Rally de Catamarca – komentář

Argentinský šampionát pomalu a jistě dospívá do konce svého letošního ročníku.

Argentinský šampionát pomalu a jistě dospívá do konce svého letošního ročníku, ve kterém se pravděpodobně už z titulu nebude radovat několikanásobný šampión Federico Villagra. V dosavadním průběhu roku si nejlépe počínal jeho týmový kolega Claudio Menzi, který šel se svým Fordem Fiesta MR do poslední trojice soutěží s pěkným bodovým náskokem. Předešlý podnik v Patagonii opanoval Alejandro Cancio pilotující Peugeot 207 MR a dotáhnul se na dostřel doposud druhého Villagry. El Coyote ovšem aktuální rally, kterou dříve už šestkrát vyhrál, vynechal, neboť ve stejném termínu absolvoval maratónský závod v Maroku. Bylo tak skoro jisté, že se na druhé místo posune nová tvář. Kromě již zmiňovaného pilota Peugeotu měl velkou šanci třetí muž dosavadního pořadí Marcos Ligato, který usedá do Chevroletu Agile MR.

V popředí šampionátu se letos pohybuje i Nicolas Fuchs se zcela novým vozem na bázi Mitsubishi ze stáje Baratec. V Catamarce se ovšem chilský pilot neobjevil a v interním boji o páté místo tak přenechal iniciativu Gabrielu Pozzovi. Jezdec Fiatu Palio MR do soutěže nastoupil, ale moc se v ní neohřál a už ve druhém testu skončil. Průběžné páté místo tak po třetí soutěži od konce ukořistil Geronimo Padilla, kterému se v Catamarce opravdu dařilo. Už v první etapě se za volantem Fordu Fiesta MR vecpal na třetí místo a to si před dalšími jezdci s identickými vozy udržel až do konce.

Úvodní etapu soutěže poznamenalo počasí, když kvůli dešti musely být zrušeny hned tři rychlostní zkoušky z celkových sedmi. Třikrát dokázal dílčí vítězství zaznamenat lídr mistrovství Menzi, ovšem v tom jediném nevyhraném testu udělal defekt a ztratil celou minutu. Vítězem etapy se tak stal Ligato, nicméně jeho náskok činil pouze 12,6 sekundy. Důvodem byly problémy s vozem po průjezdu brodem na poslední sobotní zkoušce. Madero tedy příliš nezaostával, ale v neděli se k žádnému útoku nedostal a pokoušel se udržet si druhé místo. To se mu dařilo až do problémů v závěrečné superspeciálce, po níž spadl ze druhého místa až na čtvrté. Opačným směrem se vydal Menzi, který nejprve během dne přeskočil Padillu a na závěr etapy se dostal až na druhou příčku. Vedoucí příčku si v neděli, během které už byl zrušen pouze jediný test, udržoval Ligato a v cíli se mohl radovat z druhého letošního triumfu. Díky němu se pilot Chevroletu vyhoupnul na druhé místo mistrovství a před závěrečnou dvojicí soutěží si udržel šanci na zisk titulu. To ale bude muset nejprve přeskočit Menziho, který v nedělní části Catamarky dokázal smazat sobotní ztrátu a nakonec neztratit moc bodů.

Pořadí v cíli
1. Marcos Ligato/Ruben Garcia (RA) Chevrolet Agile 1:00.58,1
2. Claudio Menzi/Diego Cagnotti (RA) Ford Fiesta +34,6
3. Gerónimo Padilla/Edgaro Galindo (RA) Ford Fiesta +44,1
4. Nicolás Madero/Manuel Prieto (RA) Ford Fiesta +55,7
5. Nicolás Diaz/Luis Allende (RA) Ford Fiesta +1.30,3
6. Alejandro Cancio/Santiago Garcia (RA) Peugeot 207 +2.22,3
7. Miguel Angel Baldoni/Gustavo Franchello (RA) Volkswagen Gol Trend +2.32,5
8. Diego Pereyra/Marcelo Der Ohannesian (RA) Mitsubishi Lancer Evo IX +3.53,2
9. Carlos Prevedello/Nelson Tomada (RA) Subaru Impreza WRX STI +4.38,7
10. Luciano Preto/Ricardo Kember (RA) Mitsubishi Lancer Evo IX +5.00,8

Stav šampionátu: 1. Menzi 210,5, 2. Ligato 182,5, 3. Cancio 152, 4. Villagra 149, 5. Padilla 101,5, 6. Fuchs 101

Výsledky tohoto podniku naleznete ve výsledkovém servisu ewrc-results.com

Komentářů celkem: 0
Pro komentování je třeba se nejprve přihlásit!