Redakce - eWRC.cz
4. 12. 2005 00:00 − 2458× − 5

Povedený konec Loebovy perfektní sezóny

Mistr světa seriálu WRC je v roce 2005 šampiónem šampiónů.

Dvojnásobný světový šampión Sébastien Loeb završil před více než 50 tisíci diváky na pařížském Stade de France svoji skvělou letošní sezónu ziskem senzačního vítězství v Race of Champions 2005. Hvězda týmu Citroen porazila ve finálových rozjížďkách dánského jezdce Toma Kristensena, který společně se švédským kolegou Mattiasem Ekströmem vybojoval několik hodin předtím týmovou trofej pro Team Scandinavia.

Poté, co Sébastien Loeb doplnil do své sbírky úspěchů druhý mistrovský titul v řadě a zaznamenal rekordních deset vítězství v jediné sezóně, završil francouzský jezdec sezónu 2005 dalším triumfem. Loeb zazářil před více než 50 tisíci diváky, kteří se sešli na Stade de France, jehož povrch byl v minulém týdnu přeměněn na asfaltový závodní okruh.

„Vítězství v závodě Race of Champions v roce 2003 na Kanárských ostrovech bylo pěkné a potěšilo mě, když jsem před dvanácti měsíci společně se Jeanem Alesim zvítězil v Poháru národů tady v Paříži,“ řekl Loeb v cíli. „Je krásné zakončit vynikající sezónu tímto způsobem. Přestože jsem již ROC vyhrál na Kanárských ostrovech, tohle je něco jiného. Je to tisíckrát lepší.“

Ještě předtím než Loeb porazil v superfinále Kristensena, musel se utkat s dalšími zajímavými soupeři. Nejprve mu padl za oběť americký motocyklový kouzelník Travis Pastrana, který chtěl původně s Loebem závodit na motorkách. K jeho smůle však na ROC taková disciplína vypsána nebyla. Travis tak alespoň před závodem pobavil svými kousky desetitisíce diváků v exhibici. V semifinále pak zdolal Loeb Colina McRae, který ve svém předchozím duelu poslal ze soutěže ven Armina Schwarze.

Ve finále si francouzský fenomén vzal na paškál svého předchůdce co se titulů mistra světa týče Marcuse Grönholma. A opět úspěšně. Nutno podotknout, že na Finově štítě v předchozích kolech zůstali španělská naděje Dani Sordo a osminásobný vítěz Dakaru Stéphane Peterhansel.

Přestože v poháru národů podlehli Loeb společně s Alesim hned v prvním duelu svým krajanům Bourdaisovi a Peterhanselovi, Séb si později vše vynahradil a po dvou letech je tak znovu šampiónem šampiónů.