Déšť komplikuje závěr argentinského mistrovství

Automobilové soutěž vzhledem ke svému konání ve volné přírodě jsou často vystaveny bojům s přírodními živly.

Automobilové soutěže jsou vzhledem ke svému konání ve volné přírodě často vystaveny bojům s přírodními živly. Nedobré zkušenosti s takovými situacemi mají v Argentině, kde už vloni se na začátku sezóny museli potýkat s vrtkavým počasím a zrušit spousty ostrých kilometrů kvůli rozblácení šotolinových cest. Letos vypadá situace daleko hůře a skoro by se dalo říct, že o titul spolu bojují nejen Federico Villagra a Miguel Baldoni, ale rovněž počasí. Už osmá soutěž roku odehrávající se v Entré Rios přišla o závěrečnou sekci první etapy, když se kvůli vydatnému dešti staly všechny tři úseky jen těžko sjízdnými.

<

Následně se celé pole argentinského mistrovství vydalo na start soutěže v provincii Buenos Aires. Přes startovní rampu tam sjel úžasný počet 150 soutěžních dvojic, z kterých si to ty přední ještě předtím rozdaly na shakedownu. Z nejrychlejšího času se tam radovala dvojice oficiální stáje Fiatu Claudio Menzi a Gabriel Pozzo, kteří si budou muset po této sezóně hledat nové angažmá. Fiat se totiž z argentinského mistrovství stahuje a Palia Maxi Rally už budou pilotovat maximálně soukromníci.

Před půl desátou ráno měla druhý den odstartovat první zkouška soutěže, ale kvůli intenzivnímu dešti musela být zrušena stejně jako i zbytek první sekce. Organizátoři se následně vydali prozkoumat podmínky na tratích následujících zkoušek a po poledni museli všem účastníkům oznámit smutnou novinku, že se ani zbytek soutěže kvůli špatnému počasí neuskuteční.

O uplynulém víkendu se argentinské posádky sešly letos již podesáté. Tentokrát je čekala Rally de Misiones a hlavním tématem měl být duel hlavních favoritů na titul, pilota Fordu Fiesta Villagry a zástupce konkurenční značky VW Baldoniho. Ani tentokrát ovšem těmto dvěma nebylo umožněno důstojně zabojovat o tolik důležité body v jejich honbě za titulem. Ze soutěže zbylo pouhé torzo, jelikož se odjela pouze úvodní sekce a zbytek byl znovu kvůli dešti a s tím související nesjízdností tratě zrušen. Baldoni si i tak dokázal hodně zkomplikovat cestu za vysněným titulem, když v poslední odjeté RZ nejprve narazil do dřeva ležícího na trati a pak ještě měnil kolo s defektem.

Do cíle dorazil s dvacetiminutovou ztrátou a na zisk bodů mohl zapomenout. Přitom situace po druhém testu nevypadala vůbec špatně, na druhé příčce zaostával jen o 10,6 sekundy. Ze hry již během úvodní zkoušky vypadnul další přední jezdec Marcos Ligato, jehož zradila elektronika jeho Chevroletu Agile. Bronz tak nakonec ukořistil Nicolas Madero za volantem Fordu Fiesta a pro stříbro si dojel Menzi, který díky tomu setrval na třetí pozici v šampionátu. Z první pozice na trati dokázal dokonale těžit Villagra, který vyhrál všechny tři odjeté zkoušky a celkově najel na druhého pilota Fiatu skoro dvě minuty. Do závěrečné soutěže tak matador argentinských rally nastoupí s pěkným náskokem 28,5 bodu na Baldoniho.

K prohlédnutí výsledků tohoto podniku zavítejte na stránky ewrc-results.com

Stav šampionátu: 1. Villagra 264,5, 2. Baldoni 236, 3. Menzi 160,5, 4. Ligato 146, 5. Madero 133, 6. Pozzo 119

Komentářů celkem: 0
Pro komentování je třeba se nejprve přihlásit!