pekné 8. miesto a s účinkovaním na ťažkej súťaži v Rakúsku teda môžeme byť na začiatok sezóny v MMČR spokojní.

Peter: „Rakúska súťaž pre nás nezačala práve najlepšie. Vyskytli sa menšie technické problémy, chytili sme dokonca aj 10 sek., no napriek tomu si myslím, že to nemalo výrazný vplyv na dosiahnutý výsledok. Súťaž bola dosť náročná, čo do počtu kilometrov i nestálym snehovým či ľadovým povrchom. Jazdilo sa s hrotmi na asfalte a to bola naozaj zábava. Začal som trochu opatrnejšie, vzhľadom k tomu, že sme nemali dostatočné snehové podmienky na testovanie pred súťažou a krátke zvezenie pred samotným podujatím bolo málo. Nič na tom nemení fakt, že sa mi to páčilo a rýchlo som sa snažil podmaniť si auto na hrotoch. Bola to poriadna porcia kilometrov a som rád, že som išiel až na druhú sobotnú skúšku v celku čisto a bez vážnejších chýb. Myslím si, že to bola podstata dobrého umiestnenia v tak silnej konkurencii. Výborne sme si to s Milošom užili a vyslúžili sme si aj pekný aplauz na cieľovej rampe, čo nás príjemne prekvapilo. Bolo to pekné zvezenie a ďakujem celému tímu a taktiež našim fanúšikom.“

Miloš Hůlka: „Myslím, že na úvod sezóny je dosiahnutý výsledok vynikajúci. Súťaž to bola nesmierne náročná, ako z hľadiska jazdy na hrotoch i náročnosťou rýchlostných skúšok. V piatok nás trochu pribrzdili drobné technické problémy, ktoré sa však podarilo odstrániť. Ja osobne som však veľmi spokojný s výkonom, ktorý sme podali a obrovské ďakujem patrí tiež mechanikom za prácu, ktorú odviedli ako na pretekoch i pri príprave vozidla.“

V pláne je teraz dlhšia prestávka, počas ktorej bude čas na kompletný repas auta po minuloročnej sezóne. Trochu oddychu pred ďalším kolotočom pretekov si užije aj posádka, ktorá by sa mala pravdepodobne predstaviť až v marci v Nitre.