18. 8. 2014 18:23 − 2404× − 0

David Higgins pošesté mistrem USA

David Higgins pocházející z ostrova Man strávil většinu své soutěžácké kariéry na rodných britských ostrovech.

David Higgins pocházející z ostrova Man strávil většinu své soutěžácké kariéry na rodných britských ostrovech, kde byl však často ve stínu svého úspěšnějšího bratra Marka. V posledních letech ovšem platí za velkého cestovatele, když se takřka bezvýhradně věnuje soutěžím mimo evropský kontinent. Začátky jeho cestovatelských příhod se datují do roku 2002, kdy se David poprvé vydal do Ameriky a tehdy si tam připsal první titul. V roce 2004 se sice vrátil na rodnou půdu, kde usedal do Hyundaie Accent WRC, ale sezóny 2009 a 2010 znovu strávil na jiném kontinentě. V tomto případě se jednalo o Asii, kde si Brit dojel pro titul čínského šampióna. Od roku 2011 už se ale naplno věnuje soutěžím v USA, kde startuje v barvách tamní stáje Subaru a všechny dosavadní tři sezóny skončily ziskem titulu.

Po loňské hodně atraktivní sezóně se očekávalo, že se Higgins znovu utká v dramatických duelech s Američanem Kenem Blockem a Kanaďanem Antoine L’Estagem. Block ovšem soutěže odsunul na druhou kolej a v šampionátu se objevil pouze na oblíbené Rally in the 100 Acre Wood, kterou vyhrál. Kanadský pilot Mitsubishi pak pro změnu dává přednost domácímu kolbišti a v USA letos startoval pouze v úvodních dvou rally. Higginsovi tak zůstal v podstatě jediný blízký soupeř, který paradoxně startuje za stejnou stáj s identickou technikou. Návrat na soutěžní tratě si totiž na letošek naplánoval Travis Pastrana. Ač se Američan hodně snažil, všechny jeho čtyři dosavadní starty skončily druhým místem právě za britským týmovým kolegou. V doposud poslední odjeté New England Forest Rally Pastrana už moc nezaostával a byl Higginsovi i přes defekt těžkým soupeřem. V cíli se ale znovu radoval Brit a tím si s předstihem zajistil zisk letošního titulu. Kromě Rally in the 100 Acre Wood, kterou nedokončil, vyhrál Higgins vše včetně nové atrakce šampionátu. Tou se stalo zařazení závodu do vrchu na Mount Washington. Soutěžáci se tam utkali na šesti průjezdech dvanáctikilometrového asfaltovo-šotolinového úseku. Ač byla tento podnik jednoznačně nejkratší co do kilometráže, strávili s ním jezdci hned tři dny, když se po částech jezdilo od pátku do neděle.