25. 6. 2016 06:06 − 1449× − 0

MM Rally Team vítězí na vodu

Podařenou soutěž má za sebou košický MM Rally Team, který reprezentuje dvojice Pavel Valoušek – Veronika Havelková.

Podařenou soutěž má za sebou košický MM Rally Team, který reprezentuje dvojice Pavel Valoušek – Veronika Havelková. Při hustopečské Agrotec rally v obou dnech opanovala slovenskou klasifikaci, bonusem byl zisk druhého místa absolutně za Janem Kopeckým. Pavlu Valouškovi tak nyní patří v průběžném hodnocení MSR 2016 první příčka, se čtyřbodovým náskokem před Polákem Grzybem.

Agrotec rally Hustopeče po více než deseti letech opět svedla k přímé konfrontaci českou a slovenskou špičku. A právě zařazení třetího podniku MČR i do slovenského šampionátu přilákalo podruhé na české tratě i košický MM Rally Team. I přes úspěšný vstup do sezony v maďarském Egeru a následně i na Rally Šumava v Klatovech, zůstal prioritou slovenské stáje národní „mistrák“. I proto se tandem Valoušek – Havelková neobjevil v Českém Krumlově a přípravu pečlivě soustředil na Hustopeče.

I jeho vstup do závodu byl impozantní a nabídl částečnou odpověď na otázku, kdo by mohl zastavit vítězné tažení Jan Kopeckého. Posádka MM Rally Teamu totiž po úvodní sekci soutěže vévodila průběžné klasifikaci. Bohužel od druhé sekce přestaly být další kilometry pro Valouška honem na „fabriku“, ale spíše soubojem s vlastní technikou.

„Na letošní Rally Hustopeče budu dlouho vzpomínat. Vše začalo už ve středu na testu před závodem, kdy jsme přijeli na domluvené místo nedaleko Hustopečí a tam nám bylo sděleno, že test je zrušen. Takže jsme se přesunuli do 100 km vzdáleného Zlína, na osvědčený úsek nad Biskupice. Tam jsme chtěli pro Hustopeče doladit suché nastavení, avšak po celou dobu hustě pršelo, což nám kromě poznatků o nastavení na velkou vodu, přineslo i krizovku, při které jsme málem přišli o auto. Naši mechanici následně auto ještě celé rozdělali, odbahnili a vysušili… a následoval přesun zpět do Hustopečí. Podvozek jsme nakonec k Pavlově spokojenosti doladili až při shakedownu.

Dobře odvedenou práci potvrdil úvod soutěže. Tým ovšem po úvodní sekci vystrašil telefonát posádky, kdy na přejezdu do kontroly seskupení signalizovaly snímače teplotu chladící kapaliny 150 stupňů a v kokpitu nepříjemně zářila kontrolka alarmu.

Více než na souboj s Kopeckým jsme se tedy museli v dalších kilometrech soustředit na boj s vlastní technikou. A situace se ve večerní sekci ještě zhoršila a za velký úspěch považuji už jen fakt, že jsme vozidlo dostali do večerního uzavřeného parkoviště. Náš tým se ocitl před rozhodnutím, co dále…

Na jedné straně bylo jasné, že motor naší Fabie R5 je značně poškozen. A i přesto, že stále fungoval, tak jsme dalším pokračováním v soutěži riskovali ještě větší škodu na vozidle. Na druhou stranu jsem byl přesvědčen, že pokud ho naši mechanici a posádka dokáží udržet při životě, nemáme co ztratit. Vítězství za první den slovenského mistrovství už jsme měli v kapse…

Po hodinovém nočním brífinku, kde jsme probrali všechna technická pro i proti jsem se rozhodl. Velmi se omlouvám za tato slova, ale podle sloganu "Svět patří těm, co se nepos.…". Závod byl velmi dobře rozjetý a upřímně, pozice Jana Kopeckého je přece výzva. Rozdíl pěti vteřin před poslední sekcí sliboval napínavý konec, bohužel motor už ztrácel výkon, takže po předposlední ´erzetě´ bylo dobojováno. Přesto lepší výsledek jsem si ani nemohl přát. Během závodu jsme spotřebovali 15 litrů motorového oleje a přes 26 litrů chladicí kapaliny, kterou si posádka vezla na rámu ve vozidle. Proto všem s úsměvem říkám, že zatímco svět ještě závodí na baterie, mi už spalujeme vodík. Byl jsem upřímně překvapen, co vše motor našeho vozu Škoda Fabia R5 vydržel. A jelikož naším cílem jsou nejvyšší mety slovenského mistrovství, věřím, že právě tento vůz nás tam dopraví,“ popsal hustopečské pocity manažer košického MM Rally Teamu Martin Markovič.

Posádku Pavel Valoušek – Veronika Havelková nyní čeká ve druhé polovině července popradská Rally Tatry. „Jelikož oprava motoru do značné míry zatíží náš rozpočet, tak přesto pevně věřím, že se nám podaří ve spolupráci s našimi partnery zajistit i start na srpnové Barum Rally, kde budeme moci poměřit síly i s evropskou špičkou. Na závěr bych chtěl poděkovat všem našim fanouškům, kteří podél rychlostních zkoušek vytvořili neuvěřitelnou kulisu, stejně jako v průběhu každého servisu. Naše umístění je i jejich zásluha,“ uzavřel své radostné ohlédnutí Martin Markovič.

Komentářů celkem: 0
Pro komentování je třeba se nejprve přihlásit!