7. 9. 2015 12:05 − 2117× − 1

Rajd Wisly – komentář

Jestli je nějaká země skutečně zaslíbená speciálům Ford Fiesta R5, pak je to jednoznačně Polsko.

Jestli je nějaká země skutečně zaslíbená speciálům Ford Fiesta R5, pak je to jednoznačně Polsko. O titul evropského mistra bojuje polský pilot Kajetan Kajetanowicz právě s tímto vozem a v domácím mistrovství s Fiestami R5 pravidelně startuje hned pět borců. K Lukaszovi Habajovi, Grzegorzovi Grzybovi, Tomaszovi Kucharovi, Maciejovi Oleksowiczovi a Tomaszovi Kasperczykovi na pátém podniku přibyli ještě další dva. Zbigniew Gabryś se do polského mistrovství vrátil po dlouhé sedmileté pauze a pro svůj návrat si nemohl zvolit jinou techniku než Ford Fiesta R5. Stejný speciál si pak pro debut mezi čtyřkolkami zvolil Jakub Brzeziński. I když jsou v mistrovství Fiesty R5 takhle početně zastoupeny, lídrem šampionátu se stal po předcházejícím Rajdu Rzeszowski Bryan Bouffier pilotující Ford Fiesta Proto.

Slovenský mistr Grzyb na domácí půdě začal vítězstvím, ale v dalších soutěžích už nestačil na Bouffiera s Habajem a propadnul se na druhé místo. Ve Wisle začal dobře, když dokázal vyhrát shakedown. Už při prvním ostrém měření ale Grzyb nedokázal odolat svým výše zmíněným soupeřům a první etapu zakončil až na třetím místě s odstupem 15,9 sekundy za lídrem. Tím byl po odjetí úvodní zkoušky Bouffier, ale hned záhy jej v čele vystřídal Habaj. Následující závěrečné dvě páteční zkoušky ovládnul i přes poškozený výfuk znovu Francouz a večer šel spát s náskokem 4,6 vteřiny.

Ráno se ovšem očividně lépe probudil Habaj, svému soupeři nadělil 5 sekund a dostal se do vedení. Bouffier ale na dalším testu zatáhnul a zase se vrátil na první příčku. Habaj pak vyhrál poslední zkoušku první sobotní sekce a díky nicotné třísekundové ztrátě si udržoval naděje na vítězství. Grzyb ráno nezvolil dobré obutí a jeho ztráta se už přehoupla přes půl minuty. Pneumatiky obecně slovenskému mistrovi sebraly veškeré naděje na úspěch. V předposledním testu nechal Grzyb po defektu skoro celou minutu a propadnul se až na páté místo. Slabou náplastí na nepovedenou soutěž mu bylo aspoň vítězství v závěrečné Power Stage. Debut ve čtyřkolce z říše snů si prožil Brzeziński, který náročnou soutěž dokončil jako čtvrtý s odstupem pouhých 17,9 sekund za Kucharem. Pilot žlutomodré Fiesty R5 se v pátek trápil se špatným nastavením vozu, ale v sobotu mu Grzybova smůla umožnila vystoupat až na pódium. Závěrečnou sekci začal nejrychleji Habaj, ovšem Bouffier si i díky vyhrané RZ 9 udržoval náskok. Francouzský pilot vozu bez mezinárodní homologace získal další vítězství na polské půdě a znovu navýšil náskok v průběžném pořadí.

Výsledky této soutěže polského mistrovství

Stav šampionátu: 1. Bouffier 93, 2. Habaj 84, 3. Grzyb 76, 4. Kuchar 58, 5. Oleksowicz 42

Komentářů celkem: 1
7. 9. 2015 16:56
0 0

Pro komentování je třeba se nejprve přihlásit (nahoře nad menu)!

reklama