10. 3. 2015 09:19 − 2186× − 1

Konec zimy ve Finsku

Nyní se odehrál třetí a závěrečný podnik zimní části a i ten se neobešel bez zrušení závěrečného testu.

Finský šampionát jako správný severský obsahuje dvě poloviny, zimní a letní. Tu první pravidelně rozjíždí soutěž za polárním kruhem, kde obvykle žádné problémy s nedostatkem sněhu a ledu nejsou. To samé už se bohužel nedalo říct o druhé soutěži, kterou poznamenala obleva a následné zrušení dvou rychlostních zkoušek. Nyní se odehrál třetí a závěrečný podnik zimní části a i ten se neobešel bez zrušení závěrečného testu. Ve Finsku jsou tak jistě rádi, že mají zimu za sebou a mohou se těšit na další soutěže, které už se odjedou na šotolinovém povrchu. Se zimou se zatím nejlépe vypořádal Juha Salo, když vyhrál v Laponsku ještě s Mitsubishi Lancer EVO IX a pak následně i při debutu Peugeotu 208 T16 R5 na Vaakuna Ralli. Tam se proti němu v hodnocení SM1 postavil nový soupeř, nadějný mladík Teemu Suninen se Škodou Fabia Super 2000. Jussi Vanionpää zimní část bere jako přechodnou, neboť na jaře vyrukuje s novým Citroënem DS3 R5. Nyní je tak jeho hlavním cílem pravidelné sbírání bodů a udržení se v kontaktu se špičkou.

To se mu ale v Pohjanmaa Ralli moc nedařilo, když se svým Mitsubishi do cíle dojel až jako osmý nejrychlejší. Každopádně ale další body získal a udržel si pěknou druhou příčku v průběžném hodnocení šampionátu. Co ovšem bylo daleko větším překvapením, že se na poslední zimní soutěži vůbec nedařilo Juhovi Salovi. Na úvod zajel až čtvrtý čas a jeho maximem bylo zaznamenání dvou druhých časů. V posledním odjetém testu navíc za nejrychlejšími borci hodně zaostal a spadnul až na šesté místo. Při druhém startu se Škodou Fabia Super 2000 si dojel pro největší bodový obnos v rámci SM1 Suninen, který až do konce soutěže bojoval i o absolutní triumf. V úvodních dvou testech finský mladík zajel dva nejrychlejší časy, ale vybudoval si tím náskok pouze 5,6 sekundy. Ten se ukázal jako nedostatečný, když se ve čtvrté zkoušce Suninen propadnul na druhé místo a v poslední zkoušce byl rád, když si uhlídal alespoň nejnižší pódiový stupínek.

Do bojů o vítězství se zapojil i Ari Vihavainen s Mitsubishi Lancer WRC, když šel v sobotu ráno do čela. Záhy ale musel kvůli technickým problémům odstoupit. O vítězství si to spolu rozdali nejlepší borci klasifikace SM2, kteří spolu zápasí i o první příčku průběžného pořadí. Teemu Asunmaa za volantem Subaru Impreza Sti začal rychleji, ale už ve druhé zkoušce se propadnul 1,7 sekundy za Joniho Nikka s Mitsubishi Lancer EVO IX. Ve třetím testu se situace znovu obrátila a po RZ 4 Asunmaa kromě vedení v SM2 přebral i celkové vedení. Nikko ještě zahrozil v pátém testu, ale maximem byl posun na druhé místo. Své premiérové vítězství v domácím mistrovství tak ukořistil Asunmaa a do jarní části bude zároveň nastupovat jako lídr SM2.

Výsledky podniku finského mistrovství naleznete na stránkách ewrc-results.com

Stav šampionátu: SM1: 1. Salo 77,5, 2. Vanionpää 49, 3. Suninen 40, 4. Veikkanen 23,5, 5. Kovalainen 22,5
SM2: 1. Asunmaa 77, 2. Nikko 73,5, 3. Kiviniemi 52,5, 4. Burger 36, 5. Pasanen 23