Jakub "kuře" Kura - eWRC.cz
3. 6. 2016 22:20 − 2917× − 0

Lukyanuk se v poslední RZ dne vyhoupl do vedení

Rallye Acores je dalším dílem mistrovství Evropy a po prvních čtyřech testech vede Kajetan Kajetanowicz.

Včera začala Azorská rally první částí úvodní etapy, která logicky pokračovala dnes, kdy byla na programu další šestice rychlostních testů, které spolu s tím, co se odjelo včera, daly dohromady 112 kilometrů délky první etapy. Dnes byla na programu taky dříve ikonická a jedna z nejspektakulárnějších zkoušek světa Sete Cidades, která však kvůli protestům některých jezdců na úvodní část vedoucí po okraji kráteru dostala novou úvodní část, která však tu původní nahradit nedokázala. Po včerejšku byl ve vedení Kajetanowicz, ale jeho soupeři byli na dostřel a proto se pojďme podívat, jak to dnes pokračovalo.

Hned po dnešním prvním testu jsme se dočkali další změny na čele, když Kajetanowicze sesadil z nejvyššího postu Lukyanuk, který se vzhůru posunul ze třetího místa po čtvrtku. Ruský jezdec se však neradoval dlouho, hned po následujícím testu se na první příčku vrátil polský pilot Fiesty R5 a ke změně došlo i na třetí příčce, když se Moura dokázal vrátit zpět před Sirmacise. Když pak první průjezd Sete Cidades vyhrál Kajetanowicz, měl v polovině dne na čele náskok 12 sekund na druhého Lukyanuka. Sedmnáct sekund nazpět pak byl třetí Moura, takřka stejnou ztrátu pak měl i čtvrtý Sirmacis na třetího Portugalce. Na tomto testu se z krásné páté příčky propadl Tlusťák a na jeho místo se posunul portugalský mistr z roku 2014 Meireles.


Foto: Twitter FIA ERC

Odpoledne se mnohem lépe dařilo Lukyanukovi, který dokázal zvítězit na všech třech měřených testech a to znamenalo jediné. Rus dokázal eliminovat Kajetanowiczův náskok a po druhém průjezdu Sete Cidades šel do vedení s náskokem necelých deseti sekund právě na polského jezdce. Třetí příčku si dokázal pohlídat Moura, kterému se povedlo lehce odpoutat od čtvrtého Sirmacise, když je mezi nimi po dnešku 24 sekund. Mnohem větší ztrátu pak má na páté příčce jedoucí Meireles, kterému na mladého Lotyše chybí dvě minuty.

Druhou polovinu elitní desítky otevírá úřadující portugalský šampion Fontes s DS3 R5, stejnou techniku pak sedlá sedmý Maďar Botka. Mezi jezdci francouzských speciálů je rozestup 12 sekund a z osmé příčky bude zítra pomýšlet na postup vzhůru Orsák, kterému na Botku chybí 19 desetin. Půlminutu zpět je pak Jeets a desítku uzavírá Tlusťák s další Fabií R5, která se na chvost TOP 10 propadl až po poslední dnešní zkoušce.


Foto: Twitter FIA ERC

V ERC2 to dnes dlouho vypadalo na pokračování klasického scénáře, kdy Chuchala ujíždí soupeřům o parník a cílí na maximální bodový zisk, ale RZ10 a defekt přinesly změnu, když se Polák o skoro minutu a čtvrt propadl za domácího Rodriguese. Třetí pak jede další Portugalec Vale. Mezi juniory se nevzdával nadějí na vítězství Gago, který šel po RZ5 do čela, avšak vydržel tam jen dva testy, než jej v RZ7 sesadil Ingram. Jen sedm desetin pak zaostával třetí Griebel a bylo jasné, že nic není zdaleka rozhodnuto. To se ukázalo v RZ9, kdy se Gago vrátil zpět do čela a Griebel šel na druhé místo před Ingrama, ale to bylo německému jezdci málo a po RZ10 se dostal do vedení. Gago pak ztrácí na druhé příčce 45 desetin, třetí Ingram má ztrátu 21 sekund na druhého, úspěšné vystoupení Adamů R2 podtrhává čtvrtým místem Pieniazek. Pátý je nováček v JERC Tokee a na osmém místě pak jede náš zástupce Brož.

Rallye Acores – po RZ10
1.Lukyanuk Alexey – Arnautov AlexeyFord Fiesta R51:20:35,2
2.Kajetanowicz Kajetan – Baran JaroslawFord Fiesta R5+9,8
3.Moura Ricardo – Costa AntónioFord Fiesta R5+40,8
4.Sirmacis Ralfs – Šimins ArtursŠkoda Fabia R5+1:05,1
5.Meireles Pedro – Castro MárioŠkoda Fabia R5+3:08,8
6.Fontes José Pedro – Ponte InesCitroën DS3 R5+3:24,6
7.Botka Dávid – Szeles PéterCitroën DS3 R5+3:37,0
8.Orsák Jaroslav – Šmeidler DavidFord Fiesta R5+3:38,9
9.Jeets Raul – Toom AndrusŠkoda Fabia R5+4:17,5
10.Tlusťák Antonín – Kučera LadislavŠkoda Fabia R5+4:21,5

Soutěž můžete jako obvykle sledovat v online zpravodajství na serveru eWRC-results.com.

Komentářů celkem: 0
Pro komentování je třeba se nejprve přihlásit!