Miroslav Vebr - eWRC.cz
12. 1. 2009 19:54 − 3834× − 7

Otec a dcera jako posádka

Znáte Romana a Dianu Vaňkovou? Víte, na kterých soutěžích je můžete vidět? Ne?! Pojďme si je představit.

Valašsko je jednou z líhní automobilových soutěží u nás. To dokazuje i další posádka, která se začala objevovat na tratích rychlostních zkoušek. Roman Vaněk navigovaný Dianou Vaňkovou si se Škodou 130 RS dojeli v premiérové sezoně pro 4. místo ve třídě V.

Znáte Romana a Dianu Vaňkovou? Víte, na kterých soutěžích je můžete vidět? Ne?! Pojďme si je představit. „Jsme valašská posádka z Valašské Bystřice, kterou tvoří otec s dcerou. Pro automobilové soutěže používáme vůz Škodu 130 RS, se kterým startujeme v K4 poháru ČR v rally. Rok 2008 byl naším premiérovým. Celkem jsme se postavili na start tří soutěží. Nejvydařenější byla domácí WURTH Partr rally, kde jsme zvítězili v naší třídě,“ představila v krátkosti svou posádku spolujezdkyně Diana Vaňková.

Roman Vaněk neměl k rychlým autům daleko. Kolem jeho domu se proháněla závodní auta při Barum rally a Valašské rally. A klukovský sen, svézt se v takovém vozidle, si Roman splnil. První opravdový start si Vaněk naplánoval na srpen loňského roku. Tím si zároveň splnil i druhý klukovský sen. „Barum rally je u nás TOP mezi soutěžemi a startovat na ní je snem každého závodníka. Já jsem svou premiéru v rally absolvoval právě při Barumce v loňském roce, kdy jsme jeli v kategorii Star rally. Barumka byla perfektní. Na to, že jsme ji jeli poprvé a vůbec poprvé soutěž, to bylo hodně náročné. V cíli jsme dostali ocenění za absolvování rally, takže byla ve Zlíně maximální spokojenost,“ vrátil se k svému křtu v rally Roman Vaněk. Na místo spolujezdce usedla vedle Romana dcera Diana. Ne, že by se kamarádi nehrnuli do auta, ale Roman chtěl mít vedle sebe někoho, komu maximálně důvěřuje. Přesto, vézt v závodním autě některého člena rodiny je hodně zavazující. Jezdec musí být více opatrný a co hlavně, v té chvíli se ztrácí autorita a táta ne táta, musí najednou poslouchat. „Zájemců o místo spolujezdce bylo dost, ale dcera dostala přednost. Rally jí baví a tak jsem si řekl, že to s ní vyzkouším. Navíc její předností je, že se nebojí. Náročnou Barum rally zvládla co by spolujezdec dobře a tak bylo i z mé strany rozhodnuto. Je sice pravda, že v autě musím poslouchat dceru, ale není to zase až tak špatné. Naštěstí musím poslouchat Dianu jenom v autě, mimo auto musí poslouchat ona mne,“ vysvětluje volbu spolujezdce Roman Vaněk a Diana svého otce doplňuje. „Prakticky odmalička mám kladný vztah k motosportu a tak tady jsem nemohla udělat výjimku. Jen co jsem doma uviděla kombinézu, bylo rozhodnuto. Jednoduše řečeno do auta na mé místo nikoho jiného nepustím. Taťka jezdí s rozumem a když ne, tak ho v autě lehce sprdnu.“

