22. 4. 2016 07:24 − 2050× − 0

Sibiu Rally – komentář

Rumunská Sibiu Rally platila v nedávné minulosti za výkladní skříň tamního rallysportu.

Rumunská Sibiu Rally platila v nedávné minulosti za výkladní skříň tamního rallysportu, když se v roce 2012 dokázala probojovat do kalendáře IRC a o rok později hostila posádky evropského šampionátu. Tehdy se soutěžilo na tvrdých šotolinových cestách, ale pro sezónu 2014 Rumuni plánovali velký přesun na asfalt a do zimy. Soutěž byla zařazena do zimní části evropského šampionátu a očekávalo se soutěžení na zasněžených a zledovatělých cestách. Posádky se dokonce měly vydat na legendární průsmyk Transfagarasan, ale z velkých plánů sešlo a rally byla zrušena. Vloni se pak v okleštěné podobě, na asfaltových cestách, ale v letním termínu vrátila alespoň do domácího mistrovství. Pro letošek organizátoři přidali několik desítek ostrých kilometrů navíc a soutěž se co do délky se svými 108 ostrými kilometry zařadila po bok ostatních rumunských rally. Kromě domácího mistrovství soutěž přivítala i účastníky z Bulharska, kteří právě tam rozjeli novou sezónu.

Tu rumunskou začal vítězně Simone Tempestini, ovšem tentokrát v Sibiu to už byla jiná písnička. Už po dvou kilometrech úvodní zkoušky chyboval, poškodil svůj Ford Fiesta R5 a musel odstoupit. V sobotu se Tempestini díky Rally2 do soutěže vrátil, zvítězil ve většině rychlostních zkoušek a posunul se na konečné sedmé místo. Elitní čtveřice jezdců se speciály R5 z Brasova přijela na druhý podnik hodně prořídlá, když chyběli Gergely Szabó i Bogdan Marisca. Není divu, že se tak na druhé místo dostal nejrychlejší jezdec z Bulharska, tamní předloňský šampión Plamen Staykov pilotující Mitsubishi Lancer EVO IX. Těsně za ním do cíle dojel druhý nejrychlejší bulharský pilot stejné techniky Martin Surilov. Vedení si však od prvních kilometrů až do úplného závěru soutěže držel Dan Girtofan se svou Škodou Fabia R5. V předešlé soutěži se o vítězství přetahoval s Tempestinim a nakonec tahal za kratší konec. Tentokrát se štěstěna obrátila a pilot Škody se díky pořádné porci bodů dostal do čela šampionátu.

Výsledky této soutěže rumunského mistrovství na těchto stránkách.