Barum Czech rally Zlín doprovodila radost i smutek

Roman Kresta s Petrem Grossem obsadili na letošní Barum Czech Rally Zlín druhou příčku absolutní klasifikace.

Roman Kresta s Petrem Grossem obsadili na letošní Barum Czech Rally Zlín druhou příčku absolutní klasifikace, opanovali hodnocení českého šampionátu. Díky tomu si posádka ADELL MOGUL Racing Teamu definitivně zajistila post vicemistra za Janem Kopeckým. Bohužel populární soutěž byla předčasně ukončena po tragické havárii na třinácté rychlostní zkoušce.

S účastníky si už v pátečním podvečeru zahrálo počasí. Na trať městské speciálky se začal snášet déšť. Nic to však neubralo na zájmu fanoušků, kteří celý okruh obklopili v několika řadách. Sedmá příčka dvojice Kresta – Gross byla solidním východiskem do dalších ostrých kilometrů, kde hrála hlavní roli volba pneumatik. Dvojici Adell Mogul racing teamu se díky třetímu času v prvním průjezdu Pinduli posunula na čtvrtou příčku absolutně, ale v dalším průběhu úvodní etapy se po většinu času pohybovala o příčku níže ve výsledkové listině. Vrcholem jejich dalšího snažení v náročných podmínkách byl druhý čas v RZ7 Tesák za Kopeckým, jenž si díky bonusovým bodům za klasifikaci první etapy už v sobotu definitivně zajistil český titul.

„První etapa byla o kompromisu ve volbě pneumatik. Ne vždy to bylo jednoduché rozhodování, ale vždy jsme šli cestou bezpečnější varianty. Někde trať osychala, na jiných místech byla stále hodně mokrá až zrádná. V některých zatáčkách jsme se museli dávat pozor na vytahanou šotolinu z krajnic. Podmínky však byly stejné pro všechny. Celý den jsme se snažili jet na jistotu a s průběžným výsledkem jsme byli spokojeni,“ vrátil se k úvodu závodu Roman Kresta.

Posádka Kresta – Gross nastoupila do druhé etapy s cílem zabojovat o dosavadní čtvrtou příčku Tomáše Kostky, ale po RZ10 překvapivě poskočila už na bronzový post. Stalo se tak díky defektu Nora Mikkelsena a pokoření Kostky. Právě RZ Halenkovice sehrála v závěru Barumky podstatnou roli. Nejenže v jejím druhém průjezdu zůstal na trati stát dosavadní druhý muž Kopecký, ale nakonec byla soutěž po tragické havárii na tomto testu předčasně ukončena. Dvojice Adell Mogul racing teamu si tak na cílovou rampu ve Zlíně přijela pro stříbrné věnce a maximum bodů do českého šampionátu. Smutný konec závodu ale veškeré oslavy zastínil…

„Podmínky i v druhé etapě byly nadále hodně náročné. Opět záleženo na volbě pneumatik, navíc podmínky na jednotlivých testech byly hodně rozdílné. Místy to bylo trochu nebezpečné. Také my jsme se nevyhnuli několika kritickým situacím, naštěstí i ta z druhého průjezdu Halenkovic pro nás dopadla dobře. Samozřejmě jsem byl rád, že jsme se nakonec posunuli na stupně vítězů.

Ovšem pořadatelé Barum rally si takový konec nezasloužili. Soutěž byla připravena precizně, průběh závodu byl dramatický, bojovalo se do posledních kilometrů o čelní příčky. Všichni fanoušci museli být spokojeni.

Bohužel pak se stalo, co se stalo. Je složité to komentovat, protože to není první podobná situace v sezoně. Jménem celého týmu chci vyjádřit upřímnou soustrast rodině zesnulého diváka,“ komentoval smutný závěr závodu Roman Kresta.

„Ještě jednou děkuji všem fanouškům za podporu, která byla kolem tratí moc příjemná. Zároveň patří poděkování všem partnerům a celému týmu za skvěle odvedenou práci,“ uzavřel už jistý český vicemistr 2012.

