13. 5. 2013 20:37 − 3619× − 3

Croatia Rally: Unveils its new logo and definesits location

The tenth round of the 2013 European Rally Championship will take place from September 26th to 28th in Croatia.

The new logo of CROATIA RALLY 2013 has been approved; the tenth round of the 2013 European Rally Championship will take place from September 26th to 28th in Croatia with its headquarter based in Poreč, one of the most beautiful place on the Adriatic coast. The city has tourist infrastructures that run along the 37km of coastline and offer more than 95,000 beds.

The new logo of Croatia Rally, with graphics created by UNITED BUSINESS, shows the traditional and characteristic red and white checks with blue graphic inserts, the same which can be found on the Croatian national flag. Logo is approved by the Board of CCKF (Croatian Car and Karting Federation) and its President, Matko Bolanca.

It has been agreed a cooperation between CCKF and the Italian sports management company, UNITED BUSINESS, which will cooperate with the CCKF to promote the Croatia Rally 2013, the agreement was signed by Matko Bolanca, CCKF’s President and Pier Liberali, General Manager of UNITED BUSINESS.

Zrinko Gregurek, Secretary General of CCKF said: “For the 40th anniversary of Croatia Rally, which has been organized many years and previously known as INA DELTA RALLY by AC DELTA from Zagreb, EUROSPORT EVENTS the promoter of the European Rally Championship, will ensure a worldwide media coverage. United Business is planning a number of initiatives both at sporting level and of side events, to make this Rally one of the most attractive in Europe.”

Komentářů celkem: 3
14. 5. 2013 12:15
0 0
Takže pokud budeme číst mezi řádky: Prezident CCKF Matko Bolanca (to bude stejnej pták jak Ječmínek) si usmyslel, že udělá megalomanský projekt. Když se zeptal v Rijece, tak mu řekli "To si z nás děláte pr..., dyť je to blbost" a tak oslovil italskou firmu, která svým typickým:"Sí, sí, nulla é imposíbilé" (ano, nic není nemožné) vyinkasovala obrovský balík peněz a po dovolené na tom MOŽNÁ začnou pracovat. (Protože i pořadatelské město Poreč se skoro všechny informace dozvídá až z novin.)
15. 5. 2013 06:11
0 0
liposh: United Business už organizuje Croatia Rally minimálně dva nebo tři roky. Megalomanský projekt to má být hlavně kvůli tomu, že se jedná o 40. ročník. Stěhování do Poreče je podle mě jen ku prospěchu věci, aspoň co se tratí a atmosféry týče. Ale jen tak mezi námi, stará dobrá Delta už to není (spíš taková náhražka po Italsku). Delta se teď jezdí jako Zagreb Delta Rally jindy (a jinde).
15. 5. 2013 22:50
0 0
No nevím jestli bych si chtěl v Chorvatsku zazávodit,když uzákonili basu na tvrdo za překročení povolený rychlosti.Na přejezdu je to nato šup!No co,balkán!smajlík
Pro komentování je třeba se nejprve přihlásit!