13. 1. 2012 10:57 − 2618× − 1

CERS performance na Jänner Rallye: ‚zlato i blato‘

První možnost změřit své síly s konkurencí v roce 2012 využil i tým CERS performance.

První možnost změřit své síly s konkurencí v roce 2012 využil i tým CERS performance. Do rakouské Jänner Rallye, která byla po několika letech opět zařazena do českého mezinárodního mistrovství a vůbec poprvé také do FIA mistrovství Evropy v rally, stáj nasadila dva identické vozy Honda Civic VTi. Do jednoho z nich usedla dvojice Ondřej Bisaha – David Zachar, druhý automobil osedlala posádka Zbyněk Baller – Martin Tomečka.

Brzký termín, zahraniční prostředí a náročné zimní podmínky byly hlavními faktory, kvůli nimž do Rakouska nepřijela řada posádek běžně startujících v MMČR. V rámci třídy 9 se z Čechů kromě jezdců CERS performance přijel ukázat pouze téměř místní Jiří Sojka. Další konkurenci představovaly už jen domácí posádky Suzuki Cupu, které ale do českého mistrovství nebodovaly, a tak bylo z hlediska právě startujícího šampionátu MMČR potřeba hlavně dojet do cíle a nasbírat co nejvíc bodů. Pro obě posádky CERS performance navíc měla být Jänner Rallye studnicí zkušeností s neznámými tratěmi a nezvyklým povrchem.


Foto: Jiří Dokulil

Nakonec i opravdu byla, ale z části jinak, než jak by si tým představoval. Vidina dokončení soutěže se totiž bohužel pro Ondru s Davidem rozplynula opravdu brzy. Jen pár kilometrů po startu úvodní vložky, těsně za známými serpentinami nad Pierbachem, totiž jejich honda v minimální rychlosti vypochodovala ze silnice a zůstala bezmocně opřená o strom několik metrů pod cestou. „Před začátkem úvodní sekce jsme zvažovali, jaké pneumatiky použít, protože na každé z vložek panovaly trochu jiné podmínky. Zvolená varianta bohužel zrovna na úvodním testu příliš nefungovala a i kvůli tomu auto sklouzlo v jedné ze zatáček mimo trať,“ popisuje nešťastný moment Ondřej. Naděje na restart v druhé etapě definitivně vzaly za své po vyproštění civicu z lesa, kdy se naplno ukázal rozsah poškození karoserie. „Byla to havárie sice v malé rychlosti, ale na špatném místě a s následky, které jsme do dalšího dne nemohli vyřešit. Tým se pak proto plně soustředil na podporu druhé posádky, která v naprosto neuvěřitelných podmínkách dokázala úspěšně udržet koncentraci až do cíle,“ uzavírá své působení v soutěži kroměřížský pilot.

Prakticky od samého začátku rakouského podniku tak ve hře bylo jen jediné auto CERS performance se Zbyňkem Ballerem za volantem. Ten po debutové sezoně ve sprintech zažíval, stejně jako jeho spolujezdec Martin Tomečka, premiéru ve ‚velkém‘ mistrovství. Severomoravská dvojice se v ledově-blátivém očistci soustředila hlavně na sbírání nových poznatků a dojetí do cíle. To se nakonec podařilo splnit a i díky problémům soupeřů se nakonec Zbyněk s Martinem mohli při debutu v MMČR těšit na maximální bodový příděl v hodnocení třídy 9. Navázali tak na podobný husarský kousek stájového kolegy Ondřeje Bisahy z loňské Valašské rally, shodou okolností se jim to podařilo s tím samým vozem. „Naším prvořadým cílem bylo dojet. Když jsme na první vložce viděli Ondru mimo trať, uvědomili jsme si ještě víc, že sebemenší chyba může znamenat odstoupení. Na druhou stranu se pak jeho část mechaniků mohla věnovat našemu vozu a ten tak celou dobu fungoval bez chyby. Jediným mínusem bylo to, že jsme v něm neměli tvrdý samosvor, což nám na sněhu trochu chybělo,“ řekl po skončení rally Zbyněk Baller. „Byl to náš první velký závod a musím říct, že v porovnání se sprinty se mi vícedenní podniky líbí více. Snad budeme mít dostatek financí i na další soutěže MMČR. Rakouský výsledek je pro nás pěkným zahájením sezony, vůbec jsme zpočátku s něčím takovým nepočítali. Chtěl bych tímto poděkovat týmu CERS performance, že jsme se s ním mohli této soutěže zúčastnit, dále Martinu Trlifajovi za jeho neustálou připravenost v servise, a samozřejmě také našim sponzorům – Lukáši Charvátovi a firmám Dřevo Tým s.r.o. a Pavel Zlámala – mulcovanizahrad.cz,“ shrnuje Zbyněk úspěšné vystoupení ve Freistadtu.


Foto: Roman Kašpárek

Tým CERS performance nyní čeká dvou a půl měsíční pauza, která bude jednak vyplněna opravou Ondrova poškozeného vozu a jednak přípravou obou posádek na klasické asfaltové podniky v Česku. Jejich série začne koncem března na Valašské Rally, které se pojede na klasických tratích v kotárech okolo Valašského Meziříčí. Další informace o týmu naleznete na adrese www.cersperformance.com a na www.facebook.com/cersperformance.

Komentářů celkem: 1
13. 1. 2012 11:41
0 0
OPOŽDĚNĚ GRATULUJI K DOJETÍ DO CÍLEsmajlík.

Pro komentování je třeba se nejprve přihlásit (nahoře nad menu)!

reklama