Bezpečnost prioritou Rally Bohemia

Diváci si na rychlostních zkouškách Rally Bohemia mohou vybrat z 23 diváckých míst. Motorsport může být nebezpečný.

 • Diváci si na rychlostních zkouškách Rally Bohemia mohou vybrat z 23 diváckých míst. Motorsport může být nebezpečný, a proto je potřeba vždy bezpodmínečně poslouchat pokyny pořadatelů.
 • Celkem 23 oficiálních diváckých míst a dvě atraktivní městské rychlostní zkoušky v Mladé Boleslavi připravili letos pro diváky pořadatelé Rally Bohemia. Ti budou mít během dvou etap a třinácti rychlostních zkoušek ve dnech 11. – 12. července 2015 možnost sledovat jak evropskou špičku v rámci FIA Mistrovství Evropy v rally historických automobilů, tak špičku českého rallysportu v rámci Mistrovství České republiky v rally. V čele startovního pole uvidíme, kromě jiných kvalitních posádek, jezdce továrního týmu ŠKODA Motorsport s novými vozy Škoda Fabia R5. Součástí Rally Bohemia je také Mistrovství České republiky v rally historických automobilů, Regional Rally Cup a Rally Legend.


  Dispečink rally

  Rallysport je jedním z nejoblíbenějších motoristických sportů a divácká návštěvnost významných automobilových soutěží, k nimž Rally Bohemia patří, dosahuje desítek tisíc diváků obklopujících tratě rychlostních zkoušek. Při tomto obrovském počtu je nutné dbát na stoprocentní disciplinovanost. Jenom tak je možné zajistit bezpečné konání soutěže. Pořadatelé Rally Bohemia ve spolupráci s činovníky Autoklubu ČR definovali bezpečné divácké prostory kolem tratí rychlostních zkoušek a také zakázané prostory, kam je vstup během soutěže bezpodmínečně zapovězený! Informační cedule "zakázaný prostor" letos připravil Autoklub ČR a jsou proto stejné jako na všech ostatních soutěžích v ČR. Vstupem do zakázaných prostorů divák ohrožuje zdraví své i soutěžní posádky, která v případě krize může vyznačené prostory využít například jako únikovou zónu. V únikových zónách a před nimi (tyto prostory jsou vykřížovány páskou) nesmí stát ani akreditovaný fotograf. Nedisciplinovaný divák ohrožuje samotné konání rychlostní zkoušky, která bude v případě neuposlechnutí výzvy k opuštění zakázaného místa zrušena.


  Značka označující zakázaný – nebezpečný prostor

  Stejně jako v minulosti, tak i v tomto roce začínají bezpečnostní opatření platit již na začátku seznamovacích jízd, kdy jsou tréninková vozidla soutěžících vybavena GPS lokátorem, který online zobrazuje jejich polohu a zaznamenává překročení nejvyšší povolené rychlosti. Posádka, která nebude dodržovat pravidla seznamovacích jízd, bude pořadatelem penalizována a může být ze soutěže i vyloučena. Na všech páskách uzavírajících příjezdovou cestu do rychlostní zkoušky, popř. vratech přiléhajících k trati rychlostní zkoušky, budou cedule s informací, že se jedná o uzavírku z důvodu konání Rally Bohemia a s uvedením časů od kdy do kdy bude silnice uzavřena.

  Na bezpečnost na trati rychlostních zkoušek letošní Rally Bohemia bude dohlížet přes 1 500 pořadatelů. Na předem určených místech jsou během rally k dispozici záchranné složky, které v případě nehody dle potřeby zasáhnou. Na delších rychlostních zkouškách, ve kterých je uprostřed další bezpečnostní bod (druhý záchranný systém – ASR a sanita) je nyní nově také zástupce vedoucího bezpečnosti RZ.


  Diváci na bezpečném místě si rally užijí nejlépe

  Na trati Rally Bohemia jsou i v roce 2015 použity umělé zpomalovací retardéry, které sníží rychlost závodních vozů ve vybraných nebezpečných místech. Na jejich výběru pořadatelé Rally Bohemia spolupracovali s Asociací Jezdců Rally a bezpečnostním delegátem AČR. Retardéry také sníží tzv. nájezdovou rychlost do některých obcí a zpomalí též příjezd do vybraných diváckých míst, kam by jinak soutěžní vůz nebezpečně brzdil z velmi vysoké rychlosti. Téměř všechny retardéry, které byly loni dvouprvkové, jsou nyní tříprvkové, což znamená, že ještě více zpomalí soutěžní vozy v rizikových místech.

