Petr Pančocha - eWRC.cz
4. 8. 2009 09:44 − 2692× − 5

Nejoblíbenější domácí erzety českých soutěžáků (8. díl)

Největší sympatie Michala Křemena má pověstná rychlostní zkouška Návarov, která se jezdí v rámci Rally Bohemia.

O rychlostní zkoušce Návarov jsme psali už ve třetím dílu našeho seriálu, kdy jsme se vyptávali Pepy Čermáka, ale i další zpovídaný Michal Křemen nám k ní poví leccos zajímavého.

Michale, pojďme rychle k jádru věci – jaká je Tvoje nejoblíbenější česká erzeta?
"Výběr je dost těžký. Máme u nás spoustu krásných erzet, ale u mě asi zatím vyhrává Návarov, který jsem loni absolvoval na domácí Rally Bohemia. Je tam dost technicky náročných pasáží, ale i plynulých rychlejších úseků. Dále se střídají typy asfaltů a charakter. Jede se v krásném prostředí Jizerských Hor, je náročná na rozpis a díky své délce i na techniku. V letních dnech je pro tělo opravdu záhul jet skoro půl hodiny v plném tempu v rozpáleném závodním voze, oblečen do nehořlavého prádla a kombinézy. Proto je nutná dobrá fyzická příprava. Zkrátka erzeta jak má být – náročná po všech směrech. Velkou roli na ni múže hrát i případná volba pneumatik."


Michal Křemen, Rally Bohemia 2008
Foto: Adam Eliáš, Racingfoto.info

Dobrá, to bylo z pohledu jezdce. A jaká by byla Tvoje volba, kdybys měl vybírat jako divák?
"Když jsem byl ještě malý, tak jsme každoročně chodili na domácí Bohemii na slavné první dva vracáky ve Vinci. A když se ještě jezdilo ve vojenském prostoru Kuřivody, tak to byla opravdu nádhera, i když z pohledu diváka dost nebezpečná podívaná."

Zatím nám nikdo z jezdců nechtěl prozradit jméno rychlostní zkoušky, kterou vyloženě nemají rádi. Budeš Ty výjimkou?
"Moje nejneoblíbenější rychlostní zkouška je RZ 13 Brtnice – Kamenička z loňské Rally Třebíč. Všem je asi jasné proč. Ano, je to přesně ta rychlostní zkouška, jenž se stala osudnou Mirku Levorovi a Pavle Třebínové, kteří zde tragicky zahynuli po těžké havárii a nárazu do stromu :-( ."

Tak přejděme raději k jinému tématu. Preferuješ kratší či delší erzety, rychlejší zkoužky na "srdce" či naopak zkoužky, kde si můžete ukroutit ruce, a proč?
"Mám rád dlouhé rychlostní zkoušky, spíš technické. Líbí se mi, když si můžete pomalu ukroutit ruce, mnohem hůř tam můžete stahovat vteřiny a setiny a není to tak extrémně nebezpečné. Když mají být rychlejší, tak ať alespoň nejsou poskládány z rovinek a odboček, ale z plynulých rychlejších zatáček."

A co střídání povrchů z asfaltu na šotolinu a naopak?
"Určitě mi to vadí jen v případě, kdy se tomu nedá říct ani šotolina ale tankodrom. Jinak k tomu nemám nejmenší námitky. Šotolina je samozřejmě zábavnější, ale vozy jsou připraveny na asfalt, takže trochu trpí. Vše má své pro a proti."

Díky za rozhovor.

Z předchozích dílů seriálu:
1. Jiří Volf, Pindula
2. Tomáš Singer, Malonty
3. Josef Čermák, Návarov
4. Jiří Sutr, Kopná
5. Václav Dunovský, Sychrov
6. Martin Bujáček, Pindula
7. Martin Semerád, Kunratická

Komentářů celkem: 5
4. 8. 2009 11:20
0 0
nechapu vyznam tohoto dilu... nic proti panu kremenovi, ale co je to za soutezaka? nestalo by za to oslovovat lidi, kteri jezdi delsi dobu?
4. 8. 2009 11:28
0 0
2mikrob: už to bylo řečeno v komentářích k minulému dílu. Lidi, kteří jezdí delší dobu, oslovováni byli a jsou... A to v docela velkém počtu. Odpovídají nám jezdci, kteří toho sice nemají tolik najeto, ale na odpovědi si udělají čas. Přijde nám fér, že když už si ten čas pro nás vyhradili, tak by se jim prostor měl dopřát.
4. 8. 2009 11:56
0 0
mikrob: Míša Křemen je mladý nadějný soutěžák, tak proč se ho nezeptat ??
4. 8. 2009 16:02
0 0
jsem opravdu unavený z lidí jako ty co si myslí, že jezdit rally umí jen TOP 10 N4. Bohužel Média a protěžovanost této třídy ti napomáhají k utvrzování v již tak zkresleném názoru.
4. 8. 2009 16:03
0 0
patřilo mikrobovi.
Pro komentování je třeba se nejprve přihlásit!