6. 3. 2014 22:16 − 2677× − 0

National Capital Rally – komentář

Australský šampionát o minulém víkendu vstoupil do druhého dějství své nové 2WD epochy.

Australský šampionát o minulém víkendu vstoupil do druhého dějství své nové epochy vyhrazené v absolutní klasifikaci výhradně vozům s jedinou poháněnou nápravou. Během loňského australského podniku MS oznámil vstup do šampionátu Citroën, který tento rok vyšle do bojů dvojici vozů DS3 R3T a Adrianem Coppinem a Tonym Sullensem za jejich volanty. Jedna nová značka sice do mistrovství vstoupila, zato dvě jiné jej opustily. Po několika letech završených ziskem titulu opustila australskou scénu Honda a po pouhé jediné sezóně ukončil své účinkování i Renault. Diváci budou i přesto moct vozy obou značek na domácích rally nadále vídat. Honda soukromníkům neumožnila starty s ex-továrními Jazzy G2 a úřadující šampión Eli Evans se rozhodl postavit si vlastní speciál na bázi modelu Civic. Ten ale pro první podnik ještě nebyl hotový a tak musel vzít zavděk půjčeným VW Polo Vivo.

S náhradním vozem ale Evans moc štěstí neudělal. Začal dobře, druhým časem na páteční samostatně bodované Power Stage a třetím na první sobotní rychlostní zkoušce. Od RZ 2 už ale bylo všechno špatně. Nejprve Evans ukroutil poloosu a pak se ve třetím testu střetnul s klokanem. S poškozeným předkem VW Polo musel Heat 1 předčasně ukončit a jelikož se vůz nepodařilo na neděli dát dohromady, Evans skončil úplně. Scott Pedder, další jezdec postižený odchodem svého loňského chlebodárce, pokračuje i soukromě s Renaultem Clio R3 a stal se prvním lídrem soutěže. I v jeho případě ale po dobrém začátku následoval propad. Na vině bylo poškozené zadní zavěšení a Pedder nakonec první etapu zakončil na čtvrtém místě. V neděli se jezdci Clia dařilo lépe, celý den bojoval s pozdějším vítězem, za kterým nakonec zaostal jen o 5,4 sekundy.

Úvodní Heat poznamenaný náročnými odpoledními podmínkami, kdy trať pokropil déšť, pořádně protřídil startovní pole. VW Polo Vivo Michaela Boadena se zastavil s poruchou motoru a technika zapříčinila odstoupení i v případě zbrusu nového Peugeotu 207 Waylona Simse. Nathan Quinn pilotující další vůz francouzské značky, v tomto případě 207 R3T, druhou příčku opustil po výletu mimo trať. Z jezdců nováčka Citroënu si nejvíce bodů z první etapy odnesl třetí Coppin. Na stejné příčce dojel i druhý den, zatímco jeho týmový kolega Sullens odstoupil s poškozenou převodovkou. Jedno jménu tu ale ještě nezaznělo. A sice to úplně nejdůležitější, Brendan Reeves. Ten se svou sestrou Rhianon i letos pokračuje v kokpitu Mazdy 2 a s ní naprosto triumfálně ovládnul National Capital Rally. Reeves vyhrál hned úvodní Power Stage a o víkendu si na své konto připsal vítězství i v obou Heatech.

Výsledky
1. Brendan Reeves/Rhianon Gelsomino (AUS) Mazda2 81
2. Scott Pedder/Dale Moscatt (AUS) Renault Clio R3 60
= Adrian Coppin/Tim Batten (AUS) Citroën DS3 R3T 60
4. Steven Mackenzie/Brent Mackenzie (AUS) Ford Fiesta ST 54
5. Mick Patton/Bernie Webb (AUS) Volkswagen Polo Vivo 42
6. Alan Roe/Ben Searcy (AUS) Ford Focus ST 26
7. Tony Sullens/Julia Barkley (AUS) Citroën DS3 R3T 22

Stav šampionátu: 1. Reeves 86, 2. Pedder 61, 3. Coppin 60, 4. Patton 42, 5. Mackenzie 34, 6. Roe 26

Komentářů celkem: 0

Pro komentování je třeba se nejprve přihlásit (nahoře nad menu)!

reklama