11. 9. 2013 20:05 − 2911× − 0

L Racing s druhým vicemajstrom Slovenska

Po veľmi problematickom začiatku vybojoval nakoniec Béreš s Répásom tretie miesto v absolútnom poradí na XIV. Rally Tríbeč 2013.

Slovenský L Racing Team cestoval na posledné podujatie rally s vedomím zisku tretieho miesta v absolútnom poradí seriálu DMACK Rally 2013 – Majstrovstvá Slovenska, ziskom titulu v triede 2, ale aj vidinou možnosti ďalšieho titulu v triede 8. Ako táto snaha dopadla, si povieme práve teraz.

Tretie miesto absolútneho poradia, čiže titul druhých vicemajstrov už mal L Racing, ako sa hovorí doma, zásluhou posádky Subaru Impreza špecifikácie R4, čiže Jozefa Béreša mladšieho a jeho spolujazdca Zoltána Répása, ktorí sa zároveň stali aj majstrami Slovenska v triede 2. „Na Rally košice nešlo v našom prípade všetko úplne jednoducho. Počas prvého dňa súťaže nás potrápil motor, ktorý išiel chvíľami iba na tri valce, nevedeli sme zistiť čím to je. Až v záverečnom servise sme zistili, že chyba bude asi v kabeláži, ale nemali sme čas ju celú vymeniť. Dojazdili sme preto na šiestom mieste v rámci prvého bodovaného dňa. V nedeľu sa zdalo, že všetko bude fungovať, asi ako sme hýbali káblami sa nám podarilo problém odstrániť, ale už na druhom teste nám odišiel štvrtý rýchlostný stupeň v prevodovke. Štvorku som ale na tejto súťaži používal najviac, na trojku to bolo pomalé a na päťku zase veľmi rýchle. Na trati sme sa dosť trápili, výsledok sa však dostavil a tak sme získali ešte dvadsaťpäť bodov za druhé miesto v rámci domáceho šampionátu. V celkovom poradí, do ktorého boli započítavané aj posádky bodujúce do maďarských majstrovstiev nám patrilo piate miesto. Som spokojný, obsadili sme v šampionáte tretie miesto, vyhrali triedu 2, čo je podľa mňa pri porovnaní s posádkami, ktoré sa v tomto roku zúčastnili slovenského šampionátu výborné umiestnenie,“ zhodnotil Jozef Béreš mladší svoje účinkovanie nielen na Rally Košice, ale aj v rámci slovenských majstrovstiev.

Na začiatku sme písali o tom, že L Racing Team mohol v Košiciach vybojovať ešte jeden titul v triede. Mohlo sa tak stať v triede 8 zásluhou posádky Juraj Keszi – Pavol Helméczy, ktorá tím z Krásnohorského Podhradia reprezentuje s vozidlom Seat Leon TDi. Napriek veľkej snahe sa tak nakoniec nestalo, aj keď im tento úspech ušiel naozaj iba tesne. „Áno, pred Rally Košice sme mali aspoň malú nádej na úspech. Ten by však prišiel v momente, ak by náš súper, Tomáš konečný dojazdil na horšom ako štvrtom mieste. To sa nestalo, Tomáš v sobotu vyhral a napriek tomu, že my sme boli hneď za ním, naše šance zhasli. V nedeľu sme síce vyhrali triedu, dokonca aj dvoj kolky, už nám to však nebolo nič platné. Boli sme veľmi blízko, tak snáď sa nám to podarí v nasledujúcej sezóne,“ vysvetlil Juraj Keszi.

V sobotu druhé, v nedeľu prvé miesto si z Rally Košice v triede 6 odviezla ďalšia posádka reprezentujúca slovenský L Racing Team, Maďari Ákos Tábori – Tamás Kurti na vozidle Citroën C2 R2 Max. Ákos Tábori sa vyjadril, že Rally Košice sa mu páčila: „Rally Košice sme absolvovali prvý krát a môžem povedať za seba, ale aj spolujazdca, že sa nám tunajšie trate páčili. Bola tu veľká konkurencia, čo je dobre, ale veľa posádok aj odstúpilo, či už z dôvodu havárie, alebo technickej poruchy. Nám auto vydržalo, oba dva dni sme došli až do cieľa, navyše v rámci slovenských majstrovstiev s veľmi pekným umiestnením. Naše poďakovanie patrí L Racing Teamu za perfektnú spoluprácu v rámci celej sezóny.“

