10. 4. 2013 21:57 − 2550× − 0

Quit Forest Rally – komentář

Australský šampionát se po úvodním podniku v okolí hlavního města přesunul na západ kontinentu.

Australský šampionát se po úvodním podniku v okolí hlavního města přesunul na západ kontinentu. Tam byla pro jezdce připravena tradiční trať, na níž si to o body do hlavní klasifikace mistrovství rozdaly posádky s vozy s jednou poháněnou nápravou. Začátek nové éry zvládnul na začátku března nejlépe Eli Evans pilotující Hondu Jazz, který vyhrál jednu z etap National Capital Rally a nejrychlejší byl rovněž v celkovém součtu časů. Druhou etapu tam ovládnul Scott Pedder s Renaultem Clio R3, zatímco další z velkých favoritů Brendan Reeves musel řešit technické problémy své Mazdy 2 a odjížděl takřka s prázdnou. Před startem druhé soutěže vypadalo rozložení sil obdobně a právě k této trojici se upínala největší pozornost.

Nejrychlejší časy si mezi sebe rozdělili tito borci už v předstartovní samostatně bodované Power Stage. Tu v úvodním podniku ovládnul Reeves a tehdy to byl vlastně jeho jediný úspěch. Tentokrát se ale mladík s Mazdou musel o pouhou setinku sekundy sklonit před Evansem. Jednička Hondy skvěle vstoupila i do samotné soutěže, když vyhrála obě úvodní divácké superspeciálky. Obdobně se Evansovi dařilo i v sobotu, kdy se posádky vypravily na přírodní úseky. Tolik štěstí neměl jeho stájový kolega Mark Pedder, který v RZ 4 poškodil chladič svého Jazzu a ze soutěže musel předčasně odstoupit. A nedařilo se ani jeho bratrovi za volantem Clia R3, který se na stejné RZ 4 nevyhnul defektu a propadnul se na sedmou příčku.

Technické potíže znovu trápily Reevese, když motor jeho Mazdy fungoval pouze na tři válce. To se naštěstí mechanikům během dne podařilo vyřešit a Reeves s opraveným vozem opanoval poslední dva lesní testy. Díky tomu se na poslední chvíli posunul před Jacka Mohkhouse na čtvrtou příčku. Pro bronz si i přes ztrátu zaviněnou defektem dojel S. Pedder. Svým drtivým finišem málem připravil o stříbro svého stájového kolegu Toma Wilda, jeho náskok se v závěru snížil na pouhých šest sekund. Pro jasný etapový triumf si do cíle dojel Evans, kterého nepotkaly žádné problémy a rovněž technika mu držela bez potíží.

Do druhého „heatu“ vstoupil nejrychleji znovu Evans, tentokrát jej ale s minimálním odstupem stíhal S. Pedder. Chvíle jezdce Renaultu přišla v šestém nedělním testu, ve kterém zajel o 7,4 sekundy rychlejší čas a s těsným náskokem 1,3 vteřiny se vyhoupnul do čela. O třetí příčku v té samé zkoušce přišel Reeves, kterého smůla neopustila ani ve čtvrté letošní etapě. Tentokrát za jeho propadem stála proražená guma. Na rozdíl od prvního podniku ale tentokrát posádka Mazdy odjížděla s body za čtvrtou příčku v první a pátou v druhé etapě. Dobře si v Quit Forest Rally počínal Wilde, když ke stříbru ze soboty přidal druhé pódiové umístění (bronz) i v neděli. Jeho stájový kolega S. Pedder mezitím bojoval s Evansem o vítězství. Před poslední dvojicí zkoušek měli oba jezdci stejný čas. Závěr ovšem S. Pedder zcela ovládnul a získal pro sebe etapový triumf. Z druhého celkového vítězství se však radoval Evans s Hondou.

Heat 1
1. Eli Evans/Glen Weston (AUS) Honda Jazz 1:10.47,2
2. Tom Wilde/Bill Hayes (AUS) Renault Clio R3 +44,7
3. Scott Pedder/Dale Moscatt (AUS) Renault Clio R3 +50,7
4. Brendan Reeves/Rhianon Smith (AUS) Mazda2 +1.36,2
5. Jack Monkhouse/John Allen (AUS) Nissan Silvia S15 +1.44,6
6. Michael Boaden/Helen Cheers (AUS) Volkswagen Polo Vivio +3.13,7

Heat 2
1. Scott Pedder/Dale Moscatt (AUS) Renault Clio R3 1:04.42,5
2. Eli Evans/Glen Weston (AUS) Honda Jazz +19,0
3. Tom Wilde/Bill Hayes (AUS) Renault Clio R3 +1.50,0
4. Michael Boaden/Helen Cheers (AUS) Volkswagen Polo Vivio +3.41,5
5. Brendan Reeves/Rhianon Smith (AUS) Mazda2 +3.56,8
6. Nicholas Box/Todd Payne (AUS) Nissan 370Z +4.18,3

Stav šampionátu: 1. Eli Evans 157, 2. S. Pedder 146, 3. Wilde 106, 4. Monkhouse 93, 5. Boaden 68, 6. Reeves 64

Komentářů celkem: 0
Pro komentování je třeba se nejprve přihlásit!