8. 10. 2014 13:40 − 1620× − 0

Mistrovství Irska pro Declana Boyleho

Irský asfaltový šampionát letos nabídnul svým účastníkům tradiční šestici podniků, z nichž se o víkendu odjel poslední.

Irský asfaltový šampionát letos nabídnul svým účastníkům tradiční šestici podniků, z nichž se ten předposlední odjel na půdě Velké Británie. Severoirský podnik ovšem poznamenala vážná nehoda jednoho z účastníků britského mistrovství a tak byl předčasně ukončen už na samém začátku. Irští jezdci, kteří tam dorazili pro mistrovské body, si domů nic neodvezli. Declan Boyle si ovšem udržel vybudovaný bodový náskok na své soupeře a ten byl natolik veliký, že mu umožnil předčasnou korunovaci irským asfaltovým šampiónem. Garry Jennings pilotující obdobné Subaru Impreza WRC tím ztratil motivaci a stejně jako jeho soupeř se závěrečné soutěže nezúčastnil. Tím se otevřela možnost bojovat o pozici vicemistra bratrům Moffettovým. Sam s Fordem Fiesta WRC měl na tuto pozici samozřejmě větší šance, jeho bratr Josh pilotující Mitsubishi Lancer EVO IX na druhou stranu kromě pozice absolutního vicemistra bojoval o titul v produkčních vozech.

O produkčním šampiónovi letošní sezóny se rozhodlo už na úvodní rychlostní zkoušce Cork 20 Rally, kterou kvůli havárii nedokončil Stephen McCann, jediný zbylý Moffettův soupeř. Hned o zkoušku později se rozhodlo o titulu v další přídavné kategorii Modified. Wesley Patterson poškodil svůj Ford Escort Mk II a musel z rally odstoupit, což k primátu vyneslo Declana Gallaghera a jeho Toyotu Starlet. Nejrychleji do rally vstoupilo zřejmě nejzajímavější jméno startovní listiny Keith Cronin. Někdejší britský šampión obdržel objednaný Citroën DS3 R5 a Cork 20 Rally využil jako ideální příležitost k otestování této nové techniky.

Sam Moffett se musel potýkat s problémy s řízením své Fiesty WRC, takže se do pozice nejrychlejšího jezdce WRC dostal Daragh O’Riordan za volantem identického vozu. Cronin využil náročných ranních podmínek k vybudování malého náskoku, ale poté, co začala odpoledne trať osychat, projevil se výkonový deficit jeho vozu. Pro etapové vítězství si tak nakonec dojel O’Riordan a do druhé etapy šel s pěkným náskokem 36,9 sekundy. Sam Moffett nakonec cíl etapy kvůli ukroucené poloose neviděl a na získání pozice vicemistra musel zapomenout. O tom, že se druhým nejrychlejším mužem šampionátu nestane ani jeho bratr Josh, rozhodl první test druhé etapy. Pilot Mitsubishi tam totiž skončil mimo trať a vicemistrem 2014 se tak stal absentující Jennings. Cronin v druhé etapě vedoucímu muži nestačil a moc mu nepomohl ani defekt v RZ 12. Každopádně zbrusu nový Citroën DS3 R5 otestoval důkladně a druhé místo pro začátek není vůbec špatné. Pro rekordní čtvrté vítězství v Cork 20 Rally v řadě si do cíle dojel O’Riordan.

Příští ročník irského asfaltového šampionátu odstartuje v únoru na tratích tradiční Galway International Rally a po dlouhé době nabídne něco navíc. Vedle letošní šestice soutěží se v kalendáři objevila úplná novinka v podobě West Cork Rally.

Konečné výsledky této irské soutěže si můžete prohlédnout na ewrc-results.com

Stav šampionátu: 1. Declan Boyle 93, 2. Garry Jennings 57, 3. Josh Moffett 51.5, 4. Sam Moffett 50, 5. Stephen McCann 36, 6. Donagh Kelly 33

Komentářů celkem: 0
Pro komentování je třeba se nejprve přihlásit!