Ladislav Kopelent - eWRC.cz
18. 11. 2011 17:56 − 3057× − 8

Jak proběhl závěrečný podnik RC Rallye Střela

Rakovník přivítal nejen posádky, ale i pořadatelský sbor a diváky velmi chladným počasím.

Rakovník přivítal nejen posádky, ale i pořadatelský sbor a diváky velmi chladným počasím. Start do noční etapy z rakovnického náměstí přinesl sebou i mráz.

Pořadatel posádkám připravil velmi těžkou soutěž, která startem první rychlostní zkoušky do tmavé, sychravé, promrzlé noci měla respekt u mnoha startujících. Podle očekávání také tato úvodní ryze noční etapa pořadně zamíchala pořadím a nadějemi na slušné umístění některých posádek. Přinesla sebou i nespočet drobných i větších karambolů a havárií. Trochu tomu napomohlo i menší zpoždění startu první vložky, kdy mírně vytemperované pneumatiky přejezdem k ní, ztratily svoji teplotu a úplně prochladly až do nitra své konstrukce. Prochladlý běhoun pneumatiky po startu kašlal a klouzal, plátna tvořící kostru gumy se zimou kroutila a vlnila jako had. Kovové dráty v kostře pneu stačily, než se odstartovalo zkorodovat a některé i zreznout. Vše prověřilo první těžší esíčko po startu, zde se brzdilo z vyšší rychlosti, tam se událo i několik divácky zajímavých událostí, již méně zajímavých pro samotné aktéry v kokpitu soutěžních strojů. O těchto dějích vypovídalo hned několik namalovaných černých čar na vozovce, z nichž některé končili i mimo trať. Někdo si ve svých poznámkách označil tuto pasáž poměrně optimisticky jako levá tři do pravé čtyři. Kdo ví, třeba, snad, možná jedou pětkový rozpis.

Noční etapa připravila hned několik odstoupení a pro některé posádky znamenala nabrání značné časové ztráty. Na prvním rychlostním testu havaroval Štěpán Zabloudil, který byl lídrem průběžného hodnocení RC po čtyřech odjetých podnicích a měl reálnou naději stát se jeho celkovým vítězem. Následně byla pro tuto havárii úvodní erzeta zrušena a pro posádky následoval volný průjezd. Ani nejrychlejší třetí rychlostní vložka se neobešla bez havárie, jejímž aktérem byl "Poky", na trať vyjeli hasiči a po chvíli byl nařízen průjezd bez helem pro zbytek startovního pole. Obě dvě události se obešly bez zranění. Z průběžně pátého místa po noci odstoupil Pepa Čermák z výborně rozjetého podniku, na jeho Renaultu Clio praskl obal převodovky a jen silou vůle s vozem spatřil noční servis. I přes tento handicap Pepa s Aničkou Maťkovou slušně pojížděl Citroena C2R2 Max odskočivšího si z velkého mistráku, který za nimi zaostával skoro o minutu.

Po první etapě vypadala první desítka takto:

1. Šikl 37.47.26
2. Bánský 38.11.73
3. Vajsejtl 39.53.35
4. Nešpor 40.47.54
5. Čermák 41.07.07
6. Bob 42.01.56
7. Fiala 42.17.84
8. Nešetřil 43.06.66
9. Trojan 43.30.72
10. Kašpar 43.46.14

Sobotní chladné ráno dávalo tušit, že se bude rozhodovat ve druhé etapě a bude důležitá kvalita obutí na soutěžních vozech. Očekávalo se, že do konečného pořadí při délce soutěže promluví i mnohdy již unavená technika. Tento faktor ovlivnil i hodnocení nejslabší třídy A1, kdy několik málo kilometrů před cílem odstoupil pro prasklou poloosu Mandaus s Felicií, který do té doby zajížděl velmi kvalitní časy. Svoji snahu přehnal v nájezdu do retardéru i Michal Kotek jedoucí s Trabantem, který do té doby měl dobře našlápnuto na slušný výsledek.

