Jakub "kuře" Kura - eWRC.cz
9. 11. 2013 20:13 − 3002× − 0

Esapekka Lappi dosáhl na Valais na vítězství

Tovární jezdec Škody motorsport Esapekka Lappi vylepšil své umístění ze Sanrema a vyhrál Rallye du Valais.

A dojeto máme i v Mistrovství Evropy, když dnešní sobotní etapa Rallye du Valais uzavřela letošní ročník. V plánu pro závěrečnou etapu bylo přes 140 ostrých kilometrů, které byly rozděleny do osmi zkoušek a jak ukázal průběh dne, rozhodně to nebyla etapa ve stylu pohodového dojezdu na cílovou rampu. V roli lídra do etapy vstupoval Lappi, který měl pohodlný náskok na své pronásledovatele a čekalo se, zda-li dokáže svůj náskok udržet až do cíle a nepustit před sebe nejbližšího pronásledovatele Aignera.

Jak ukázal průběh první sekce, Lappi se moc o svůj náskok obávat nemusel a vše nakonec vyřešila RZ14, kde Aigner havaroval. Po jeho havárii zůstal na čele Lappi osamocen a do servisu mezi sekcemi dojížděl s náskokem minuty a půl na druhého Burriho. Na třetím postu se nadále držel Gryazin, ale za ním již následoval Breen, který dnes konečně předváděl dobré výkony a z osmého místa po pátku se propracoval již na čtvrtou příčku. Za ním následoval domácí Althaus, šestá příčka k radosti našich fandů patřila Orsákovi, který na domácího jezdce na páté příčce ztrácel necelé tři sekundy.

Když v RZ15 havaroval Gryazin, tak podoba TOP 3 švýcarské soutěže získala finální podobu. Vítězství si ze Švýcarska odvezl Lappi, který navázal na úspěšný čínský start o minulém víkendu. O druhé místo se musel až do konce strachovat Burri, protože Breen jej rychle stahoval, ale nakonec Irovi v cíli chybělo osm sekund. Kvůli umístění na třetí příčce Breen nedokázal stáhnout ztrátu na Bouffiera a v konečném účtování ME zůstal na třetí příčce. Na posledním testu se na čtvrtou příčku propracoval Ancian, který byl za svůj výkon oceněn ERC Colin McRae Flat Out Trophy. Premiéru s Fabií S2000 zakončil na pátém místě Orsák, který o lepší umístění přišel až v závěrečném testu, kde jej předskočil zmiňovaný Ancian.

Šestá příčka připadla Althausovi, o minutu nazpět následoval produkční vítěz Gonon s Imprezou. Za ním následovala pětiminutová mezera po níž byl osmý Perroud. Za jeho zády již byla nejrychlejší dvoukolka v podobě Citroenu DS3 R3T v rukou Michela. Desátou příčku obsadil Salinas, který v kokpitu továrního Meganu R4 nahradil zraněného Bonnefise. Jelikož však pilotuje Megan, tak se nepočítá do evropského hodnocení dvoukolek a druhý mezi ERC 2WD tím pádem byl Reuche s Cliem a třetí dokončil Devanthery.