Pop Pankki Ralli – komentář

Finský šampionát měl ještě před půlkou června na programu už předposlední díl národního mistrovství.

6. podnik finského mistrovství, 11. června, Pankki, šotolina, 4 RZ

Finský šampionát měl ještě před půlkou června na programu už předposlední díl národního mistrovství. Za titulem zatím mílovými kroky směřoval Juha Salo, který dokázal vítězit v zimě na sněhu i na jaře na šotolině. Marně jeho Mitsubishi Lancer EVO X stíhali mladí střelci Matti Rantanen, který na jaro přezbrojil z Peugeotu 207 Super 2000 na Mitsubishi Lancer EVO X, nebo Joonas Lindroos se Subaru Impreza Sti N16.

Do jarní části vůbec nenastoupil Janne Tuohino, kterému po zimní části patřila třetí příčka. Svůj Ford Fiesta Super 2000 pilot prodal a oznámil zájem o alespoň dočasný návrat na světová kolbiště. Na těch dokázal v nedávné minulosti zazářit talentovaný Jarkko Nikara, v domácím šampionátu se mu letos ale nedařilo podle představ a předposlední soutěž ani neabsolvoval.

Na trati této rally si nejlépe počínal Rantanen, který vyhrál tři ze čtyř testů a do toho závěrečného šel jako jasný lídr. V poklidném tempu si jel pro druhé místo zajišťující mu titul Salo. Ve stopce předposledního testu ovšem jeho Mitsubishi vzplálo a veškerá snaha o jeho uhašení se ukázal být marnou. Salovi tak namísto oslavy titulu zbyly jen oči pro pláč a zabojovat o finský primát bude muset v okolí Keravy na poslední rally roku.

Ani Rantanen se ale nemohl v cíli radovat, kvůli úniku paliva mu vítězství doslova vyklouzlo mezi prsty. Pro nečekaný triumf si nakonec dojel pětačtyřicetiletý veterán Ari Vihavainen s Mitsubishi Lancer EVO X, který naposledy triumfoval v roce 2007 ještě s Focusem WRC. Největší radost mohl z průběhu Pop Pankki Ralli mít Lindroos, který vyhrál poslední test. I přes nadměrnou snahu ale o 5,3 sekundy finální boj o vítězství prohrál. Od vedoucího muže šampionátu Sala jej nicméně dělí pouhý bod a mladík se Subaru zůstává trochu nečekaně ve hře o titul.