Vlastimil Resl - eWRC.cz
13. 3. 2015 14:35 − 4756× − 0

„Raceři“ zahájili přípravu na sezónu zimním soustředěním

Daniela Čepková je nejen matkou Barbory Čepkové, ale také organizátorkou velice zajímavé akce.

Daniela Čepková je nejen matkou loňské republikové šampiónky divize RacerBuggy160 Barbory Čepkové, ale také organizátorkou velice zajímavé akce. Právě z její iniciativy se totiž uskutečnil už třetí ročník zimního soustředění aktérů všech tří „dětských“ kategorií a jejich rodičů. Vedle utužování fyzické kondice a přátelských vztahů si všichni užili spoustu legrace.

Naše povídání v mladoboleslavské restauraci Rožátov však Daniela zahájila jedním poděkováním.

„Předně bych chtěla poděkovat Nadačnímu fondu Autoklubu ČR, sloužícímu k podpoře mladých talentovaných motoristických sportovců. Jeho předseda JUDr. Jan Šťovíček vedle správy onoho fondu coby právník zastupuje například české olympioniky. Právě díky iniciativě pana Šťovíčka nám byl fondem poskytnut finanční dar, za nějž byl závodníkům kategorií RacerBuggy uhrazen pobyt na třetím ročníku zimního soustředění ve Friesových boudách.“

Říkáš však, že proběhl už třetí ročník soustředění. Jak vlastně vznikla myšlenka jej pořádat?

„Vše jsme upekli roku 2012 na podzimním Setkání mistrů v Humpolci. Coby aktéři RacerBuggy jsme si v legraci udělali předčasné Vánoce s tím, že se už vesměs až do následujícího jara neuvidíme. Ozdobili jsme stromeček, který dodnes stojí seschlý nahoře v prostorech depa, kde parkují „raceři“. Každá rodina přispěla něčím – ta cukrovím, jiná kaprem a další bramborovým salátem. Pytlounovi například přivezli zásoby tullamorek:-). Při tom posezení a všeobecné zábavě mě napadlo, že bychom se vlastně během zimy mohli zase všichni potkat, utužit partu a spojit to se sportovní přípravou dětí na nadcházející sezónu. Tím se zrodilo zimní soustředění. No, a jelikož to byla moje iniciativa, musela jsem se toho organizačně ujmout:-).“

Proč padla volba právě na Friesovy boudy?

„Jeden víkend jsem obětovala objíždění Krkonoš a zkoumání všech možných bud a chalup. Bylo to velké zklamání. Pak jsem se doslechla, že v provozu již jsou nové Friesovy boudy. Jela jsem se tam podívat a byla jsem nadšená. Zcela nově zrekonstruovaná, krásná chata stojí přímo na hřebenech Krkonoš. V zimě není přístupná autem a při svitu slunce a pohledu na zasněžené vrcholky hor si člověk připadá jako v Alpách. Sjezdovka navíc slouží pouze pro hotelové hosty.“

Jak velký zájem byl o úvodní soustředění?

„Obrovský. Sešlo se nás kolem pětašedesáti. Hodně nám pomohlo, že byly klasické zimní podmínky a spousta sněhu. Všichni byli nadšení, užili si spoustu zábavy a odreagovali se. Především ale ty hory hrozně pomohly vzájemnému hlubšímu poznání mezi rodinami RacerBuggy. Prohloubilo se přátelství nejen mezi dětmi, ale bližší vztah si k sobě našli i dospělí. To vše se následně projevilo v autokrosové sezóně. RacerBuggy působí jako semknutý tým, jedna velká rodina, lidé si zde dovedou vzájemně pomáhat či pomoci. Všimli si toho i někteří činovníci, například Martin Havránek. To ale neznamená, že by byla nouze o vyrovnané a urputné souboje a během jízd samotných samozřejmě i nějaké ty emoce:-).“

Předloni následoval ročník druhý.

„Když při prvním ročníku během loučení před odjezdem domů skoro všechny děti brečely, slíbili jsme jim, že se zde za rok znovu sejdeme. Na tradici bylo zaděláno:-). Druhý ročník proběhl v podobném duchu. Jen počet byl nižší, okolo čtyřiceti. Přihlášených sice bylo daleko více, mnohé však na poslední chvíli odradila absence sněhu. Program byl přesto perfektní a my si akci užili snad ještě více než při prvním ročníku.“

Třetí – dosud poslední – ročník už byl podpořen darem od Nadačního fondu Autoklubu ČR. Jak spolupráce vznikla?

