25. 8. 2014 22:37 − 1128× − 0

Avis Bosphorus Rally – komentář

Na konci soutěže ukrajinskému hostovi stále chyběla půlminuta, aby se posunul z druhého místa na to nejvyšší.

Bosphorus Rally ještě před dvěma lety patřila do společnosti soutěží evropského šampionátu. Tam už se i vzhledem k neustálému nutkání promotéra snižovat počet soutěží vrátí jen stěží, takže se musí spokojit se zařazením do domácího mistrovství a European Rally Trophy. O tuto trofej se ovšem žádné závratné množství jezdců nezajímá a na start letošní Bosphorus Rally to přivedlo pouze Ukrajince Oleksandra Saljuka jun. a trojici Bulharů Kruma Doncheva, Todora Slavova a Georgi Geradzhieva jun. Z Bulharů se proti domácím borcům dokázal prosadit snad jedině Slavov, který s Renaultem Clio R3 opanoval kategorii dvoukolek a porazil i několik jezdců se čtyřkolkami. Saljuk s Fordem Fiesta R5 naopak v rally hrál významnou roli, když byl nejbližším soupeřem pozdějšího vítěze.

Ukrajinec zajel nejrychleji v pěti zkouškách, ale ani to mu nakonec nestačilo k vítězství. Na konci soutěže mu stále chyběla půlminuta, aby se posunul z druhého místa na to nejvyšší. Co Saljuka nikterak nemuselo vzrušovat, byly body do tureckého šampionátu. Právě ty však byly hlavní motivací pro domácí borce. Nejvíce bodů zatím posbíral Yagiz Avci, ovšem jeho Mini jej tentokrát zradilo hned na prvním testu. Jen o dvě zkoušky dál se dostal předešlý lídr sezóny Fatih Kara. Přestárlý Fiat Punto Super 2000 ani tentokrát ale nevydržel nástrahy složité šotolinové tratě. Dokořán se tak otevřely dveře dvojici stáje Ford Castrol. Murat Bostanci zajel znovu senzačně a v páté soutěži sezóny si připsal už čtvrtý triumf a posun do čela šampionátu. Orhan Avcioglu mu s druhým Fordem Fiesta Super 2000 úspěšně kryl záda a v cíli se radoval z bronzového stupínku. Stejná příčka mu patří i v hodnocení mistrovství.

Výsledky soutěží tureckého mistrovství naleznete na těchto stránkách.

Stav tureckého šampionátu: 1. Bostanci 80, 2. Avci 62,2, 3. Avcioglu 61, 4. Cukurova 60, 5. Soylu 56, 6. Kazaz 40