24. 11. 2012 13:31 − 3224× − 2

Celkové výsledky rally sezóny 2012 v rámci Fiesta Cup

Tři samostatné rally seriály ACI FiestaCup, XRC RallyStage a Cocaine RallyeStar letos připravil ArtFordSport Plzeň.

Tři samostatné rally seriály ACI FiestaCUP, XRC RallyStage a COCAINE RallyeSTAR letos připravil ARTFordSPORT Plzeň.

Závodní rally sezóna byla v Čechách již tradičně velmi bohatá. Svoji troškou do mlýna přispěl také seriál FiestaCUP, který letos pro své posádky vyhlásil hned tři samostatné seriály. Prvním seriálem byl ACI FiestaCUP, který se jel jako součást klasických rally akcí Volný Pohár a Rallye Cup. Zde startovalo na pěti podnicích šest posádek. Druhým pohárem se speciály Fiesta 1,3Cup byl XRC RallyStage, který byl vyhlášen pro kratší akce (rally show, Sosnová,Czech Ring,Písek) a byl ukončen o minulém víkendu na Rallye Jezná. Tohoto seriálu se zúčastnilo deset posádek. Třetím a trochu specifickým seriálem byla soutěžní COCAINE RallyeStar 2012 pro mladé talenty. Zde se finálových soubojů účastnilo osm nejlepších talentů ve věku 17-22let. Protože sezónu 2012 a všechny úspěšné posádky již očekává jen slavnostní vyhlašování, pojďme se podívat, jak jednotlivé seriály vlastně dopadly.

ACI FiestaCUP 2012 obsahoval původně šest samostatných akcí. Nakonec se odjelo pět podniků (3x v rámci Volného Poháru a 2x v rámci RallyeCupu), na kterých startovalo šest posádek. Bohužel i zde se projevila trochu horší situace se sháněním sponzorů pro posádky, takže některé posádky mohly odjet jen částečný program. Jednou z výjimek byla posádka Miroslav Chroust-Karel Kraner, která absolvovala čtyři podniky se zeleným provedením Fiesty a čtyřikrát zvítězila. Mohla si tak dovolit luxus vynechání jedné soutěže s Fordem Fiesta a pro Rallye Litoměřice si vyzkoušela speciál Ford Puma1.7Sport. O druhé místo bojovaly dvě posádky, Jan Rudolf- Pavel Gubáni z Humpolce a dvojice Jan Tošovský-Jiří Suchánek z východních Čech. Obě posádky dosáhly shodně dvakrát na 2.místo, takže o jejich umístění rozhodlo jen to,že druhá dvojice na Rally Orlické Hory na jedné RZ musela odstoupit a body získala jen díky zařazení do závodu v rámci Superrally. Na dalších místech se pak seřadily posádky, které startovaly jen sporadicky. Pro sezónu 2013 zatím není vyhlášení FiestaCupu v plánu, nicméně speciály Fiesta 1,3Cup nebo Fiesta 1.6R1 budou pro zájemce o rallye k dispozici pro volné podniky i pro podniky licencované. Posádky, které by chtěly startovat s některým speciálem Ford se tedy mohou přihlásit na mailu artfordsport@email.cz. Podmínky pronájmu jsou k dispozici již na webu www.FiestaCup.cz, kalendáře akcí budou doplněny do konce Ledna 2013.

6. Vít Marinovský – Tomáš Pfajfr -15b

XRC RallyStage 2012 – seriál byl původně vyhlášen pro pět krátkých akcí, které měly umožnit i za menší náklady závodění pro širší počet posádek. Bohužel z důvodu zrušení dvou akcí v období Duben a Červen, se nakonec započítávaly jen tři výsledky. Přesto se ukázalo, že tento typ závodů ve spojení se speciály FiestaCUP je pro začínající posádky, nebo pro posádky které disponují jen menším budgetem, zajímavý. V rámci tří akcí totiž startovalo hned deset posádek, které si to rozdaly o celkové pořadí. O umístění na nejvyšším stupínku se rozhodlo až na posledním podniku,kterým byla Rally Jezná 17.11.2012. O vítězství bojovaly dvě příbramské posádky – Jan Stoklasa-Tomáš Kadlec a Martin Šaněk-Lucie Severová. Na dalších místech pak byla situace již přehlednější a bojovalo se jen o umístění v posledním závodě. Vítězem poslední akce se nakonec stala posádka Stoklasa-Kadlec, která si tak zajistila první místo a Voucher v ceně 10.000Kč. Pro sezónu 2013 je v přípravě opět pětidílný seriál (FiestaCUP), který by měl obsahovat dvě krátké rally akce (Duben a Listopad), a tři akce ve stylu rallystage –Autodrom Sosnová, CzechRing Hradec Králové a Písek. Opět se bude jednat zřejmě o nejlevnější způsob závodění, kdy cena za pronájem speciálu Ford Fiesta 1,3Cup na celodenní akci začíná již na 11.500Kč+Dph.

10. Ctirad Zatloukal – - 10b

COCAINE RallyeSTAR 2012 – byl třetí a tentokrát soutěžní seriál pro mladé talenty českého motorsportu. Tento soutěžní projekt obsahoval čtyři části – výběrové kolo v areálu Letiště Líně a poté tři závodní části na Autodromu Sosnová, CzechRingu v Hradci Královém a Kartaréně v Písku. Ve finálových bojích se mezi osmi účastníky bojovalo nejen o titul, ale také o odměny ve výši 15.000kč, 10.000Kč a 5.000Kč pro tři nejlepší. I zde se rozhodlo až na poslední akci ( Písek ), souboje o desetiny tam předváděli Tomáš Meszároš z Loděnice u Berouna a Petr Gargulák ze Slušovic. O ten pověstný chloupek byl nakonec rychlejší první jmenovaný, kterému to přineslo nejen vítězství v závodě v Písku ale také celkové 1.místo. V souboji o celkové třetí místo pak mezi třemi bojujícími „dravci“ v posledním závodě uspěl Filip Strahal z Prahy, který tak bral bronz dvakrát – v Písku i celkově. Pro sezónu 2013 je projekt RallyeSTAR opět v plánu a byl již vyhlášen. Kompletní info je možné najít na tomto odkaze: www.fiestacup.cz/novinky?pg=50. V rámci posledních událostí okolo rallye akcí, ale bylo první výběrové kolo pro všechny juniory přesunuto až na půlku března. Přihlášky je samozřejmě možné i nadále posílat, pro všechny zájemce však budeme opět informovat a ohlašovat druhý ročník akce se startem 1.2 2012 !