18. 10. 2005 00:00 − 2184× − 0

Premiérová AGROTEC rally Hustopeče úspěšně

V sobotu byla v okolí jihomoravského města Hustopeče odstartována nová motoristická tradice.

V sobotu byla v okolí jihomoravského města Hustopeče odstartována nová motoristická tradice. Přímo mezi vinohrady tu zápolili závodníci o vavříny premiérové AGROTEC rally Hustopeče. Tři desítky posádek z Česka i ze Slovenska čekalo celkem 6 rychlostních zkoušek o délce 69 km. Vítězem se stal stylem „start cíl“ Roman Odložilík s Renaultem Clio S 1600. Průběh celého závodu byl přítomným divákům zpestřen bohatým doprovodným programem.

Technickými přejímkami prošlo 28 posádek, i když přihlášeno bylo 35 dvojic. Bohužel právě dva ze tří největších přihlášených favoritů se nemohli zúčastnit. Josef Semerád nestihl připravit vůz, poškozený na Labské rallye, a stejně tak ani vloni stříbrný David Komárek, který se také na poslední chvíli omluvil. Roli favorita pak potvrdil Roman Odložilík s Renaultem Clio S 1600, poprvé startující se zkušeným spolujezdcem Mirkem Fantou. Zvítězili stylem start cíl a vyzkoušeli si tak vzájemnou spolupráci pro nadcházející víkend, kdy startují v Belgii na soutěži ME s koeficientem 20.


Roman Odložilík na trati Agrotec rally

Pěkné druhé místo si dravou jízdou vyjel Jan Jelínek a celkově třetí skončil Petr Trnovec – oba jeli s produkčními vozy Mitsubishi Lancer. Celkem do cíle dojelo 19 posádek. Potěšitelné bylo, že nedošlo k žádné vážné havárii, když posádky odstoupily většinou pro technické problémy. Potvrdilo se, že soutěž byla pečlivě připravena. Mimochodem její hladký průběh zajišťovaly na tři stovky pořadatelů, kterým patří velký dík ředitelství soutěže. Stejně tak radnicím jednotlivých obcí a majitelům komunikací, kteří spolupracovaly na přípravách rally.

„Jeví se mi, že to proběhlo bez závažnějších problémů, i když je vždy co zlepšovat. Myslím, že závěrečná zpráva vyzněla dobře a bez vážnějších nedostatků; ohodnocení je na kandidátský podnik dobré. Připomínky, které komisař pan Milan Pospíšil měl, byly oprávněné a je na nás, aby se příště neopakovaly,“ zhodnotil vše šéf pořadatelského autoklubu Martin Rada.

Vlastní soutěž byla velmi kompaktní, všechny tři rychlostní zkoušky se nacházely ve vzdálenosti pouze asi deset km z města Hustopeče, kde bylo centrum akce. Jako jediná soutěž u nás pak nabídla závodění přímo mezi vinohrady, podobně jako Německá rallye, soutěž světového šampionátu. Trať nabídla i řadu zajímavých a technických úseků. K žádné vážné havárii ale nedošlo. Celkem se jelo na třech úsecích, převážně pak na zemědělských komunikacích v polích, sadech, či mezi zmíněnými vinohrady. Pořadatelům se podařilo najít velmi kvalitní komunikace, byť některé úseky byly velmi rychlé. Kromě asfaltu se jelo i na panelech, šotolině a nezpevněném povrchu, takže posádky si užily náročného střídání povrchů. Zejména patnáctikilometrová RZ Velkopavlovická byla náročná a technická.

K trati se sjelo poměrně dost diváků, přestože vzhledem k termínu akce týden před finálovým podnikem MMČR nebyla jezdecká účast nijak závratná. Všichni jistě ocenili označení příjezdových tras k diváckým místům RZ šipkami, které ulehčilo orientaci přespolním divákům. Pořadatelé nezapomínali ani na bezpečnost a tak samozřejmostí byly dobře vyznačené bezpečnostní zóny. Z bezpečnostních důvodů byla na trati v nejrychlejších místech desítka zpomalovacích retardérů. Premiéra se vydařila a tak hustopečští organizátoři mohou plánovat do budoucna pořádání jednoho z dílů mistrovství republiky v jednodenních sprintrallye.

„Soutěž jsme jeli jako kandidátský podnik pro pořádání sprintu MČR v již příští sezóně. Máme zájem o termín v jarních měsících,“ připomněl Martin Rada. Sobotní termín totiž nebyl zcela ideální vzhledem k vrcholícímu sběru hroznů v okolních vinících. Ale nakonec se vše podařilo vinařům vysvětlit a k žádnému zásadnímu problému nedošlo. Důležité je také to, že stavitelé trati mají již nyní vytipovány některé další neméně zajímavé úseky.

Již v minulosti se firma AGROTEC podílela na organizaci jednoho z nejvýznamnějších okruhových podniků u nás – šestihodinového Epilogu na Masarykově okruhu. Vedle motoristických akcí podporuje i některé závodní týmy, jako je tým Stanislava Matějovského, truckera „Frankieho“ Vojtíška či vlastní tým hustopečského autoklubu. Po třech letech podpory Epilogu ale došlo k rozhodnutí uspořádat vlastní rally s doprovodnou akcí, nazvanou „AGROTEC na kolech“.

V areálu firmy při ní byl k vidění bohatý program pro děti i dospělé. Kromě výstavy techniky z nabídky koncernu byla pro diváky připravena expozice závodních vozů i autogramiáda závodníků, ale také vystoupení automobilových a leteckých modelářů. Diváky zaujalo i vystoupení skupiny historických velocipedistů či mistryně světa v krasojízdě na kole Martiny Štěpánkové. Své umění při motocyklové show předvedl také desetinásobný mistr republiky v trialu Miroslav Lisý. Děti se mohli účastnit doprovodného programu také aktivně jízdou na čtyřkolce, v motokáře na minibiku, případně alespoň závoděním na obří autodráze. Program akce byl prostě bohatý.

Komentářů celkem: 0
Pro komentování je třeba se nejprve přihlásit!