Historie vozů Škoda Fabia WRC – vůz č. 23

Předposledním postaveným vozem Škoda Fabia WRC byl vůz s pořadovým číslem 23.

Předposledním postaveným vozem Škoda Fabia WRC byl vůz s pořadovým číslem 23. Tento vůz byl postaven začátkem roku 2007 týmu First Motosport jako náhrada za jejich zničenou karoserii č.11. Po této karoserii také převzal registrační značku S37 88E. Díky tomu stále existují i zmatky okolo toho, kdy se jednalo o karosérii č. 11 a kdy už o 23.

Prvním mnou zjištěným startem byla Rally Akropolis 2007, kde se s touto fábií představil Francois Duval. Nejprve ho na druhé rychlostní zkoušce pozlobilo řazení pod volantem a musel tak řadit ručně. Po RZ4 došlo k úniku vody z chladiče a motor fábie se přehřál, posádka tak musela ze závodu odstoupit. V tu dobu se belgický jezdec držel na 11. místě.

Akropolis 2007

Dalším startem byla soutěž započítávaná do italského asfaltového šampionátu (TRA), a sice Rally Appennino Reggiano. Na tuto soutěž si vůz pronajal Felice Re (v ostatních soutěžích TRA startoval se svojí fábií – vůz č. 21). To co se mu s jeho vozem v předchozích závodech nepodařilo, se mu s pronajatým autem povedlo, když fábii dovezl na cílovou rampu. Bylo to na 7. místě.

Fábia se tento rok objevila ještě jednou na tratích MS, konkrétně na Rally Korsika. Francoise Duvala však vystřídal jeho jmenovec Francois Leandri. Tento korsický jezdec se celou soutěž pohyboval na přelomu druhé a třetí desítky výsledkové listiny, v cíli byl nakonec klasifikován na 16. místě.

Korsika 2007

Po tomto startu se vůz představil opět v Itálii, tentokrát na Bettegově memoriálu. V jeho kokpitu se objevil Rinaldo Capello, jenž v minulosti s fábií startoval také za tovární tým Škoda Motosport (Monza rally 2004 – vůz č. 9). Na Bettegově memoriálu obsadil dělené 5.-8. místo, když se mu v KO rozjížďkách nepodařilo postoupit do semifinále.

Bettega Memorial 2007

V dubnu 2008 tuto fábii koupil Leszek Kuzaj, dostala tak polskou registrační značku 8067 WWJ 62. Hned při jeho prvním testování, které se uskutečnilo v Belgii, však Kuzaj fábii dost poničil a zatím se na žádné soutěži ještě neobjevila…

Poslední foto před crashem…

Více informací a fotografií o startech vozu Škoda Fabia WRC č. 23.

Starty vozu Škoda Fabia WRC č. 23 mimo MS
Prodáno – jaro 2007
2007Appenn. Reggiano Re 7.
2007Bettegův memoriál (I) Capello5.-8.
Prodáno – duben 2008

Pozn: V článku chybí zmínka o pěti regionálních startech, o kterých jsem se dozvěděl jen díky stránkám www.skoda-motorsport.ic.cz. Abych zamezil případným dohadům, raději tyto starty neuvádím.