25. 3. 2016 16:52 − 2813× − 0

Atraktivní duel dvou továrních Subaru

Úvodní soutěž letošního ročníku amerického šampionátu se musela obejít bez účasti šampióna posledních let.

Úvodní soutěž letošního ročníku amerického šampionátu se musela obejít bez účasti šampióna několika posledních let Davida Higginse. Absence jezdce, který tamnímu poli jasně dominuje, přispěla k velmi zajímavému průběhu soutěže. Nakonec se z těsného vítězství radoval pilot jednoho dnes už vpravdě historického kousku Subaru Impreza z roku 1998 Piotr Fetela. Ač se pilot s polskými kořeny chtěl při víkendové druhé soutěži mistrovství posadit do nového vozu, nakonec vzal znovu zavděk stařičkým Subaru. Po první etapě posádce patřilo páté místo, ale hned druhý den ráno ošklivě havarovali. Subaru šlo několikrát přes střechu a teď už zřejmě skutečně svou pouť po rychlostních zkouškách definitivně ukončilo.

Novým lídrem šampionátu se po tomto víkendu stal poražený v duelu s Fetelou na Sno*Drift Rally Troy Miller. Pilot superprodukčního Subaru Impreza druhé dějství šampionátu nezačal zrovna nejlépe, když mu po první etapě patřilo až desáté místo. V sobotu ale se spolujezdcem Johnem Hallem pořádně přitlačili na pilu, vyhráli dokonce jednu z odjetých rychlostních zkoušek a posunuli se až na konečné šesté místo. Na druhé místo v šampionátu se posunul nejrychlejší muž superprodukčního vozu, rovněž Subaru, v rámci Rally in the 100 Acre Wood Lauchlin O’Sullivan. Ten v pátek večer sice přišel o pěkné třetí místo ve prospěch Nicka Robertse s další Imprezou, ale v sobotu jej ukořistil po soupeřově odstoupení zpátky.

O hlavní atrakci šotolinové soutěže se ale postarala stáj Subaru USA, která na start přivezla hned dva shodné vozy. Do jednoho usednul úřadující šampión David Higgins a do druhého Travis Pastrana. Američan se před dvěma roky vrátil na soutěžní tratě, ale vloni odjel pouze dva podniky a obecně se očekávalo, že se proti britskému jezdci nedokáže ani letos prosadit. Opak byl pravdou a oba borci spolu sehráli nádherné desetinkové souboje, které si ničím nezadaly s atraktivitou předcházející soutěže. Higgins začal rychleji, ale pořadí obou jezdců se co zkoušku měnilo. Až po pátém testu se na prvním místě usadil Pastrana, který první etapu dokázal vyhrát s náskokem 8,7 sekundy. Do sobotního dějství vstoupil lépe britský jezdec a postupně ze svého manka ukrajoval vteřinky, až se po RZ 13 dostal 2 sekundy za soupeřova záda. Pastrana se pak nadechnul k finálnímu uhájení svého vedení, ale v předposledním testu o něj stejně přišel. Do závěrečné zkoušky ale oba borci nastupovali s reálnou šancí na vítězství, Higgins totiž vedl jen o 4,9 sekundy. O vítězi nakonec rozhodnul Britův incident ve vodním brodu, který vedl k poškození vozu a ztrátě skoro dvou minut. Pastrana tak novou sezónu začal senzačním vítězstvím a, pokud i další soutěže nabídnou stejně strhující duel obou posádek Subaru USA, bude letošní americký šampionát stát skutečně zato.

Výsledky tohoto podniku amerického šampionátu

Stav šampionátu: 1. Miller 25, 2. O'Sullivan 24, 3. Fetela 23, 4. Pastrana 22, 5. Higgins 17, 6. Kelly 14

Komentářů celkem: 0

Pro komentování je třeba se nejprve přihlásit (nahoře nad menu)!

reklama