Poslednou posádkou, ktorej sa podarilo absolvovať celú Rally Košice bola dvojica, ktorá sa na rally tratiach predstavila v tomto roku síce prvý krát, ale pri vyslovení mien Marek Špavelko – Milan Straka je hneď každému jasné, že nehovoríme o akýchsi nováčikoch, ale o skúsenej rally posádke, reprezentujúcej L Racing už niekoľko sezón. „U nás sa to všetko nejako zamotalo. Vymenili sme auto, pričom teraz nás na tratiach dopĺňa Ford Focus, zmenili sa niektoré veci aj v našom súkromnom živote a tak na rally nebolo dosť času. Košická rally je však naša domáca a tak sme si ju nemohli nechať ujsť. Keďže bola našou prvou v sezóne, o body nám nešlo a chystali sme sa poriadne si ju užiť, čo sa sčasti aj podarilo. Schválne hovorím sčasti, lebo toľko defektov ako teraz sa nám ešte nepodarilo pochytať dohromady za celú našu rally kariéru. Jednoducho sme vychytali všetko čo sa dalo, ale nesťažujem sa, bolo to super a sme obaja radi, že sme zase sedeli v rally aute a absolvovali súťaž. Už nám to totiž chýbalo,“ zhodnotil Marek Špavelko.

Až doposiaľ sme sa bavili o posádkach, ktorým sa vo farbách L Racing Teamu podarilo absolvovať celý 39. Rally Košice. Nie všetci mali toľko šťastia a tak sa teraz pozrieme aj na tých menej šťastných. Už po úvodnej dvojici rýchlostných skúšok sa zo súťažou rozlúčila dvojica István Pethó – Attila Ruboczki, jazdiaca na Mitsubishi Lancer EVO IX upravenom do špecifikácie R4. „Už od štartu prvej rýchlostnej skúšky ideme bez bŕzd, neviem čo sa deje, skúsime to v servise opraviť. Ak sa to podarí, ideme ďalej,“ vysvetľoval po prvých dvoch testoch sobotnej časti súťaže István Pethó. Návšteva servisnej zóny však odpoveď na otázku, prečo brzdový pedál padá až na podlahu, nedala a tak nasledovalo odstúpenie zo súťaže. V nedeľu sa posádka však do súťaže vrátila naspäť a pokračovala v bojoch o ďalšie body do hodnotenia slovenských majstrovstiev, pričom v cieli im patrilo striebro v triede 2 a v celkovom poradí dojazdili na piatom mieste.

V sobotu piate miesto v triede 3 a dvanáste celkového slovenského poradia patrilo Vladovi Hanušovi so Slávom Harabínom a ich Mitsubishi Lancer EVO X. Táto posádka rovnako jazdiaca pod hlavičkou L Racing Teamu si však horkú príchuť odstúpenia užila v nedeľu. „Asi v polovici druhého súťažného dňa sa nám začal prehrievať motor Mitsubishi, tak sme to radšej odstavili a odovzdali jazdný výkaz. Nešlo nám už o nič, všetko bolo uzatvorené, tak sme nechceli riskovať zničenie motoru,“ hlásil Vlado Hanuš.

Ján Lipták – Ján Slovák, posádka, ktorá do slovenskej rally sezóny naskočila až na Rally Tatry. Dôvodom bola príprava novej techniky v podobe Toyoty Celica 165 ST. Tomuto krásnemu historikovi sa však, ako sa zatiaľ zdá na rally veľmi nechce a to aj napriek faktu, že práve na tento druh športu bol v minulosti pripravovaný. Slovenské preteky automobilov do vrchu totiž toto auto absolvuje bez reptania, na rally ešte ani raz nevidel cieľ. V Tatrách to boli brzdy, v Lubeníku prepálená membrána pod turbom a rovnaká porucha sa ukázala aj na Rally Košice. „Máme rovnakú poruchu ako v Lubeníku. Na kopcoch auto drží, na rally nie, ale aspoň už aspoň vieme kde je porucha a vieme aj ako ju odstrániť. Škoda, síce nám o body nejde, ale chceli sme si spolu a Janom trochu urobiť radosť a absolvovať celú túto súťaž. Aj keď sa to nám dvom nepodarilo, som rád, cieľ videla aspoň väčšina tímu. V rally je už záver sezóny, tak by som rád za túto disciplínu poďakoval všetkým členom L Racing Teamu, jazdcom, mechanikom, ale aj našim partnerom a kamarátom. Dopadla pre nás dobre, veď Ďodi získal tretie miesto v absolútnom poradí, ale aj titul v triede. Aj ostatné posádky sa činili a podávali na každej súťaži veľmi dobré výkony. Sezóna rally síce týmto podujatím končí, náš tím však ide ešte ďalej, čakajú nás ešte preteky do vrchu, ale aj tradičná Auto Show Slovakia Ring, kde náš tím ešte budú mať fanúšikovia možnosť navštíviť a sledovať našich jazdcov ešte v akcii,“ zhodnotil Rally Košice, ale aj práve ukončenú sezónu Ján Lipták, manažér L Racing Teamu.

Okrem už spomínaných úspechov sa navyše podarilo L Racing Teamu A v rámci 39. Rally Košice obsadiť v sobotu v Súťaži Teamov tretie miesto a v nedeľu Súťaž Teamov dokonca vyhrať.

Komentářů celkem: 0

Pro komentování je třeba se nejprve přihlásit (nahoře nad menu)!

reklama