Ve třídě A1 do 1400 ccm zvítězil Kovář – Preisler s Felicií s náskokem skoro čtyři minuty před Chepilem a Radou na voze stejné značky. Zajímavé je, že časový rozdíl mezi druhým a pátým v cíli podniku byl jenom necelých 40 vteřin, do tohoto časového úseku se vešel ještě Kovanda s Favoritem a Vlček s Rendlovou, kteří startovali pro ně s osvědčeným náčiním Ford Fiesta. Ještě zajímavější je, že vítězná posádka figurovala v pořadí po noční etapě až za Kopelentovo Kitovou Felicií, který měnil předlouhých osm minut kolo na rychlostní zkoušce. Jak se říká mládí vpřed a staří na svá místa. Klobouk dolů, to aby začínající jezdec dal ostřílenému mazákovi na sedmdesáti kilometrech skoro šest minut, to je zhruba 50 vteřin na vložce, toto se hned tak nestává. Trochu vzrušení tato informace vnesla v rámci vyhlášení výsledků i do řad soutěžících zejména této třídy, očekáváno bylo, že zvítězí po odstoupení Mandause svižně jedoucí Rada nebo Chepil. I tato dvojice soutěžních posádek vyfasovala řádný obklad, který jim uštědřil korunovaný vítěz.

Třída A2 byla ve znamení značky Citroen, která pohodlně porazila o několik generací starší Škodu Felicii KIT CAR, kterou pilotoval Michal Trojan s navigátorem Jirkou Bendou. To jsou ti jezdci, kteří měli namontované na kolech svého vozu svítící ventilky pro huštění pneu. Na třetím místě se umístil Bis s Peuegotem 206, který na druhého v pořadí nabral skoro deseti minutovou ztrátu. Celkem vyrovnaný souboj svedl na čtvrtém a pátém místě Švec s Kadlecem v podání Citroen versus Honda.

V třídě dvou litrů se nejvíce dařilo Fialům sedlající dieselovou Fabii, s ohledem na poměrně dlouhou trať mohlo mít i toto vozidlo výhodu ve spotřebě. Tato sériová auta se vyznačují velmi nízkou spotřebou paliva, otázkou je kolik spapá řádně nadupaná soutěžní verze. Ona tato zmínka o palivu není samoúčelná, několik soupeřů i z nižších tříd pravidelně v průběhu soutěže mimo servis dotankovávalo u přilehlých čerpacích stanic podél trati přejezdů mezi RZ. Necelých dvacet vteřin dělilo od vítězství druhého Kašpara na Octavii KIT CAR, kde byl boj velmi vyrovnaný. Noc vyšla lépe vítězné posádce, za ranního rozbřesku začal zrychlovat Kašpar, ale na první místo to nestačilo. Třetí spatřil cíl Vlasta Tlašek jedoucí s Opelem Kadet, ten již nasbíral manko na nejrychlejší téměř pět minut.

V nejsilnější třídě po odstoupení svého největšího soupeře v boji o absolutní primát kralovali Martinové Šikl a Pecina. Během jízdy si neodpustili srandičky, které jsou jim vlastní a bez nich si jimi pořízené záběry z auta ani nedovedeme představit. Na druhém místě, dá se říci na dostřel na střední vzdálenost, se umístil Bánský – Stanček. Třetí protnul cílovou pásku po problémech Honza Vajsejtl s větší časovou ztrátou. Trio opanující pódiové umístění použilo pro svůj start osvědčené Mitshubishi EVO IX.

V nejslabší třídě historiků dojelo do cíle pouze jedno auto a to Jirka Donát. Třída H2 byla kořistí Valenta pilotujícího Fiat Uno, za ním se zpožděním více jak čtrnáct minut dorazil do cíle Žigulík posádky Pavelek – Pavelek. Záda jim na poslední příčce v cíli této třídy kryl Ježek se Škodou 110 L.

