Rally Corredor Turistico Gran Corrientes – komentář

V elitní trojici se na většině zkoušek prvního dne pohyboval i pilot Mitsubishi Mirage Nicolas Fuchs.

Odvážný krok Argentinců vytvořit si pro svůj domácí šampionát zcela specifickou kategorii speciálů se po dvou letech jejich existence ukázal jako více než zdařilý. Maxi Rally okamžitě ovládly přední příčky jednotlivých soutěží a přilákaly k účasti pestré pole různých značek. Letos tato kategorie vstoupila do třetího roku své existence a s ním přibyly i dva nové vozy značek Citroën a Mitsubishi. Úvodní podnik se odehrál před měsícem v San Luis a jeho dramatický průběh potvrdil, že je v Argetině rozhodně co sledovat. V cíli se sice z triumfu radoval několikanásobný šampión Federico Villagra za volantem Fordu Fiesta, ale v soutěži to neměl rozhodně nikterak jednoduché a naopak jako nejsilnější se v průběhu této rally jevil Alejandro Cancio za volantem Peugeotu 208.

Rychle nabyl, rychle pozbyl, tak se odehrála Rally de San Luis v podání Marcose Ligata s Chevroletem Agile. Po vítězství v úvodní zkoušce přišla v té druhé katastrofa, kdy musel s poškozeným zavěšením další jízdu vzdát. V druhém podniku sezóny to byl ale znovu Ligato, kdo ovládnul první test. Všichni v týmu určitě trnuli nad tím, jak se pro jejich svěřence vyvine druhá zkouška. Naštěstí se tentokrát žádný infarktový scénář nekonal, pilot Chevroletu zajel druhý nejrychlejší test a rázem měl na čele náskok skoro čtvrt minuty. Miguel Baldoni zůstal pro letošek věrný VW Gol Trend a už v úvodní letošní rally si během první etapy pořádně vyšlápnul na úřadujícího šampióna. I tentokrát si počínal od začátku dobře, když mu patřila po RZ 2 druhá pozice.

V elitní trojici se na většině zkoušek prvního dne pohyboval i pilot Mitsubishi Mirage Nicolas Fuchs, který dokázal vyhrát do výsledků nezapočítávaný prolog. Bohužel nový speciál ještě provázejí dětské nemoci a jedna taková na elektronice jej v druhém testu připravila o šest a půl minuty. Do cíle první etapy tak Chilan dorazil až jako dvacátý a v neděli měl hodně co stahovat. Během druhé etapy už vůz fungoval zcela bez problémů, díky čemuž Fuchs dokázal vyhrát dva testy a před koncem soutěže se propracovat na jedenáctou příčku. V prvním dnu se nedařilo ani úřadujícímu mistru Villagrovi, který moc nestíhal a navíc urval u své Fiesty poloosu. Do druhé etapy tak nastupoval nezvykle až ze sedmé příčky s mankem přes minutu a čtvrt.

Umístění na průběžném pódiu ovšem ani tak značce Ford neuniklo, neboť do druhého dne nastupoval ze třetí příčky Claudio Menzi. A vzhledem k jeho malé ztrátě 7,9 vteřiny na druhého Baldoniho se dalo očekávat, že se v neděli pilot VW ještě zapotí. Nakonec k tomu ale neměl moc prostoru, neboť jeho souboj s Menzim skončil už ve druhém testu druhého dne kvůli poruše převodovky Golu. K postupu na pódium měl v tu chvíli blízko Juan Gil de Marchi, který usednul do druhého exempláře horké novinky Citroën DS3. Nakonec však ani on, ani jeho stájový kolega Fernando Scarlatta cíl nespatřili. Bez bodů z druhé soutěže odjížděl i stříbrný muž úvodního podniku Gabriel Pozzo s Fiatem Palio.

Bronzový stupínek si dokázala uhlídat hvězda předešlé rally Cancio, jehož Peugeot tentokrát vydržel veškeré nástrahy náročné tratě. V posledních zkouškách měl ale Cancio co dělat, aby za svými zády udržel ztrátu stahujícího Villagru. Po posledním testu mezi nimi zůstal rozdíl jen 6,6 vteřiny. Po odstoupení Baldoniho se na stříbrný post vyhoupl Menzi, který během problematické soutěže svého hvězdného kolegy držel prapor Fordu. To zvládnul na jedničku a mohl se radovat z bodů za druhé místo. První příčka byla ovšem po celou soutěž vyhrazená jedinému jezdci. Ligato zažil soutěž snů, během které celému startovnímu poli zcela dominoval a už po sobotě měl k dobru 39,5 sekundy. V druhé etapě ještě přidal další dva nejrychlejší časy a v cíli mohl po třech letech znovu ochutnat šampaňské pro vítěze. Tento triumf byl o to cennější, že se jednalo o první vítězství speciálu Chevrolet Agile MR.

Pořadí v cíli
1. Marcos Ligato/Ruben Garcia (RA) Chevrolet Agile 1:22.27,2
2. Claudio Menzi/Diego Cagnotti (RA) Ford Fiesta +1.01,3
3. Alejandro Cancio/Santiago Garcia (RA) Peugeot 207 S2000 +1.28,5
4. Federico Villagra/Diego Curletto (RA) Ford Fiesta +1.35,1
5. Nicolas Diaz/Luis Allende (RA) Ford Fiesta +1.54,6
6. Diego Pereyra/Der-Ohannesian (RA) Mitsubishi Lancer Evo IX +3.58,0
7. Tomas Garcia/Ezequiel Queralt (RA) Subaru Impreza WRX STI +4.17,3
8. Omar Kovacevich/Matias Aranguren (RA) Mitsubishi Lancer Evo IX +5.05,0
9. Claudio Lopez/Fabian Cretu (RA) Chevrolet Agile +5.48,8
10. Elder Tasca/Mauro Falvo (RA) Mitsubishi Lancer Evo IX +6.56,6

Stav šampionátu: 1. Menzi 63, 2. Villagra 60, 3. Ligato 49, 4. Cancio 37, 5. Diaz 34, 6. Pozzo 33

Výsledky tohoto podniku naleznete ve výsledkovém servisu ewrc-results.com

Komentářů celkem: 0
Pro komentování je třeba se nejprve přihlásit!