Mattias Ekström – rozhovor

"Pokud dopadne Švédská rallye dobře, a já pro to udělám všechno, mohlo by možná být příjemné zkusit si na konci sezony ještě nějakou asfaltovou soutěž."

Jak se těšíte na svůj první start s Fabií WRC v soutěži MS?
Opravdu se těším, protože jsem se na to soustředil během několika posledních týdnů a vlastně i měsíců. Po všech těch testech si docela věřím a v rallye zatím není nic, čeho bych se obával.

Kolik kilometrů jste s Fabií WRC ujel?
Přesně jsem to nepočítal, ale bude to nějakých 600 kilometrů včetně 65 kilometrů v národní soutěži, kterou jsem absolvoval minulý víkend.


Foto: tým

Věnoval jste se vedle testů nějaké zvláštní přípravě?
Samozřejmě! Po skončení národní rallye jsem odjel na základnu týmu Škoda Motorsport v Mladé Boleslavi a s chlapci jsem tam pracoval. Učili mě měnit řemen alternátoru, části zavěšení kol a další věci – všechno, co by mě mohlo potkat během rallye. Udělali ze mě jako z jezdce i mechanika!

Jak důležitá pro vás byla účast na národní Dan Anderssons Minne rallye?
Bylo to pro mou přípravu z mnoha hledisek velmi důležité. Je jedno, jaké disciplině motoristického sportu se věnujete, ale nikdy vám nic nenahradí prostředí skutečného závodu. I na nižší úrovni se dostanete pod skutečný tlak časového harmonogramu, který vše staví do jiného světla.

Tým Škoda Motorsport vás nominoval pro zisk bodů do hodnocení značek. Bude to pro vás znamenat nějaký tlak navíc?
Vůbec ne. Vlastně je pro mě krásný pocit, že tým takto vyjádřil svou víru v mé schopnosti. Jediné, co musím udělat, je zajet co nejlépe a získat pro tým dobré umístění.

Jaké si dáváte pro Švédskou rallye cíle?
Nechci mluvit o konkrétním výsledku, protože nevím, co se během soutěže může přihodit. V týmu jsme o tom diskutovali a hlavním cílem pro tuto rallye je hladký průběh pro všechny tři vozy. Chci projet bez problémů první rychlostní zkoušku a stejným způsobem chci absolvovat i tu poslední. To je jediný cíl, který si dávám.

Na internetu ve Švédsku hlasovali čtenáři, že budete nejlépe umístěným Švédem. Co vy na to?
Je to od nich moc hezké, ale opravdu nevím. Pojede tam spousta dobrých jezdců, kteří mají mnohem více zkušeností než já. Pokud budu nejlepším Švédem, bude to krásné. Mojí prioritou to ale není.

Pomůže vám něco z DTM při vašem startu ve WRC?
Pokud bude hodně sněhu, budu muset jet stopu, která bude k dispozici. Pokud ale nebudou po stranách sněhové bariéry, bude trať širší, a když bude dostatek přilnavosti, budu si moci vybrat vlastní. To by mohl být jediný případ, kdy by mi znalost okruhové stopy mohla pomoci.

Start za tým Škoda Motorsport ve Švédsku je jenom jednorázový, nebo mohou letos následovat ještě další?
Pokud dopadne Švédská rallye dobře, a já pro to udělám všechno, mohlo by možná být příjemné zkusit si na konci sezony ještě nějakou asfaltovou soutěž. Nemohu ale střídat DTM a WRC během roku, protože musíte být úplně soustředěný buď na jedno, nebo na druhé. Jsem moc rád, že mi Audi Sport umožnilo využít této šance v jiné části koncernu VW, v jiném sportu. Jakmile ale rallye skončí, soustředím opět veškerou svou pozornost k obhájení titulu v DTM. Pokud půjde sezona dobře, mohu se ve Fabii WRC ještě objevit. Musíme ale počkat a pak se uvidí.


