Jakub "kuře" Kura - eWRC.cz
24. 6. 2016 22:14 − 3745× − 7

Po prvním dnu vede Bryan Bouffier

Bryan Bouffier si nejlépe poradil s první etapou pátého podniku ME – Ypres rally a nocuje na čele.

Po včerejším shakedownu a kvalifikaci se dnes naplno rozběhlo dění při belgické Ypres rally, která představovala pátý podnik letošního kalendáře mitrovství Evropy a současně třetí asfaltovou soutěž v tomto roce. Jak je na této soutěži dobrým zvykem, jede se jen dva dny přičemž první etapa bývá kratší a s méně rychlostními zkouškami než ta druhá a ani letošek nebyl výjimkou. Dnes se odjelo sedm měřených testů, které daly dohromady 70 ostrých kilometrů a s výjimkou testu s názvem Langemark se všechny úseky jely dvakrát.

Na úvodním testu soutěže začal nejlépe Bouffier, kterému se ve čtvrtek večer podařilo zvítězit i v kvalifikaci a za Francouzem se seřadila hned pětice domácích pronásledovatelů v čele s Loixem. Hned tento měřený úsek se stal konečnou pro Lukyanuka, jenž obtížně zajistil budget pro start, který měl znamenat Rusovo bodové přiblížení se absentujícímu Kajetanowiczovi, avšak kotrmelec a poškozené zavěšení vystavily stopku jeho snahám hned v zárodku.

Že by belgický asfalt mohl vozům DS3 R5 chutnat naznačila i druhá zkouška, kde zajel nejlépe Lefebvre následovaný Bouffierem a ač na třetí RZ zajel nejrychleji Verschueren, nic se nezměnilo na tom, že po první sekci byl ve vedení Bouffier s náskokem necelých sedmi sekund na zmiňovaného belgického jezdce. Ten po RZ3 přeskočil Loixe a Casiera, avšak odstup těchto dvou byl stále v řádu sekund (u Loixe pak desetin sekundy). Z našich jezdců rozjel soutěž nejlépe Orsák, který byl po třech testech osmý, těsně za branami TOP 10 zůstal 11. Tarabus.

Po servisní zastávce se soutěž rozjela nanovo krátce po půl osmé večer a opět se nejvíce dařilo Citroenům, když nejlepší časy zajel Lefebvre, hned dvakrát pak Bouffier a jednou opět Verschueren. Po RZ4 se před pilota zelené Fabie R5 dostal zpět Loix, který na druhém místě na vedoucího Francouze ztrácel čtyři sekundy, ale zmíněné Bouffierovy nejrychlejší časy znamenaly, že po dnešku šel spát s náskok 69 desetin na desetinásobného vítěze Ypres. Třetí Verschueren začal večer lehce zaostávat za vedoucí dvojicí, když má po dnešku ztrátu deset sekund na Loixe.

Těsně pod stupni vítězů (odstup šesti sekund) je po pátku Princen s jednou zmála P208 T16 ve startovním poli, pátý je Lefebvre, šestý pak Casier. Sedmý jede navrátilec Kobus, který zotavoval Fabii R5 po kanárské havárii a s výjimkou regionální Rally van Wervik je pro něj Ypres rally prvním větším závodem po delší době. Po RZ5 se na osmé místo dokázal posunout Orsák a tato příčka valašskému jezdci s Fiestou R5 patří i po pátku, na deváté místo se za něj posunul Tarabus, ten však na krajana ztrácí 17 sekund. Necelých šest sekund na pomalejším z české dvojice jede desátý Tanghe, který elitní desítku uzavírá.

V ERC2 se sešla velmi chudá konkurence dvou posádek a tempo v souboji dvou Lancerů udával od začátku Maďar Érdi, který je tak po dnešku ve vedení. Juniorské zápolení se stalo jasným kolbištěm pro Opel, protože Adamy mají po dnešku prvních pět příček a nejlépe si z nich vede Gribel, který se do čela dostal po RZ3 a už jej nepustil Druhý je Ingram, který začal v Belgii nejrychleji, ale byl předstihnut svým německým kolegou, třetí je pak Tannert, čtvrtý jede Pieniazek a pátý je pak nováček na mezinárodní scéně Devine. Ze zbytku světa si pak nejlépe vede Fin Tokee, který jede s P208 R2.

Ypres rally – po RZ7
1.Bouffier Bryan – Giraudet DenisCitroën DS3 R545:34,4
2.Loix Freddy – Gitsels JohanŠkoda Fabia R5+6,9
3.Verschueren Vincent – Hostens VeroniqueŠkoda Fabia R5+17,8
4.Princen Kris – Kaspers PeterPeugeot 208 T16+23,8
5.Lefebvre Stéphane – Portier XavierCitroën DS3 R5+31,8
6.Casier Bernd – Vyncke PieterFord Fiesta R5+41,0
7.Kobus Hermen – de Wild ErikŠkoda Fabia R5+53,8
8.Orsák Jaroslav – Šmeidler DavidFord Fiesta R5+1:01,0
9.Tarabus Jaromír – Trunkát DanielŠkoda Fabia R5+1:18,2
10.Tanghe Claudie – Cuvelier FilipFord Fiesta R5+1:24,1

Ypres rally můžete sledovat online na serveru eWRC-results.com.

Komentářů celkem: 7
25. 6. 2016 00:24
0 0
Máš tam chybky, Bryan nevede o 69 desetin a Lefebvre není desátý, ale pátý. smajlík
25. 6. 2016 03:19
0 0
69 desetin je v matematice vždy 6,9 smajlík
má to dobře
25. 6. 2016 08:52
0 0
To mě po*er, když jsem to psal, tak byl Lefebvre 10., takový idiot co by neuměl kopírovat z resultu jeste snad nejsu. A ty desetiny jsou správně, je tam jeden řád za desetinnou čárkou
25. 6. 2016 10:34
0 0
Jo, ty desetinky jsem si neuvědomil, takže omluva, člověk už je tak nějak zarytě zvyklý na podání 6,9s a co vidí jinak, tak ho zmátne a je zdechlý se nad tím zamyslet.smajlík
Nicméně ten Lefebvre je všude jako pátý, je ale fakt, že včera v těch výsledcích nějak zajímavě poskakoval.smajlík
25. 6. 2016 10:51
0 0
V oficiálních výsledcích je po RZ 2 odstoupivší Cherain i Kristiansen v první desítce celkově a mají stejný vítězný čas v RZ jako Lefebvre a jsou celkově před ním, asi tam vznikl nějaký zmatek, v dalších RZ se vše jeví správně. Na zdejších resultech to vidím OK.
25. 6. 2016 10:52
0 0
Už je to spraveno. On tady byl fakt v čase psaní textu 10., měl o minutu víc než ve skutečnosti, takže někde zabloudil šotek. Zpětně díky zaupozornění.
PS, Novej, pěkně ti děkuju, místo abych opravoval text jsem sjížděl věci od OD smajlík
Pro komentování je třeba se nejprve přihlásit!