  Na trati každé rychlostní zkoušky budou pořadatelem vytvořena doporučená divácká místa, z nichž bude možné sledovat soutěžní vozy z bezpečné vzdálenosti. Na mnoha místech bude možné stát na vyvýšeném místě i v blízkosti tratě a bezpečně sledovat závodní automobil ze vzdálenosti jen několika metrů. Trať Rally Bohemia vede velmi krásnou a členitou krajinou, která pravověrným fanouškům rally nabízí zajímavá a bezpečná místa ke sledování rally na vyvýšených plochách a v dostatečné vzdálenosti od trati rychlostní zkoušky, která ale neoplývají pohodlným příjezdem pro automobil. Takové místo je nutné zaujmout ještě před startem rychlostní zkoušky a během ní v žádném případě nevstupovat na trať! Na takových místech žádáme diváky o velmi přísné dodržování pokynů pořadatele a bezpodmínečné respektování vyznačených zakázaných prostor.

  Všichni diváci jsou na Rally Bohemia vítáni a je pro ně k dispozici řada atraktivních diváckých míst. I přes všechna bezpečnostní opatření ale platí, že rally je sice nesmírně atraktivní sport, ale může být pro všechny účastníky nebezpečný. Pořadatel Rally Bohemia důrazně žádá diváky, aby se pohybovali pouze ve vymezených diváckých prostorech a v žádném případě nevstupovali do prostor označených jako zakázané. Jedná se zejména o místa blízko tratě RZ nebo pod její úrovní, místa na vnější i vnitřní straně zatáček. Zvýšenou pozornost své bezpečnosti a dění na trati musí diváci věnovat v místech, kde vozy dosahují vysokých rychlostí a zejména za horizonty!

  Prosíme, seznamte se s diváckými místy Rally Bohemia 2015, jejichž popis najdete v oficiálním Programu soutěže na www.rallybohemia.cz a současně věnujte pozornost bezpečnostním pokynům, které jsou zde také uvedeny. Divácká místa budou popsána též v Průvodci diváka, který bude k dispozici v Mladé Boleslavi na hlavních místech soutěže. Dbejte pokynů pořadatele a přispějte sami svojí kázní k hladkému průběhu Rally Bohemia 2015.

  Tradičním generálním partnerem Rally Bohemia je automobilka ŠKODA AUTO.

  Rally Bohemia je k nalezení též na sociálních sítích.

  Facebook: www.facebook.com/rallybohemia
  Twitter: twitter.com/RallyBohemia
  Youtube: www.youtube.com/user/RallyBohemia
  Instagram: instagram.com/rallybohemia
  web: www.rallybohemia.cz

  Komentářů celkem: 20
  9. 7. 2015 12:46
  0 0
  Já vím že se to netýká Rally Bohemia, ale už jsem to nevydržel... bolí mě z toho fakt oči...
  Vybavit všechny pořadatele soutěží v ČR cedulemi s nápisem "No go area" není zrovna moc dobrá ukázka jazykové erudovanosti lidí v našem "nejvyšším orgánu"... To by snad nevymyslel angličtinář ani v prvním ročníku... (a to jsou naši "nejvyšší" v zahraničí "pečení vaření"...)
  9. 7. 2015 15:27
  0 0
  ...patrně má jít o "no-go area"
  9. 7. 2015 19:00
  0 0
  Chápu, že nikdo nestojí o průšvih, kterých tu za poslední roky už bylo dost. Ale místy to hraničí s hysterii. Na rally je právě půvabné to, že uvidím závodní auta z blízka. Když budu chtít být 30 metrů od auta, mohu jít na okruh a koukat z tribuny. Už jsem překousnul fakt, že se na auta koukám na můj vkus docela z dálky. Respektuju a chápu. Nikdo nechce vysvětlovat a řešit průser. Ale existuje snad nějaký bezpečnostní plán. Podle toho se vyznačí a "zamlíkují" zakázané zóny. Jsem ukázněný, respektuji, nestojím o zrušení vložky a volný průjezd a tak si stoupnu za "mlíko". Na prvních vložkách bývám hodinu i dřív před prvním "ostrým" autem. Ale co mě opravdu dostává, když každé druhé pořadatelské vozidlo zastaví a kdosi uvnitř trvá na posunutí "mlíka" alespoň o metr. Pořadatel u trati nás musí organizovat a přemlouvat o posunutí a je v tu chvíli za blbce. My jsme naštvaní a když se posunujeme na potřetí, tak i nas...í. Neútočím na pořadatele a netroufám si jejich práci jakkoli snižovat. Zprostředkovaně velmi dobře vím, jak je těžké rally zorganizovat a co to obnáší. Ale nebuďte prosím páni pořadatelé hysteričtí. Dělejte to s láskou k rally a ne s alibizmem sami k sobě. Rally je o autech, o jezdcích o pořadatelích, ale i o divácích. Bez lidí co stojí u trati to přestane mít smysl. Děkuji Vám.
  9. 7. 2015 19:28
  0 0
  Původně napsal Ondra
  Chápu, že nikdo nestojí o průšvih, kterých tu za poslední roky už bylo dost. Ale místy to hraničí s hysterii. Na rally je právě půvabné to, že uvidím závodní auta z blízka. Když budu chtít být 30 metrů od auta, mohu jít na okruh a kouk...