Stav MMČR 2012 (7/8):

1. Jan Kopecký 260, 2. Roman Kresta 194, 3. Jaromír Tarabus 126, 4. Václav Pech 99, 5. Jaroslav Orsák 77

ADELL MOGUL Racing Team se s fanoušky letos rozloučí startem na Rally Příbram ve dnech 4. – 6. října 2012.

Komentářů celkem: 11
4. 9. 2012 15:32
0 0
Tak mám pocit aby Příbram nebyla poslední sotěží v kariéře tohoto jezdce.
4. 9. 2012 15:47
0 0
Všechno je možné. Možný odchod už přeci avizoval někdy před dvěma lety. Myslím z pozice jezdce. Má vybudovanej parádní tým a může pracovat s nadějemi. Dokonce by měl. Ještě by mohl ale nějakej pátek jezdit. Na tratích by chyběl.
4. 9. 2012 15:50
Upraveno 15:55
0 0
Ja myslím že ne. Roman avizoval, že odchod bude postupný. Řekněme, že vynechá některé podniky a pojede omezený počet velkých rally + Kopnou. Věřím, že příští rok ho ještě parkrát uvidíme. A myslím, že to s tou prací s nadějemi nebude tak žhavé. Roman nabízí kvalitní zázemí a přípravu a nechá si také dobře platit. Budou rozhodovat finance, ne tak talent. Éra kdy se objevil velky talent nekde v Trnavě a z nuly se vypracoval do továrny je pryč.
4. 9. 2012 15:50
0 0
No já doufám, že se bude aspoň občas objevovat ve sprintech s nějakým WRCčkem jako letos na Kopné smajlík
4. 9. 2012 16:20
0 0
Tak jasně Peťane. Neříkám, že si bude brát talenty a platit jim to. Chce to mladýho s bohatým papínkem. Zatim se mi líbí spojení s Tarabusem. Těm klukům hodně fandim.
4. 9. 2012 18:41
0 0
Tak Příbram je opravdu Romanova poslední rally v jeho veliké kariéře i když nikdy neříkej nikdy a věřím že ho ještě někdy na ostro závodit uvidíme.smajlík Jinak myslím že svoje učně si bude hodně pečlivě vybírat a budou nekonečné pořadníky do jeho rally školy.Jinak chystá se pro něj veliké a důstojné překvapení do Příbrami takže "Těš se Romane"!!!smajlíksmajlíksmajlíksmajlíksmajlíksmajlíksmajlíksmajlíksmajlíksmajlíksmajlíksmajlík
4. 9. 2012 19:05
0 0
Tak jestli to je pravda tak to je veliká škoda,myslím že Roman by ještě pár sezon útočil na špici,tohle je pro mě osobně hodně špatná zpráva.Na rally už nějaky pátek chodím a od začátku jsem fanda maliny,bez něj to už nebude ono i když přijdou dalšísmajlík.
4. 9. 2012 20:21
0 0
Jo, jo, Roman přece už když přecházel z Pegyho do Fabie, tak říkal, že pojede asi dvě sezony a pak se uvidí. Doufal jsem ale, že ho to chytne a změní postoj. Možná to taky souvisí s tím, že tovární tým se těžko poráží a brát "jen" druhá místa není to pravé. Už by asi musëli moc do rizika a to není pro soukromníka to pravé.
Je to škoda, aspoň tedy uvidíme Malinu na některých závodech.
V každém případě mu fandím a i jako o šéfa týmu o něj strach nemám.smajlík
Miloš-V
4. 9. 2012 20:35
0 0
Odkud máte informace, že Romanova kariéra skončí právě Příbramí?
4. 9. 2012 22:23
0 0
To: Miloš-V Tak bud to byla křišťálová koule, nebo jedna bába povídala.smajlík
4. 9. 2012 22:34
0 0
V poslednim cisle Rally Kresta spekuluje o tom, že to byla jeho posledni Barumka (a nebo, ze se mozna jeste nekde sveze, na vybranem zavode, treba na nejake dalsi Barumce...). takze pokud by tim myslel konec kariery (pravidelných startu), tak by Příbram (pokud ji pojede), vycházela jako jeho poslední soutěž.
Pro komentování je třeba se nejprve přihlásit!