14. 1. 2011 20:08 − 2512× − 7

Rally Dakar 2011 – etapa 12

Aktualizace 23:05 Dnešní předposlední etapa nabídne poslední delší porci ostrých kilometrů.

7:50

Dnešní dvanáctá a zároveň předposlední etapa ze San Juanu do Cordoby je opět rozdělena na dvě trasy. Je jen pro kamiony a ta druhá pro všechny ostatní. Kamiony mají na programu 349 kilometrů přejezdu a 266 kilometrů speciálky, kdežto ostatní si zazávodí více, protože mají na programu 123 kilometrů přejezdů a 555 kilometrů speciálky.

Ještě v jedné věci je dnešní etapa výjimečná a to v tom, že jako první vyrazí na trať kamiony. Ostatní budou startovat až později a zejména první stokilometrové písečné části budou muset věnovat zvýšenou pozornost. Vzhledem k tomu, že poslední etapa bývá už jen "relaxační" a mezery mezi nejrychlejšími posádkami jsou relativně malé, může být průběh dnešní etapy docela dramatický.

Motocykly, čtyřkolky a automobily, Foto: dakar.com

Kamiony, Foto: dakar.com

Splity: gaps.dakar.com/2011/dakar/stage-12/aso/ukie.php

13:18

Na speciálku celou noc prudce pršelo a trať je vlhká a na některých místech jsou obrovské louže. To pro soutěžící bude velmi obtížné a budou muset být velmi opatrní.

Mezi motocykly zvládl nejlépe úvodní kilometry Despres a po cca 30 kilometrech má náskok 39 sekund na druhého Comu. V kategorii kamionů probíhá na druhém průjezdném bodě týmový souboj mezi Čaginem a Kabirovem, kde Čagin má náskok pouhé dvě sekundy. S odstupem 52 sekund je ze třetího místa sleduje Echter.

15:09

První motocykly projely 175. kilometrem (pátý průjezdný bod) a stále vede Despres s náskokem 52 sekund na druhého Comu. Na třetím místě se drží Rodrigues, ale ten už ztrácí sedm minut. čtyřkolky projely teprve druhým bodem a lídrem je zatím Francouz Declerck s náskokem 30 sekund na Argentince Santamarinu.

Automobily mají za sebou jen úvodní kilometry (cca 30 km). Ve vedení je Peterhansel a zřejmě se snaží stáhnout ztrátu na průběžně třetího Carlose Sainze. Druhý, se ztrátou už 47 sekund je De Villiers a třetí Portugalec Leal dos Santos s BMW. Al-Attiyah je čtvrtý se ztrátou 2:30 a evidentně nikam nespěchá, protože o vítězství jej už může připravit pouze porucha a nebo vlastní chyba. Sainz bude po včerejší etapě startovat v hloubi pole a do prvního bodu ještě nedorazil.

Kamiony jsou zhruba v půlce speciálky a ve vedení je Čagin, 11 sekund před druhým Kabirovem a 3:36 před třetím Španělem Vilou.

17:00

Cyril Despres i nadále pokračuje ve velkém tempu, ale na Marca Comu má na 341. kilometru náskok jen 1:28. To je vůči celkové ztrátě 16 minut žalostně málo. Mezi čtyřkolkami vede na 175 kilometru i nadále Declerck. Santamarina se propadl na čtvrté místo. Druhý je nyní se ztrátou 27 sekund Halpern a třetí Laskawiec (+3:44).

V kategorii automobilů se vedení závodu rozhodlo neutralizovat úsek speciálky mezi 294. a 341. kilometrem kvůli promáčené trati. Mezi nimi těmito body pojedou posádky po cestě a nebude se závodit.

Pátého průjezdného bodu dosáhl nejrychleji překvapivě Jihoafričan De Villiers s náskokem 3:38 na druhého Al-Attiyaha a 3:50 na Peterhansela. Překvapivě proto, že na předchozím průjezdném bodě byl nejrychlejší Peterhansel a 3:26 na něj ztrácel De Villiers. Peterhansel tak zřejmě přehnal svou snahu dohonit průběžně třetího Sainze.

V cíli etapy jsou dnes výjimečně první kamiony. Vítězem etapy se stal Čagin před druhým Kabirovem. Třetí místo si vyjel Španěl Vila s Ivecem. Vlastimil Vildman s Liazem dojel 26. a po etapě mu patří 13. místo.

20:08

Přestože se Despres snažil aspoň trošku stáhnout náskok na Comu, výsledek etapy je opačný. Coma zvítězil a navýšil svůj náskok o 37 sekund. Despres dojel druhý a bude se muset smířit s tím, že Coma je letos lepší. Třetí dojel Rodrigues se ztrátou 7:21.

8FARIA (PRT)KTM+04:06:43

Důvod Peterhanselovy sedmiminutové ztráty na 175. kilometru je jednoduchý. Udělal defekt a musel měnit kolo. Navíc Sainz, na kterého chtěl Peterhansel stáhnout čas nerezignoval a přestože startoval v hloubi startovního pole a musí předjíždět pomalejší jezdce, tak jede naplno. Na 294. kilometru se dostal do vedení před stájového kolegu De Villierse o celé čtyři minuty. Nyní na zhruba 400. kilometru vede o minutu před druhým De Villiersem a o 3:12 před třetím Al-Attiyahem. Peterhansel na čtvrtém místě ztrácí 6:31 a i on, stejně jako Despres v motocyklech, se bude muset smířit s tím, že svého soka už do cíle nedostihne. Pokud ten nebude mít naopak smůlu a nebo neudělá fatální chybu.

22:57

Vítězem etapy mezi automobily se stal Carlos Sainz. Peterhansl, který měl zálusk na jeho třetí místo dojel nakonec čtvrtý se ztrátou téměř sedm minut. Al-Attiyah, který si už jen jede pro vítězství, dojel třetí se ztrátou +6:11.