  Jako pořadatel neseš za diváky zodpovědnost chytráku !!! Jen ve Zlíně platí jiné zákony, že pane Regnere?!
  9. 7. 2015 19:32
  0 0
  Původně napsal Monte


  Jako pořadatel neseš za diváky zodpovědnost chytráku !!! Jen ve Zlíně platí jiné zákony, že pane Regnere?!


  Nemám potřebu se hádat. Ale zkus si to několikrát přečíst a možná pochopíš, co jsem chtěl říct. A invektivy používej v osobním kontaktu. Na netu je to trapné.
  9. 7. 2015 20:15
  0 0
  Původně napsal Monte


  Jako pořadatel neseš za diváky zodpovědnost chytráku !!! Jen ve Zlíně platí jiné zákony, že pane Regnere?!

  A co tímto měl básník na mysli?Prosil bych osvětlit.Děkuji.
  9. 7. 2015 20:23
  0 0
  Původně napsal hujer

  A co tímto měl básník na mysli?Prosil bych osvětlit.Děkuji.

  Jo pane , úroveň tady začíná klesat.
  9. 7. 2015 20:35
  0 0
  Původně napsal Arminn

  Jo pane , úroveň tady začíná klesat.

  Úroveň čeho?Mě jen zajímá tahle pasáž: Jen ve Zlíně platí jiné zákony, že pane Regnere?!Můžeš nějak vysvětlit?
  9. 7. 2015 20:45
  0 0
  Původně napsal hujer

  Úroveň čeho?Mě jen zajímá tahle pasáž: Jen ve Zlíně platí jiné zákony, že pane Regnere?!Můžeš nějak vysvětlit?

  Úroveń diskuzí , která je na hranici bulváru nebo osočování někoho anonymě.
  9. 7. 2015 20:57
  0 0
  Původně napsal Arminn

  Úroveń diskuzí , která je na hranici bulváru nebo osočování někoho anonymě.

  Plácáš,plácáš ale pořád jsi nevysvětlil ty jiné zákony ve Zlíně a podíl p.Regnera na nich a o to tě žádám!
  9. 7. 2015 21:01
  0 0
  Původně napsal hujer

  Plácáš,plácáš ale pořád jsi nevysvětlil ty jiné zákony ve Zlíně a podíl p.Regnera na nich a o to tě žádám!

  Já nejsem Monte.
  9. 7. 2015 21:09
  0 0
  Původně napsal Arminn

  Já nejsem Monte.

  Ježišmaria promiň já se kapánek "stratil"
  9. 7. 2015 21:16
  0 0
  Ok. Já p. Regnera neznám.
  9. 7. 2015 21:22
  0 0
  pánové to jste si ještě nevšimli, že to výše je běžná Monteho reakce? Neumí nebo nechce jinak.
  9. 7. 2015 23:07
  0 0
  Původně napsal K.Arno
  pánové to jste si ještě nevšimli, že to výše je běžná Monteho reakce? Neumí nebo nechce jinak.
  smajlík
  10. 7. 2015 06:38
  0 0
  Od teď se budou všechny příspěvky citovat?
  10. 7. 2015 07:45
  0 0
  hujere předpokládám, že Monte opět naráží na Kopáčkovu havárii na barumce roku 2012, už se to tu před časem probíralo. Dle něj p. Regner může za to, že divák sedí 2-3 metry od trati za nakopávákem, kde se jezdí kolem 150 km/h.
  10. 7. 2015 09:22
  0 0
  Ještě něco k té bezpečnosti.:
  Nejvyšší soud v rozsudku týkajícího se dovolání zraněného diváka (viz manuál str. 22 – Exkukz do justice) mimo jiné konstatoval, že: „…v případě automobilové rally se jedná o podnik potenciálně nebezpečný, při němž se vozidla pohybují zvýšenou rychlostí s cílem absolvovat předepsanou trasu v co nejkratší době, aniž by pro jezdce platila pravidla silničního provozu; proto patří k rozumnému požadavku na diváka, aby si nebezpečí kolize uvědomil a přizpůsobil tomu své počínání, včetně výběru místa, odkud hodlá závod sledovat, přestože přístup na ně nebyl pořadatelem zakázán“.
  10. 7. 2015 19:00
  0 0
  Tu se řeší bezbečnost rally u nás(Barum,Bohemka atd....)a přitom se stačí podívat na videa třeba z letošního Polska jak stojí a kde stojí diváci a jak reagují pořadatelé.Žádný stres a konflikt(hmatatelně a mediálně teda nezaznamenaný)diváci vs pořadatel vs posádky a vše tu funguje na horké půdě několik let.Některé horké hlavy polských kibiců stále na ůrovni 90let a to se tam po několikáté jede MS vzor všem soutěžím jak by to mělo či nemělo potencionálně vypadat!?smajlík
  Pro komentování je třeba se nejprve přihlásit!