Vinterpokalen – komentář

Nejzajímavějším prvkem měla být premiéra nového speciálu R5 značky Mitsubishi.

Švédští fanoušci rallysportu měli na uplynulý víkend o svém programu jasno, drtivá většina z nich se vydala do okolí města Hagfors sledovat dramatické souboje světové špičky. O týden dříve se ti aktivnější dojeli podívat i na úvod domácího mistrovství. Oproti soutěži MS tam samozřejmě nebylo k vidění tolik zajímavé akce, ale na poměry národního mistrovství šlo o kvalitní soutěž. Nejzajímavějším prvkem měla být premiéra nového speciálu R5 značky Mitsubishi. Nejedná se však o tovární projekt, nýbrž o aktivitu švédského týmu MParts AB, a tak ani moc nepřekvapí, že k premiéře nakonec nedošlo. Nový speciál kvůli nedostatkům na bezpečnostním rámu neobdržel homologaci a jeho debut se odkládá na konec února, kdy se odehraje druhý podnik švédského mistrovství.

Diváci podél zasněžených tratí ovšem o průjezdy zbrusu nových speciálů R5 nepřišli, jen si museli vystačit s dvojicí DS3, jednou 208 a Fiestou. Robin Friberg a Thomas Thunström využili národní soutěž k přípravě na Rally Sweden a úspěšně dovezli své nové vozy až do cíle. Friberg zajel dva dílčí výsledky mezi nejrychlejší trojicí a celkově skončil těsně za nejrychlejším triem jezdců pilotujících silnější speciály WRC. Thunström dojel do cíle jako patnáctý a Björn Andolfsson s Peugeotem 208 T16 skončil na sedmé příčce. Lars Stugemo tolik štěstí neměl, jeho Fiesta R5 jej v RZ 2 zradila. Bednu v cíli soutěže ovládli jezdci speciálů nejvyšší kategorie WRC. Pontus Tidemand se v rámci přípravy na domácí podnik MS rozhodnul Fiestu WRC obout do pneumatik pro světový šampionát a svým soupeřům nestíhal. Matsovi Jonssonovi za volantem sedmnáct let starého Fordu Escort WRC podlehnul o 4,5 sekundy. Pro naprosto suverénní vítězství si v úvodním podniku švédského mistrovství dojel úřadující šampión Jerker Axelsson, který se svým Subaru Impreza WRC S10 ovládnul všech pět rychlostních zkoušek.

Konečné výsledky tohoto podniku švédského národního mistrovství jsou k nahlédnutí na ewrc-results.com