Slušně obsazená byla třída H3, kde vyhrál Král – Dušek se Škodou 130 RS. Druhý dorazil do cíle se Škodou 120 S Rallye Hosnedl. Trojici na stupních vítězů doplnil Urban s Urbanem se Škodou 1000 MB. Z hloubky startovního pole až na bramborovou pozici se probojoval Denk a Breníkem s jejich Škodou 120 S. Tato posádka absolvovala část noční etapy pouze na třetí rychlostní stupeň po ztrátě spojovacího materiálu z táhla řazení. Nejsilnější třída historických vozidel slibovala velmi zajímavé klání mezi Harym a Kolářem. Tento souboj rozhodl nekompromisně ve svůj prospěch Kolář jedoucí na Škodě 130 LR. Druhý Hary s Martinem Lidickým jeli s generačně starší sestrou 130 RS s plno objemovým motorem 1500 ccm. Dokázaly se snadno vypořádat s dalšími soupeři, kde Hasilovi s objemnějším Golfem přidělili slušnou pětiminutovku. Tuto třídu uzavřelo Krausovo Porsche se ztrátou poctivé čtvrt hodinky na vítěze. Za zmínku určitě stojí to, že Kolář projel cílem na osmém místě absolutně a Hary na jedenáctém.

Je veliká škoda, že se pořadateli pěkně situovaného podniku, který byl přiveden do soutěžemi neposkvrněné lokality, nepodařilo zachovat ve svém počítači výsledky z jednotlivých rychlostních testů. Nejen, že o ně bylo, je a bude ochuzeno celé startovní pole a diváctvo, ale i zdejší resulty, kde jsou archivovány výsledky nejen z celého letošního ročníku RC. Výsledky jsou konečné, oficiální, a neměnné, opravdu nikdo nečekejte na detailní, či snad jiné, řediteli shořel počítač a kvůli někomu jiné vytvářet nebude. Velký obdiv zaslouží ředitel podniku Vladimír Slemenský, který byl všude přítomný, stačil být na startu první rychlostní zkoušky a záhy startoval třetí test. Za nepříznivého počasí ochotně personálu v oblasti ČK a startu upřesňoval jak si počínat při obsluze stanoviště a jak řešit situace, kdy se na ně valilo hned několik spolujezdců najednou. Několik jedinců sedících na horkém sedadle se opakovaně nemohlo srovnat s tím, že se k hodinám přijíždí ve svém ideálním čase, a že této skutečnosti předchází vlastní výpočet.

Celkové konečné výsledky první desítka.

1. Šikl Martin – Pecina Martin (Mits. LE IX) 1.16.50.96 hod.
2. Bánský Dušan – Stanček Petr (Mits.LE IX) 1.17.33.80 hod.
3. Bob – Bobek (Citroen C2R2 Max) 1.24.05.20 hod.
4. Fiala Petr – Fiala Jiří (Škoda Fabia 1.9 TDi) 1.24.56.09 hod.
5. Kašpar Jiří – Kabourek Daniel (Škoda Octavia KitCar) 1.25.13.90 hod.
6. Vajsejtl Jan – Vašenda Valdemar (Mits.LE. VIII.) 1.25.44.96 hod.
7. Alex B. – Koutná Simona (Mits. IX.) 1.26.26.93 hod.
8. Kolář Petr – Penc František (Škoda 130 LR) 1.26.44.79 hod.
9. Trojan Michal – Benda Jiří (Škoda Felicia 1.6) 1.26.45.18 hod.
10. Nešetřil Petr – Hynek Středa (Mits.LE) 1.27.14.00 hod.

