Rufa Šport po fantastickom výkone tretí na ERC Barum Rally

Slovenský Rufa Šport po dvoch rokoch opäť v rámci Barum Czech Rally Zlíne na treťom mieste absolútneho poradia.

Slovenský RUFA Šport po dvoch rokoch opäť v rámci Barum Czech Rally Zlíne na treťom mieste absolútneho poradia, iba o dve desatiny sekundy za striebrom.

Barum Czech Rally Zlín 2014 (29.-31.8.2014) bola aj v tomto roku, rovnako ako v minulosti, zaradená do prestížneho seriálu Majstrovstiev Európy v raly, vďaka čomu sa na štarte zišla veľmi silná konkurencia z celej Európy. Slovenský RUFA Šport Team a jeho posádka Tomáš Kostka – Miroslav Houšť spoločne s vozidlom Ford Fiesta R5 odštartovala do tejto prestížnej súťaže viac ako dobre. Už po úvodnom teste, ktorým bola tradičná, divácky obľúbená mestská rýchlostná skúška tiahnuca sa ulicami Zlína, figurovali Tomáš s Mirkem na výbornom štvrtom mieste absolútneho poradia, pričom pred nimi skončili iba jazdci podporovaný priamo výrobcami automobilov. „Je to super, sme na štvrtom mieste, pred nami iba továrenský jazdci a navyše sme najrýchlejšia domáca posádka. Nechcem sa však v tomto momente veľmi tešiť, do cieľa súťaže je nesmierne ďaleko. Atmosféra v uliciach Zlína bola aj v tomto roku neskutočná,“ opísal večerný rýchlostnú skúšku Tomáš Kostka.

Počas celej súťaže Barum Czech Rally Zlín 2014 pokračovala posádka slovenského RUFA Šport Teamu vo výbornom výkone, pričom jej spočiatku striedavo patrilo tretie až piate miesto absolútneho poradia. Od siedmej rýchlostnej však už Tomáš s Mirom naplno obsadili tretie miesto, pričom doslova o desatinky sekúnd bojovali s konkurenciou o druhé miesto absolútneho poradia. Naň sa im podarilo prepracovať v úvode poslednej sekcie celej súťaže, v poslednej rýchlostnej skúške však aj vďaka nie celkom dobre fungujúcemu motoru Fordu Fiesta R5 sa museli uspokojiť s tretím miestom absolútneho poradia na Barum Czech Rally Zlín 2014. „Bol to veľký súboj a my sme si to poriadne užívali. V závere to už vyzeralo tak, že RUFA Šport Teamu dovezieme premiérovo poháre za druhé miesto z Barumky, ale na druhom prejazde rýchlostnou skúškou Pindula, ktorá sa jazdila ako predposledný test celej súťaže, nám začal vynechávať motor. V cieli sa nám podarilo opraviť uvoľnený konektor a zdalo sa, že je všetko v poriadku, na poslednom teste však motor začal vynechávať opäť. Prehrali sme súboj o druhé miesto o dve desatiny sekundy, môžeme byť však radi, že sme došli do cieľa, čiže výsledok berieme všetkými desiatimi,“ povedal v cieli súťaže Tomáš Kostka.

Spokojnosť s výkonom posádky vyjadril aj manažér RUFA Šport Teamu Ľubomír Kleman: „Nemôžem byť nespokojný. Naša posádka odviedla naozaj špičkový výkon, pričom bojovala až do poslednej rýchlostnej skúšky o striebro, na tak ťažkej súťaži akou Barum Czech Rally Zlín je a navyše s najrýchlejšou konkurenciou z celej Európy. Konkurencia bola naozaj neskutočne ťažká, v rámci Barum Czech Rally štartovali aj továrenské tímy so špičkovými jazdcami Lappim, Breenom, či Abbringom. V konečnom zúčtovaní nám však patrí, rovnako ako pred dvoma rokmi, tretie miesto absolútneho poradia v rámci nesmierne ťažkej súťaže, čo je super. Aj keď, pravdu povediac, tie dve desatinky sekundy, ktoré nás delili v cieli od striebra trochu štvú, ale taký je život a rally. Moje poďakovanie patrí posádke za špičkový výkon, tímu H-Racing za prípravu vozidla Ford Festa R5 a samozrejme všetkým partnerom za podporu. Bez nej by sme nedosiahli takýto špičkový výsledok.“

Slovenskí diváci, ktorí z akýchkoľvek dôvodov nemali možnosť naživo sledovať posádku RUFA Šport Teamu v Zlíne nemusia vôbec zúfať. Dvojicu Tomáš Kostka – Miroslav Houšť a vozidlo Ford Fiesta R5 budú mať možnosť sledovať priamo v akcii, na predposlednom podujatí slovenského šampionátu, na 40. Rally Košice, ktoré odštartujú už počas nadchádzajúceho víkendu