KNA Rally Finnskog – komentář

V sobotu se odehrálo druhé dějství norského mistrovství a přivítalo zajímavé hosty.

V sobotu se odehrálo druhé dějství norského mistrovství, které hostila oblast nedaleká místům, kam se má příští víkend vydat Rally Sweden. Atraktivní lokalizace i termín se pak zasloužily o to, že na start vedle tradičních účastníků mistrovství dorazilo i několik posádek, které se chtěly rozcvičit právě před švédským dílem MS. V první řadě se na startu objevil tovární pilot M-Sportu Mads Ostberg. Divákům se ale nepředstavil v tovární Fiestě WRC, nýbrž za volantem Fiesty R5 rodinné stáje Adapta. Stejnou techniku přivezl i lídr mistrovství po prvním podniku Anders Grøndal a po zrušení úvodního dílu ME v Lotyšsku změnil plány Frank-Tore Larsen, takže zde byla k vidění i jeho Fiesta R5. Eyvind Brynildsen vloni kraloval domácímu mistrovství, ale letos by se rád více soustředil na světové rally. Na Finnskog tak dorazil s cílem osvěžit si své schopnosti za volantem Fiesty R5.

Debut s úplně novou technikou ve Švédsku čeká mladého Ole Christiana Veibyho. Testování Škody Fabia R5 v rámci druhé soutěže norského mistrovství ale nemělo dlouhého trvání. Už na dvanáctém kilometru úvodního testu jej zpomalil defekt. To by nebylo zas tak hrozné, kdyby nedošlo k poškození řízení, které devatenáctiletého pilota vyřadilo ze hry ještě před dojezdem do cíle zkoušky. Brynildsen jako jediný obul na svůj vůz pneumatiky předepsané pro soutěž MS a s nimi na piloty s tradičními úzkými koly a delšími hřeby neměl šanci. Ze čtvrté příčky jej pak srazilo poškození kola na RZ 4 a následná pětiminutová ztráta.

Soutěži od začátku jasně vévodil největší favorit Ostberg, ale za jeho zády se odehrával těsný duel mezi Grøndalem a Larsenem. Druhý jmenovaný začal rychleji, ale po druhé zkoušce s ním rival srovnal krok. V třetím testu Larsen znovu trochu odskočil, ale v RZ 4 pak musel rozbitou Fiestu bohužel odstavit. Podruhé v řadě tak letos nespatřil cíl. Mezi „enky“ od začátku hrál prim Petter Kristiansen, ale na třetí zkoušce ošklivě havaroval. Vedení ve skupině následně převzal syn Henninga Solberga Oscar s dalším Subaru. O 5,4 sekundy jej ale nakonec o vítězství v „enkách“ a celkové čtvrté místo připravil rallycrossař Johan Kristoffersson s Mitsubishi, který se zde připravoval na start v Rally Sweden. Oba každopádně nečekaně vyškolil Steve Røkland za volantem Peugeotu 208 R2, který se dostal až na pódium. Druhé místo si po odpadnutí Larsena už uhlídal Grøndal a z naprosto jasného vítězství se radoval Ostberg. Za týden ve Švédsku to ale už tak jednoduché mít nebude.

Konečné výsledky tohoto podniku

Stav šampionátu: 1. Grøndal 49, 2. Solberg 42, 3. Frøslid 37, 4. Johnsrød 32, 5. Østberg 30, 6. Olsen 21

Komentářů celkem: 1
9. 2. 2016 10:37
0 0
Jen taková technická. Vozy třídy A5 nemohou zasáhnout do celkového šampionátu? Jinak si nedovedu představit mladého Steva Røklanda, kterej jim tam s 208 R2 davá solidně na zadek a není mezi první šestkou ač by měl být možná dokonce druhý. Neskutečné výkony!!!
Pro komentování je třeba se nejprve přihlásit!