Druhý start zaznamenala posádka Vaněk – Vaňková při AZ pneu Jeseníky. Sprint poznamenalo počasí. Deštivé přeháňky ztížili závod. Posádka si vedla velmi dobře a na dosah měla první vítězství. V závěru rally ovšem auto na blátíčku uklouzlo a zadní částí vozu trefilo sloup. Oslavy z prvního vítězství ve třídě V tak museli Vaňkovi odložit. „Tři týdny jsme měli na opravu auta. Chtěli jsme na domácí WURTH Partr rally startovat a pro tento start jsme dělali maximum. Domácí soutěž byla skvělá. Krásné erzety, výborná atmosféra a všude plno našich kamarádů. Jenom škoda delších přejezdů k RZ. Startovat doma je trošku ošidné. Trať znáte, ale před známými se nemůžete zahanbit. Ale celou soutěž jsme zvládli velmi dobře a v cíli jsme se mohli radovat z vítězství ve třídě,“ popsal dojmy z posledního startu loňské sezony Roman Vaněk. Bouřlivé oslavy z vítězství se ovšem musely odložit. „Už před závodem se táta necítil dobře. Během závodu přestával mluvit a v cíli už ani nemohl pořádně poděkovat. Proto hned po závodě, ještě v závodní kombinéze, navštívil lékařskou pohotovost,“ poodhalila dozvuky vsetínského sprintu Diana. V konečném hodnocení K4 poháru ČR v rally vyneslo vsetínské vítězství Romana a Dianu Vaňkovou na čtvrté místo ve třídě V.

Zatímco loňská sezona byla „rozkoukávací“, do sezony nové má posádka vyšší cíle. „Stejně, jako v loňské sezoně, i letos budeme startovat v K4 poháru ČR v rally. V plánu máme závody ve Vyškově, na Kopné ve Slušovicích, v Krkonoších, Jeseníkách a v našem kalendáři samozřejmě nesmí chybět vsetínský sprint na konci října. A pokud se pojede při Barum rally kategorie Star rally, rádi bychom si tuto soutěž zopakovali,“ prozradil plány do letošní sezony Roman Vaněk. „Cíle do sezony jsou pro nás jasné. Chtěli bychom zajíždět co nejlepší umístění,“ doplnila svého otce dcera Diana. „Chtěli bychom oba velmi poděkovat našemu hlavnímu mechanikovi Pavlu Gerykovi a celé naší rodině za podporu, trpělivost a hlavně fandění. Všichni dokáží vždy vytvořit skvělou atmosféru během závodů,“ shodli se Roman s Dianou při poděkování nejbližším.

Celá rodina Vaňkova naprosto přičuchla závodnímu benzínu. Táta Roman dříve sedlal endurovou motorku, ale pro pracovní zaneprázdnění již vyráží do přírody jen příležitostně. Úzká řidítka tedy vyměnil za kulatý volant. Dvaadvacetiletá dcera Diana je také vyznavačkou jedné stopy v terénu a vedle motorky naviguje tátu na tratích RZ. Devatenáctiletá dcera Romana bojuje o vavříny na motokrosových tratích. Zatímco táta a sestra Diana berou brouzdání na motorce přírodou jako relax, Romana tvrdě bojuje se soupeřkami na oficiálních závodech. Nejmladší z rodiny je sedmiletý Přemysl, kterého učarovala čtyřkolka. Do výčtu zbývá už jenom maminka Jitka, jenž se stará o tu nejlepší atmosféru doma i na závodech.

Komentářů celkem: 7
12. 1. 2009 19:56
0 0
NÁDHERNÉ auto, krásná a sympatická dcerka... smajlík sakra, někdo si to umí zařídit ... smajlík
Ne, do další sezóny hodně štěstí, žádný kotrmelce a aťo to jezdí....
smajlíksmajlíksmajlík
12. 1. 2009 20:11
0 0
ripper85: K tomu není co dodat smajlíksmajlíksmajlík
12. 1. 2009 20:31
0 0
Slečna Vaňková by taky mohla nafotit kalendář, no né?smajlík
12. 1. 2009 21:00
0 0
Kalendář Sheronu na příští rok by mohl být nafocený děvčatama ze startovek našich rally. Máme jich myslím dost a pěkné....smajlík
12. 1. 2009 21:49
0 0
to nieto14 - ty požitkáři!!! Jinak Romane zdravím a již se těším na sezónu až si to zase rozdáme na trati. Rapid je nahrazen 130-kou smajlík
12. 1. 2009 22:22
0 0
auto - nadhera !!!!!!! smajlík
13. 1. 2009 09:00
0 0
Koukám, že na Vsetíne jsme tu penalizaci neuhádali nikdo. smajlík
Prosím někoho z posádky, ozvěte se ohledně nadcházející sezóny. Díky.
http://www.skoda130lr.com
Pro komentování je třeba se nejprve přihlásit!