17. 8. 2015 23:42 − 1188× − 0

Todds Leap Ulster Rally – komentář

Ulster Rally patří již dlouhá léta mezi tradiční inventář britského a irského mistrovství.

Ulster Rally patří mezi tradiční inventář britského a irského mistrovství. To první si pro letošek dalo pauzu, aby se od roku 2016 vrátilo v daleko lepší formě, a tak pořadatelům ze severního Irska zbyl z prémiových alespoň irský asfaltový šampionát. Na startovní listině soutěže zařazené i do dalších menších lokálních mistrovství se to ale nikterak výrazně nepodepsalo. Navíc se právě na tratích kolem Enniskillenu mohlo rozhodnout o novopečeném šampiónu irských asfaltů. K této metě měl nejlépe nakročeno Donagh Kelly pilotující Ford Focus WRC08. Úřadující mistr Declan Boyle si po nepovedeném začátku roku pořídil novou techniku Ford Fiesta WRC, se kterou se bude o úspěch snažit zase příští rok. V Ulsteru chyběl stejně jako další jezdci Fiest WRC, bratři Sam a Josh Moffettové. Ač byli oba přihlášeni, kvůli rodinným důvodům nakonec start odvolali a Sam tím přišel i o poslední zbytky reálné šance na titul.

Na trati se naopak objevil mistr z roku 2013 Garry Jennings. Jeho ambice směřovaly jednoznačným směrem, ke třetímu ulsterskému triumfu v řadě. Hned na první zkoušce ale nechal po potížích s turbem půl minuty a na jeho konto k tomu přibyla čtyřicetisekundová penalizace. Derek McGarrity s dalším Subaru Impreza WRC od začátku tempu nejrychlejších nestíhal, dlouho se držel v druhé polovině elitní desítky a do cíle dojel po odstoupení několika rychlejších jezdců jako pátý, s náskokem pouhých dvou desetin na Jona Armstronga za volantem Peugeotu 208 R2. Derek McGeehan se za volantem Mini WRC s konkurencí popral lépe, když do cíle dorazil jako třetí a připsal si maximum bodů do severoirského mistrovství.

Zajímavé souboje spolu svedli nejrychlejší jezdci třídy RC2. Desi Henry za volantem Škody Fabia Super 2000 sice od začátku této klasifikaci vévodil, ale Stephen Wright s Fordem Fiesta R5 se ho držel jako klíště a do druhé etapy šel s odstupem pouhých 6,7 vteřiny. Hned ráno ale hodně ztratil špatnou volbou gum a nejhorší okamžik pro něho nastal v RZ 8, kde skončil mimo trať, poškodil chladič a musel odstoupit. Na druhé místo se tak v této kategorii posunul Jonathan Greer, který svůj Citroën DS3 R5 do cíle dovezl na celkové čtvrté příčce. Henry při čtvrtém startu s Fabií Super 2000 ovládnul svou třídu a zároveň získal senzační druhé místo. Na první příčku se během druhého dne vyhoupl smolař z úvodu Jennings. Nálepky smolař se ale zbavit nedokázal, když si závěr rally pro něho přichystal skutečně hořkou pilulku. Kousek před cílem poslední zkoušky explodoval motor jeho Subaru a od něho vzplál i celý vůz. Z vítězství se tak nakonec radoval Kelly s Focusem a předčasně si zajistil letošní titul mistra irských asfaltů.

Konečné výsledky této irské soutěže

Stav šampionátu: 1. Kelly 76, 2. S. Moffett 40, 3. MacHale 33, McGonigle 33, 5. J. Moffett 31, 6. Greer 30

Komentářů celkem: 0

Pro komentování je třeba se nejprve přihlásit (nahoře nad menu)!

reklama