„Loni v červnu jsme navštívili motoristickou slavnost Legendy 2014 v areálu psychiatrické nemocnice v pražských Bohnicích. Vedle toho, že jsme se pokochali pohledem na spoustu nádherných aut, setkali jsme se také s panem JUDr. Janem Šťovíčkem. Ten se nám zmínil o existenci fondu a možnosti podpořit nějakou akci, pokud bychom jí pro děti pořádali. Když jsme pak na podzim začali organizovat další zimní soustředění, vzpomněl si Martin (Martin Čepek, pozn. autora), na tuto nabídku. Na vyhlášení mistrů jsme tedy pana Šťovíčka požádali, zdali by na třetí ročník bylo možno dětem něco přispět. Zodpověděli jsme mu jeho dotazy, co je to za akci, že je to vlastně třídenní zimní sportovní příprava, plná lyžování a sáňkování. Byl tím strašně nadšen, požádal nás o zaslání nějakých konkrétních informací, které by mohl předat nadační radě, a prý bychom mohli podporu získat. Díky jeho podpoře a vstřícnosti jsme nakonec obdrželi dar, který pokryl náklady na pobyt dětí. My dospělí jsme si pobyt za sebe samozřejmě hradili sami.“

Zmiňuješ lyžování a sáňkování. Předpokládám ale, že program soustředění byl ještě mnohem pestřejší?

„Samozřejmě. Děti například skládaly básničky na autokrosové téma, čehož se chytli i dospělí. Konal se společenský večer plný nejrůznějších soutěží, například: „Poznej svého rodiče!“ Děti tak činily se zavázanýma očima pouze po hmatu a dost jich nebylo úspěšných. Taktéž dospělí chlapi podobným způsobem poznávali manželky. Prostě veliká legrace:-). Za pozitivum považuji rozdělení družstev nikoliv podle kategorií, nýbrž tak, že v každém byl někdo větší ze „dvěstěpadesátek“ a zároveň prcek ze „stošedesátek“. Tím se sblížili vlastně všichni. V neposlední řadě se ukázalo, že někteří, vynikající v bugynách, zase nemají na lyžích na ty, které v autokrosu většinou porážejí. Možnost vyniknout tak zase dostali jiní. V průběhu pobytu se pochopitelně hodně diskutovalo i o uplynulé sezóně. Vyměňovaly se zkušenosti, vymýšlela zlepšení a myslím, že vzešlo i několik konstruktivních nápadů. Ty se budeme snažit navrhnout a prosadit.“

A zde jsou bližší informace o vzniku a činnosti fondu:

Nadační fond Autoklubu ČR na podporu talentované mládeže vznikl koncem roku 2013. Jeho prioritou je všestranná podpora a pomoc talentované mládeži s cílem umožnit jí rozvoj schopností a nadání. Nadační fond se soustředí na rozvoj nejrůznějších projektů v oblasti motoristického sportu, zejména motocyklového a automobilového. Cílovou skupinou jsou především děti a mládež. Podporování jsou nejen malí sportovci, ale také juniorští reprezentanti.

Předsedou správní rady byl zvolen JUDr. Jan Šťovíček, PhD., ten se spojil s úspěšnými reprezentanty motoristického sportu Janem Kopeckým, Erikem Janišem, Petrem Koukalem, Jakubem Smržem a Petrem Válkem, kteří se stali členy rady.

Projekt nadačního fondu je realizován s podporou Autoklubu České republiky a pod jeho záštitou. Autoklub České republiky je na základě rozhodnutí příslušných mezinárodních organizací jako jediný oprávněn řídit danou oblast motocyklového a automobilového sportu v České republice, a to v rozsahu jimi stanoveným. Autoklub České republiky s talentovanou mládeží metodicky pracuje a disponuje i dalšími nezbytnými prostředky k její výchově, zejména tréninkovými středisky pro jednotlivé disciplíny a kvalifikovanými trenéry.

Přehled rozdělených příspěvků:

Jan Černý – 300 000 Kč – Účast na ME rally v Belgii
Miroslav Popov – 100 000 Kč – Účast v Moto2 při GP Brno
Václav Veverka – 50 000 Kč – Start na ME v rallycrossu
Tomáš Čížek – 30 000 Kč - Start na ME dragsterů
Pavel Kejmar – 70 000 Kč – Dokončení sezóny v MS supermoto
Mini racing – skútr klub v AČR – 60 000 Kč ktivní účast vybraných jezdců v zahraničních seriálech
Petr Polák – 35 000 Kč – Start na ME v motocrossu ve Finsku
Jakub Kubíček – 80 000 Kč – Nákup pneumatik na sezónu 2014
Smrž academy – 100 000 Kč – Nákup minibiků a náhradních dílů, repase starších motocyklů, obsolvování vybraných závodů a kempů
Milan Sitnianský – 70 000 Kč – Start na ME v Cremone a repase závodních motorů
Autoklub Ředhošť v AČR – 75 520 Kč – Zimní soustředění Racer Buggy

Komentářů celkem: 0
Pro komentování je třeba se nejprve přihlásit!

Je aktivovaný AdBlock nebo jiný blokátor reklam!
Pokud chcete náš web používat, vypněte ho prosím. Děkujeme!