8. 8. 2012 07:13 − 3993× − 4

Vydání knihy o Leovi Pavlíkovi je na dohled

Už jen pár týdnů zbývá do představení nové publikace o jedné z nejvýraznějších osobností československého rallysportu – Leovi Pavlíkovi.

Už jen pár týdnů zbývá do představení nové publikace o jedné z nejvýraznějších osobností československého rallysportu – Leovi Pavlíkovi. Téměř dvouletá práce bude završena představením této knihy u příležitosti letošní srpnové Barum Czech Rally Zlín.


Foto: Jindřich Lasík

Chystaná kniha bude rozdělena do dvou základní částí – ta první je průřezem jezdeckou kariérou Lea Pavlíka, jenž se během dvou desítek let aktivního závodění zapsal nesmazatelným písmem do historie domácího rallysportu. Vždyť tento „létající Chod“, jak se Leovi mezi soutěžáky přezdívalo, je pětinásobným absolutním mistrem Československa v rally, pětkrát se stal i národním šampionem ve své objemové třídě a na svém kontě má celkem tři desítky prvenství v jednotlivých rally, ať už na domácí či evropské půdě. Během této doby postupně vystřídal vozy Škoda, Renault, Opel a v závěru kariéry i špičkové tovární vozy Audi.


Foto: archiv JZD Slušovice

Právě jim je v této knize věnována druhá část. Osvětluje se v ní jak celkové pozadí projektu Audi Quattro, který na přelomu sedmdesátých a osmdesátých let dvacátého století způsobil doslova revoluci ve světě automobilových soutěží, tak dosud jen zevrubně zmapované aktivity německého továrního týmu Audi Sport na území Československa. Tato zajímavá vsuvka v historii domácího rallysportu doposud zůstávala zastřena rouškou tajemství a právě tato kniha se chce postarat o její odhalení. Pomohou v tom i přímé výpovědi Rolanda Gumperta, který stál u samotného vzniku konceptu Audi Quattro a dlouhá léta také řídil sportovní oddělení ingolstadtské automobilky.


Foto: archiv Leo Pavlík

Připravovaná kniha nabídne na více než dvou stovkách stran kromě textů od Jakuba Hofbauera také řadu zajímavých a dosud nepublikovaných fotografií jak z prostředí československých automobilových soutěží, tak z tehdy neprodyšně uzavřeného testovacího polygonu, který se nacházel jen několik kilometrů od města Zlína. „Chtěli jsme vytvořit knihu, která by nebyla jen archivem našich výsledků. Záměrem bylo přinést fanouškům rally hlavně řadu fotografií, které by jim dokázaly atraktivní formou předvést automobilové soutěže tak, jak se tehdy jezdily, a také zcela nové fotografie a informace o testování Audi Sportu na Dešné, které se na veřejnosti zatím nikdy neobjevily,“ říká Leo Pavlík, který se na přípravě knihy velice intenzivně podílel. „Pevně věřím, že se nám tento záměr podařilo naplnit a kniha se bude čtenářům líbit!“


Foto: Jindřich Lasík

Publicista Michal Forst, který je autorem řady materiálů o historii rally, k nové publikaci napsal: „Kniha Leo Pavlík: Od škodovky po quattro je přesně tím, co chtějí fanoušci rallysportu číst. Je plná neskutečných příběhů a fotografií z let, kdy byly automobilové soutěže opravdovým fenoménem, okouzlujícím svou atmosférou miliony lidí. Leo Pavlík se projevil jako skvělý vypravěč s úžasnou pamětí a servíruje čtenářům jeden příběh za druhým tak, jakoby ani nehovořil o zážitcích, které prožil někdy před třiceti, čtyřiceti lety. Jakub Hofbauer pak dokázal vše dobře zrežírovat a uspořádat do vyprávění, které patří mezi ty, co se čtou jedním dechem. Ve chvíli, kdy text dospěje k létům, které Pavlík prožil v týmu JZD Slušovice za volanty vozů Audi Quattro, se čtenáři dostane bezprostředního a dosud nevídaně otevřeného pohledu na události doprovázející legendu jménem Audi Sport a její aktivity na území někdejšího Československa. Jestliže si tehdy někdo kladl otázku: ‚Jak je něco takového vůbec možné?,‘ v knize Leo Pavlík: Od škodovky po quattro na ni dostane odpověď, která bude stejně neuvěřitelná jako fakt, že se to všechno tenkrát skutečně stalo.“

Jak už bylo řečeno v úvodu, kniha bude mít svou premiéru při letošní Barum Czech Rally Zlín. Její uvedení bude doprovázeno zajímavým programem, jehož podrobnosti bude zveřejněny později. Už v tuto chvíli ale mohou fanoušci rally zavítat na stránku www.fb.com/odskodovkypoquattro, kde naleznou několik vybraných fotografií jak z kariéry Lea Pavlíka, tak z polygonu v Dešné, když byl v plném provozu.

Komentářů celkem: 4
9. 8. 2012 00:29
0 0
Tu knížku prostě a jednoduše chci
9. 8. 2012 06:31
0 0
Agroteam Slušovice a Leo Pavlík,tak to bylo na tu dobu něco nevídaného,moc rád na to vzpomínám,tu knížku si rozhodně taky na Barumce pořídím a už se moc těším!
9. 8. 2012 10:19
0 0
Moje milá ženo, na Barumku neber jen řízky a spacáky, ale i dostatek financí, budou za co utrácet. Věř mě. smajlíksmajlík
9. 8. 2012 11:48
0 0
Doufám, že knížku bude možné objednat i na netu (nejlépe zde smajlík). Barumku letos bohužel nestíhám. Když už přijdu o EMILA v S2000 smajlík bylo by škoda přijít i o tohle. Pamatuji L. Pavlíka s Quattrem někdy 84 - 85(přesně už nevím)na Raly Vltava Příbram. Neskutečná palba.
Pro komentování je třeba se nejprve přihlásit!