Komentářů celkem: 8
18. 11. 2011 23:35
0 0
Už se v Rakovníku těšíme na další ročníky... smajlík
20. 11. 2011 19:24
0 0
Docela bych uvítal časy z pátečních a sobotních RZ, jenom pro porovnání. Dík
20. 11. 2011 20:28
0 0
čurda: ty by asi uvítal každej smajlík smajlík bůh ví jestli se jich dočkáme smajlík
20. 11. 2011 20:48
0 0
V diskuzi padla informace, že pořadateli shořel počítač, takže časy z RZ prý nebudou...
20. 11. 2011 20:51
0 0
aha smajlík mě jenom udivuje výkon pana Kováře smajlík tak sem se chtěl podívat smajlík
20. 11. 2011 21:07
0 0
a přece existují jízdní výkazy nebo ty shořeli i s počítačem?? smajlík
20. 11. 2011 21:43
0 0
Nooo,uvidíme. Žádal jsem pořadatele rallye o časy RZ-prý nejsou a nebudou... Otázka výkazů?? Kdo ví,kde je jim konec. Pokud by byly,asi není problém udělat jednoduchou rekonstrukci výsledků,minimálně ve třídě A1!! Každopádně musím vyjádřit jen svůj názor-že já výsledkům ve třídě A1/kde byla naše auta a které jsme tedy průběžně více sledovali/,tak těmto výsledků nevěřím. Bohužel!! A to přesto,že s pořadatelem mám velmi korektní vztah-a již jsem mu tento můj názor také sdělil. Že by Kovář a jeho Felicie "nandala" celému startovnímu poli za sobotu na 6.RZ skoro 9 min??? To nedokázali ani některé Mitsubishi..... Spíše to vypadá,jako by tam nebyl čas jedné RZ započten smajlík
23. 11. 2011 17:27
0 0
Zdravím všechny. Konečně jsem dostal oprávnění dávat komentáře na eWRC. Chtěl bych přispět k osvětlení diskuze o našem výkonu na Rallye Střele Rakovník.
Nejprve chci říci, že ty výsledky bych chtěl taky vidět. Samotné by nás zajímalo, kde jsme nabrali takový náskok. Takže vám nejdříve osvětlím, co se nám stalo s časy po první noční etapě jsme se propadli na konec celého startovního pole a to i přesto že jsme na noční 2.RZ dojeli a předjeli Ford Fiesta č.47 takže jsme jí dojeli více jak o minutu. Na dalších RZ jsme si dávali odstup 2. min. a dojeli 1. Etapu bez problémů. Druhý den ráno jsme se nestačili divit, že startujeme 3. od konce. Časy z nočních RZ nikde na dotaz u řiditelství jak je to možné? Nikdo nic nevěděl a asi ani nechtěl řešit. Tak jsme jeli na konci, dávali jsme si odstup 2. min a stejně jsme kluky z ladovkou dojeli, tak jsme si dávali odstup 3.min. Byli jsme z toho dost rozčarovaný a tak jsme si měřili orientační čas v autě a zjistili, že se na 8 a 11 RZ nám přidávají cca 30s (pokud to přidávali všem tak je to OK). Po dokončení závodu jsme šli na řiditelství a nechali si vyjet naše časy z počítače pro kontrolu a zjistili jsme po kontrole z výkazů že nám na jedné z nočních RZ omylem připsali 10.min. po odečtení 10.min jsme rázem skočili na 1.místo. Na dotaz co ta nesrovnalost na měřeném úseku 8 a 11.(Kalivody) nám řekli, že si nikdo jiný nestěžoval, takže to zůstane tak jak nám to naměřili. No a to že pan řidič Kopelent měnil kolo na RZ jsem vůbec nevěděl až tady jsem se to dočetl a to znamená že kdyby kolo neměnil tak nám 2.min dal. Jinak jsme si závod užili a pořadatelům děkujeme. Až na ty časy co nikde nejsou a na to že jsme 2.druhou etapu jeli na konci startovního pole takže nejsme na fotkách ani na videu. Tak všem přejeme hodně štěstí do další sezóny. Jinak mám onboardy a budu je dávat na You Tube.
Pro komentování je třeba se nejprve přihlásit!