10. 8. 2013 15:04 − 2771× − 11

Lappi vítězný při druhém startu v České republice

Finský pilot Škody Esapekka Lappi se vyporádal s konkurencí na Rally Agropa a připisuje si vítěztsví.

Nejen sprintový mistrák pokračoval o tomto víkendu dalším podnikem – pačejovskou EPLcond Rally Agropa, která byla šestým letošním zastavením Timeseal Mistrovství ČR ve sprintrally. Pořadatelé pro posádky připravili čtveřici úseků, které se jely dvakrát a osm rychlostních zkoušek tedy nabídlo 76 ostrých kilometrů. Do Pačejova se pořadatelům sešel letos nejvyšší počet přihlášek, když ve všech šampionátech, co se zde konaly, se sešlo celkem 139 dvojic a bylo se tedy opravdu na co dívat. Kromě obvyklé sprintové konkurence se v Česku podruhé ukázala tovární posádka Lappi-Ferm, z velkého hostovali Peták či Trojan, rozjet před Německem se přijel "Žito" neboli Landa.

Do úvodní sekce vstoupil nejlépe Odložilík disponující opět Xsarou WRC, avšak Lappi byl víc než na dostřel když ztrácel pouhé dvě desetiny. Hned druhá zkouška přinesla odstoupení dosud vedoucího jezdce, když Odložilík havaroval na stejném testu jako loni a do čela se tedy posunul Lappi, který měl k dobru čtvrt minuty na Sýkoru s Fiestou R5, která byla již opět v kondici po havárii na Bohemii. Dvanáct sekund za blovickým pilotem byl Jakeš, ten však v RZ2 přišel o nejhlavnějšího soka o titul ve třídě 3, když odstoupil Malyszczycki. Čtvrtá příčka patřila Plíhalovi, pátý byl host z Německa – Kahle.

V úvodu druhé sekce to vypadalo, že Sýkora se pokusí zaútočit na první příčku, protože vyhrál jak RZ3, tak RZ4, avšak poté zavelel k útoku Lappi, opanoval zbylé dva testy sekce a do druhého servisu přijížděl s pohodlným náskokem 46 sekund na Sýkoru. Ten i díky dvěma vyhraným zkouškám měl k dispozici dalších dvacet sekund na Jakeše, jemuž začínal na záda dýchat Kahle se ztrátou sedmi sekund. Za německým multišampionem se nacházel se ztrátou 12 sekund Trněný, jenž zůstal posledním vozem z dílen Profika v soutěži, protože na RZ6 havaroval z šesté příčky Plíhal.

Ve třetí sekci si už Lappi své vítězství pohlídal když vyhrál oba zbývající testy a při svém druhém startu v Česku si připsal první vítězství. Druhou příčku absolutně, ale první v hodnocení sprintů a tím pádem i plný počet bodů do mistráku si odváží Sýkora. Na třetí příčku nakonec dospurtoval Kahle, který využil technické převahy své Fabie WRC a v RZ8, kterou vyhrál, udolal Jakeše, kterého tak odsunul na čtvrté místo, avšak valašský jezdec nemusí moc smutnit, protože Kahle do sprintů neboduje a pilot Lanceru tak bere body za druhou příčku. Na pátém místě dojel Trněný, jenž potvrzuje, že letos jezdí v dobré formě.

Šestou příčku s minutovou ztrátou na meclovského pilota získal Barvík, za ním se ztrátou 22 vteřin následoval další Lancer, tentokrát ten Pešlův, sedm vteřin za ním dojel Adolf, který o lepší příčku přišel vinou penalizace, ale i tak si opět si připsal další povedený výsledek. Zlepšování letošních nováčků ve Fabiích S2000 podtrhnul devátou příčkou Trnovec, jemuž na Adolfa chybělo devět sekund a nejlepší desítku uzavřel Kořístka. Nejrychlejší dvoukolku dovezl do cíle Peták (1. ve třídě 5), který zůstal těsně za branami TOP 10 protože byl 12. celkově, druhý ve 2WD byl Rujbr, třetí Vlček (1. ve třídě 6), čtvrté místo získal Brrynda, který tak podtrhnul povedenou sobotu Renaltů Clio R3. Pátý mezi dvoukolkami byl Vopatřil.