26. 8. 2015 20:34 − 887× − 0

Ford Otosan Kocaeli Rallisi – komentář

Na třetí soutěži v Burse se Avcimu podařilo konečně vyhrát a s bojem o titul to pro něho hned vypadalo daleko lépe.

Turecký šampionát rozjel nejlépe úřadující mistr Murat Bostanci. Jeho Fordu Fiesta Super 2000 se ovšem v obou úvodních dílech dokázal držet jako klíště někdejší mistr Yagiz Avci, který letos pilotuje Peugeotu 207 Super 2000. Na třetí soutěži v Burse se Avcimu podařilo konečně vyhrát a s bojem o titul to pro něho hned vypadalo daleko lépe. Po tomto světlém okamžiku ale přišla technická závada v následující Bosphorus Rally. A jelikož se v této rally díky koeficientu 1,4 rozdávalo větší množství bodů než obvykle, odstoupení Avcimu notně zkomplikovalo situaci. Bostanci navíc vyhrál Rally Bulgaria, čímž rovněž podstatně navýšil svůj náskok v průběžném pořadí. V tureckém šampionátu totiž mají trochu neobvyklé pravidlo, že se k výsledkům domácích rally započítává bodový obnos z jedné zahraniční.

Do deštivé první etapy Ford Otosan Kocaeli Rallisi vstoupil lídr mistrovství obezřetně. Díky bodovému náskoku se už nemusí nikam moc hnát a třetí příčku v soutěži mohl získat bez větší námahy. Ercan Kazaz se sice na tuto rally vyzbrojil novinkou v podobě Peugeotu 208 T16 R5, ale místo boje s nejrychlejší trojicí měl plné ruce práce s pilotem nejrychlejšího produkčního vozu Burakem Cukurovou. Kazaz sice druhý den dělal, co mohl, aby smazal skoro minutový odstup, ale nakonec stejně prohrál. Bostanci i přes pomalejší časy Mitsubishi Lancer EVO IX za svými zády ujížděl a do cíle si dojel pro cenné body za třetí místo. Nejrychleji soutěž rozjel Avci, ale od třetí zkoušky se na čele rally vyhříval pilot Fordu Fiesta Super 2000 Orhan Avcioglu. Ten také vyhrál o 5,2 sekundy první etapu. Hned na začátku té druhé ale o vedení přišel. Avci ve své bodové situaci nemůže dělat nic jiného než maximálně tlačit na pilu a bojovat o největší bodové obnosy. To se mu tentokrát povedlo, podruhé v této sezóně vyhrál a udržel si alespoň teoretické šance na titul. Další a již předposlední dějství mistrovství se odehraje v září na Kypru.

Výsledky této soutěže tureckého mistrovství

Stav šampionátu: 1. Bostanci 128, 2. Avcioğlu 81,5, 3. Avci 74, 4. Banaz 46,6, 5. Ağaoğlu 45,2, 6. Özdemir 43,4