ARC Slovakia v Krumlove bez „p. Šťasteny!“

Po Prešovskej rally náš tím vycestoval západne z našej krajiny, kde nás čakalo ďalšie podujatie MMČR Rallye Český Krumlov.

Po Prešovskej rally náš tím vycestoval opäť západne z našej krajiny, kde nás čakalo ďalšie podujatie MMČR 37.ročník Rallye Český Krumlov. Rally v Krumlove je preslávená náročnými rýchlostnými skúškami. Ani tento rok organizátori nevynechali ikony tejto súťaže – rýchlostnú skúšku Kohout-Jan (25,51km), RS-Malonty (24,35km) a o nič menej náročnú RS Slavkov(19,61km).

Všetko začalo v Českých Budějoviciach, kde bol sústredený servis a okruhová RS. Odtiaľ sa vyrážalo do okolia Českého Krumlova na jednotlivé skúšky. Naši vstúpili do súťaže siedmim časom na okruhu. Druhá RS však už nevyšla až tak dobre a zapísali sedemnásty čas. Na rade bola prvá z tradične náročných rýchlostných skúšok – „Kohout“. Približne na 5 km trčal kameň vo vyjazdenej stope. Len na pár výnimiek tam všetci prišli do kontaktu z touto prírodnou nástrahou. V zoskupení nebolo auta, ktoré nemalo poznačené kolesá na pravej strane. Boli však posádky ktoré museli meniť koleso v rýchlostnej skúške. Medzi ne patrili aj naši a tak získali nepríjemnú stratu hneď na začiatku súťaže a prepadli sa z 15.miesta až na 38. Posledné dve skúšky dňa sa už išli za tmy. Peter s Milošom zajazdili 13-ty a 11-ty čas a išli spať na 24.mieste. Značná strata na prvú desiatku nás odrádzala nastúpiť do ďalších súbojov. Nakoniec však padlo rozhodnutie pokračovať aj druhý deň a snažiť sa o posun aspoň do prvej 15tky.

Slnečné ráno predpovedalo krásne počasie a hneď na rozcvičku čakala celé štartové pole chuťovka v podaní RS – Malonty. Peter s Milošom zapísali 13.čas a rovnakú pozíciu zaznamenali aj nasledujúcej RS. Prvé kolo rýchlostných skúšok zakončila okruhová rýchlostná skúška kde naši zajazdili 12.čas a prepracovali sa na priebežne 18.miesto. Nie sme v tíme moc poverčivý, ale 13tka sa akosi často opakovala pri výsledkoch našej posádky. Trináste miesto dosiahli naši aj na 10. aj 11.RS a posunuli sa na 15.miesto priebežne. Strata na posádku pred našimi už bola skutočne veľká a tak ostávalo len udržať dosiahnutú pozíciu. Na poslednej rýchlostnej skúške súťaže sa však našim pani šťastena otočila chrbtom už úplne a horkosť poslednej kvapky v podobe defektu si naši poriadne vychutnali. Asi 4 km pred cieľom skúšky dostali defekt. Skúšku dojazdili na disku a stratili oproti prvému prejazdu tejto skúšky 35 sekúnd!

V každom športe treba mať aj takzvané športové šťastie a to nám v Krumlove chýbalo. Nakoniec vďaka vypadnutiu dvoch posádok v poslednej skúške sa naša posádka umiestnila na 14. mieste v absolútnom poradí. Pevne veríme, že smoly v podobe defektov si Peter s Milošom pre zostatok roku vyčerpali dosť už na tejto súťaži a v tej nasledujúcej 12.-13.6. na Agrotec Mogul Rally Hustopeče sa im bude dariť podstatne lepšie.

Peter: „Štartoval som tu štvrtý krát. Prvý krát som tu skočil na 12. mieste a potom 8. absolútne. Minulý rok sme nedošli, lebo som poškodil auto práve na RS Kohout, tak ako teraz, keď som zachytil kolesom o kameň. Bolo to na začiatku dlhej skúšky do cieľa skoro 20 km, tak sme to museli meniť. Potom som vyrazil na trať tesne pred Tlusťákom, tak som ho pustil, lebo som mal už veľkú stratu a nechcel som ho náhodou zdržovať. Nakoniec som sa ťahal za ním ja až do cieľa. Záver skúšky bol ešte k tomu mokrý a tak som musel spomaliť, aby som vôbec niečo za ním videl. Nič sa nedá robiť, Krumlov mi vôbec nevyšiel. Prvá desiatka ide strašne rýchlo a dostať sa do nej bude tento rok ťažké. Druhý deň sme sa snažili ísť rýchlo, ale stačilo to najlepšie len na 13. miesto v jednotlivých RS. Samozrejme, že nejaké tie sekundy som si premrhal sám v niektorých pasážach, ale nechceli sme zbytočne ísť do rizika vzhľadom k nášmu umiestneniu po prvom dni. Dokonca sme zvažovali odstúpiť po prvom dni, lebo tá strata bola moc veľká. Nakoniec sme došli až na cieľovú rampu i napriek defektu v poslednej skúške. Krumlov je pekná, ale zároveň ťažká súťaž a tak som rád, že som videl cieľ aj keď výsledok ma vôbec neteší, ale aj taký je šport a šťastena nám tentoraz bola otočená chrbtom!“