Foto: tým

Komentářů celkem: 18
Anonym
4. 2. 2005 10:56
0 0
Kdo umí, umí, kdo neumí čumí. Já doufám, že budou všichni čumět co Mattias umí, tipuji ho v první desítce!!!
Fanda Romana
4. 2. 2005 11:26
0 0
Ja nevim, nejsem az tak optimisticky... Verim ze to nerozbije, na to jsou jini adepti.. Nu, uvidime...
4. 2. 2005 11:52
0 0
Věřím, že Matti bude lepší než Roman!
Gigabajt
4. 2. 2005 12:46
0 0
To si myslím takysmajlík
Anonym
4. 2. 2005 12:47
0 0
Slyšel jsem že na prvních testech jen co sedl do auta, tak swarcovi daval o tridu... a po několika zkouskach se na něj swarc pozvolna dotahl,ale krok snim neudrzel.Jezdi prej hroznou pilu a bez chyby.
Je známo, že swarc je ale netahlo, tak uvidime v konkurenci.Ja typuju do, že bude erzety doježdět do šestýho mista, celkově uvidíme.
Cibie
4. 2. 2005 12:49
0 0
Loňské 12. místo Mattiase v absolutním pořadí s vozem N4 ho jako tip letos do první 10. spíše podceňuje, Janne by naopak měl bojovat o vítězství a Janni by měl tuto sestavu jistit a zastoupit pokud některý z prvních dvou střelců havaruje.
4. 2. 2005 14:59
0 0
2 Fanda Romana: vždyť Schwarz přece nejede, takže těch adeptů tolik neni smajlík))
Filczek
4. 2. 2005 19:51
0 0
Mattiasovi věřim,nemusí se pohybovat dlouho v rally, aby zajel dobrej výsledek,takovej střelec,navíc mistr DTM to musí mít v sobě, dyť Engemu taky stačilo pár závodů s WRC aby se mohl měřit s českou špičkou, i když tohle srovnání neni to pravý, ale Ekstrom je asi větší dravec, pujde do toho naplno
anonym
4. 2. 2005 19:58
0 0
Go Skoda Go, Go Kresta Go, Go Kopecky Go
viktorek
4. 2. 2005 20:38
0 0
V první desítce,proč takovej pesimismus?Já věřím,že to zvládne do pátýho tymplu,jinak zklamání.
cumel
4. 2. 2005 21:38
0 0
Ta fabka v barvach red bullu je dost hnusna!
Anonym
4. 2. 2005 22:23
0 0
to cumel me se ale tak hrozne libi
POMALEJ
5. 2. 2005 01:12
0 0
mati to zvladne v top 10,na sněhu má velkou šanci uspět,což znamená víc než 1 bod,zdar
5. 2. 2005 08:22
0 0
To cumel. Důležité je, že to bull zaplatil a posadil do ní pořádného střelce. Není mnoho firem, které by se praly o Fabii.
Anonym
5. 2. 2005 12:02
0 0
red bull fabka neni spatna,zase jinak by vypadala v nemecku s velkyma kolama...mimochodem,ta,co pojede v irsku je teda horsi...
roman a matti,to bude pekny boj.jsou asi stejni.(bohuzel pro romana,po tolika letech rally je na stejne urovni s dtmakem a rally amaterem...)
jak dopadne kopejda?porazi solowowa a harracha?podle mne dostane poradnou naloz...
Anonym
5. 2. 2005 13:37
0 0
jestli honza neudělá chybu a chytne od začatku dobrý rytmus, tak si myslím, že by o sobě mohl dat dost vědět a nalož by dostat nemusel. mattias si myslím, že do toho půjde naplno, to samý tuohino a paasonen. ve švedsku ma škoda fakt veliký šance. jsou to nenápadní kluci , ale dokážou jet hroznou střelbu. jen aby s tím někde nepráskli, to by zas bylo blbejch kecu na internetu a posměvačku, kteří by z toho měli škodolibou radost... GO ŠKODA, GO KRESTA, GO KOPECKÝ ! Zdar.
5. 2. 2005 16:03
0 0
Pochybuju, že Roman bude stačit kterékoliv Fabii. Jedině, že by mu vycházelo vše na co by sáhl, pak by překvapil...
5. 2. 2005 18:46
0 0
Klucí zlatý ,držímvám palce a věřím vám , AT TO JEDE.
Pro komentování je třeba se nejprve přihlásit!