Petr Eliáš - PR - eWRC.cz
28. 3. 2016 21:06 − 3064× − 2 0

Dakar přilákal do Sosnové tisíce diváků

Velikonoční neděle v Sosnové nabídla divákům skvělou podívanou na dakarskou techniku a závodníky, a na nudu nebyl čas.

Uplynulá neděle na autodromu v Sosnové u České Lípy byla věnována Jarnímu Setkání mistrů, kterým vyvrcholila letošní série závodů MOGUL driving cup. Programem dne se Jarní Setkání mistrů prolínalo s MOGUL Dakar Setkáním, kde se na trati i v zázemí divákům představily ty nejlepší české dakarské týmy. Pořadatelé z Global Assistance Racing Arény v Sosnové připravili na letošní rok atraktivní trať s mnoha skoky a s offroadovými prvky, což jezdci i diváci jednoznačně kladně ocenili. Už během tréninkových jízd v sobotu odpoledne bylo jasné, že se v neděli na autodromu budou dít velké věci. Sobotní odpoledne bylo věnováno pietní vzpomínce na Ing. Radka Fencla u nově odhaleného pomníčku v Sosnové, kde tento dakarský závodník a konstruktér v roce 2001 tragicky zahynul při automobilové nehodě. V sobotu večer se ještě špičkoví dakarští závodníci sešli na besedě s diváky v kulturním domě v České Lípě a všichni s napětím očekávali neděli.

Úderem deváté hodiny se na příjezdových komunikacích na autodrom v Sosnové začaly tvořit dlouhé kolony s automobily diváků, které věštily dobrou diváckou návštěvnost. Velmi příjemnou realitou byl divácký rekord v návštěvnosti za několik posledních let, kdy do Sosnové v neděli dorazilo cca 5000 diváků, kteří viděli neuvěřitelnou show, již není možné vidět nikde jinde v České republice. Účastníci MOGUL Dakar Setkání v každé ze svých jízd předváděli, že Dakar je skutečnou královnou motoristického sportu, a že to není sport pro žádná ořezávátka. Desetitunové kamiony se v rukou zkušených závodníků změnily v lehce ovladatelné stroje, které předváděly mnohametrové skoky a smyky, jež si nezadají s atraktivními vozy WRC.

Tuto show doplnili závodníci na motorce a v offroadovém automobilu Hummer H3 a tribuny zaplněné diváky jásaly. Roudnický tým Tatra Buggyra Racing přivezl do Sosnové dvě dakarské Tatry, za jejichž volanty se představili David Vršecký a Martin Kolomý. Druhý jmenovaný si od diváků a pořadatelů vysloužil ocenění v podobě volantu za nejatraktivnější jízdu, kdy jeho speciál Tatra Buggyra byl všemi čtyřmi koly na zemi jen málokdy, jezdil smykem i v místech, kde to nelze, rozrážel pneumatiky, jak to jen šlo, a zvukovým i vizuálním efektem přiváděl plné tribuny diváků do varu a pořadatele k lehkému šílenství. David Vršecký divákům předvedl obratnost a rychlost okruhové Buggyry BigBoy, jejíž show doprovodili drifteři. Skvělou akci předvedli i oba jezdci týmu KM Racing, Martin Macík i Vlastimil Vildman s vozy LIAZ, které driftovaly a skákaly, jako kdyby to ani nebyly kamiony s hmotností přes deset tun. Svým nasazením se rozhodně nenechal zahanbit ani Robert Randýsek s kamionem MAN, který dokazoval, že k maximálnímu nasazení a k atraktivnímu výkonu stačí mnohdy méně, než ten nejvýkonnější kamion.

Vše doplnila historická LIAZka se startovním číslem 627, s přítomným Jiřím Moskalem v roce 1985 zdolala slavnou Rallye – Paris – Dakar. Posádka bílomodrého Hummeru H3 Tomáš Ouředníček – Pavel Vaculík ukazovala neskutečnou obratnost tohoto speciálu a motocyklista Lukáš Kvapil s dakarskou motorkou předváděl, jak se dokáže proplétat mezi kamiony. Ondřej Klymčiw, který je po těžkém pádu na Dakaru aktuálně o berlích, bavil diváky při besedě i autogramiádě, kam za ním i ostatními dakaristy přišly stovky fanoušků a fronta nebrala konce. Příjemným překvapením pro diváky byla účast legendy světového motorsportu, kterým byl Markku Alén, jež se do Sosnové vrátil a zúčastnil se autogramiády. Druhý ročník MOGUL Dakar Setkání se rozhodně povedl a zasadil, věřme, pevnou a dlouhou tradici podobných setkání diváků a fanoušků Rally Dakar se závodníky, kterých v budoucích ročnících dorazí ještě více.

Celou Velikonoční neděli byl program MOGUL Dakar Setkání v Sosnové velmi dobře doplňován programem Jarního Setkání mistrů, kde se potkávají ti nejlepší z amatérských závodníků. Diváci na vlastní oči viděli, že amatérský závodník neznamená pomalý závodník a na trati autodromu se bylo stále na co dívat. Ve finálových jízdách slavili úspěchy tito jezdci: Ve třídě 2WD do 1600ccm se z vítězství radoval Maximilian Hönig s Toyotou Yaris, který ve finále zdolal Leoše Hradila s historickou Škodou 1000MB. Hradila ve finále bohužel postihl defekt. Třetí místo patřilo Martinu Kdérovi se Škodou 120S. Ve třídě 2WD nad 1600ccm se z vítězství radoval Petr Starý s vozem Honda Civic Type-R před Dominikem Jechem s Mini Cooper S JCW a třetím Jindřichem Majerem s BMW 325i. V nejsilnější kategorii čtyřkolek zvítězil velký vycházející motoristický talent Petr Semerád s Mitsubishi Lancer EVO IX, když ve finálové jízdě zradila technika Tomáše Hrazdíru s Mitsubishi Lancer EVO VI. Třetí místo patřilo Jiřímu Kratochvílovi s Mitsubishi EVO X.

Velikonoční neděle v Global Assistance Racing Aréně v Sosnové byla zkrátka a dobře povedeným motoristickým víkendem, který pobavil přítomné diváky. MOGUL Dakar Setkání je jedinečná akce svého druhu v České republice. Přítomní diváci rozhodně nelitovali cesty, kterou do Sosnové vážili. Sledujte fotografie a videa z této akce, nenechte si ujít pořad, který natočily kamery pro ČT Sport a jakmile uvidíte, co se na Sosnové při MOGUL Dakar Setkání dělo, příští rok budete mezi diváky také. Z celého dne pořizovala záznam i finská TV3 a věříme, že i finským fanouškům se "český Dakar" v Sosnové bude líbit.

Fotogalerie z akce ZDE: http://www.ewrc.cz/ewrc/fotogalery.php?events=33231&fotograf=394

Více informací o akci se dozvíte na www.autodrom.cz a na facebooku Autodrom Sosnová

Komentářů celkem: 2
29. 3. 2016 13:25
0 0
Za mě velký smajlík A děkuji všem organizátorům za velmi povedenou show, a to včetně vynikající sobotní debaty s dakaristy. Tahle monstra v akci, to se u nás jen tak nevidí. Ještě jednou fakt díky. smajlík
29. 3. 2016 19:19
0 0
Nic podobného jsem v Sosnový nikdy neviděl.Největší akce.To co předváděl Kolomý s Tatrou jsem nepochopil, takhle smykem nejezdila většina závodníků na Setkání mistrů.Je to blázensmajlíkMacík taky třída.Celkově velký nářez. smajlík

Pro komentování je třeba se nejprve přihlásit (nahoře nad menu)!

reklama