Pseudonymy v České republice (?)

Jezdí nebo jezdil v našich končinách někdo pod pseudonymem?

Před časem jsme zde měli článek o slavných pseudonymech na poli automobilových soutěží, které se týkaly zahraničí. Jak jsme na tom v našich končinách? Kdo tady jezdil nebo jezdí s přezdívkou, kterou má uvedenou i v licenci?

Kouzelník Žito 44

Daniel Landa, jak všichni víme, je nejen velký umělec, ale i zkušený závodník. Když na konci roku 2012 začal používat místo svého jména přezdívku Žito 44, přivedl si novinku i do svého koníčku – rally. Žito je jméno kouzelníka, který podle pověsti, žil na dvoře českého krále Václava IV.

Jako kouzelník Žito si Daniel Landa stanovil sedm "kejklí" nebo-li cílů, kterých chce dosáhnout. Jedním z nich bylo i umístění v MS do 4. místa. Od té doby se známý zpěvák objevil v MS dvakrát. Na Sardínii ani na druhý pokus soutěž nedokončil, v Německu se ale mohl radovat z 8. příčky ve své třídě. Nebýt havárie na třetím měřeném úseku, mohl reálně pomýšlet na umístění do čtvrtého místa, jak prorokoval ve své závodní "kejkli". Naposledy se Daniel Landa objevil v rally loni, kdy absolvoval tři podniky MČR se Škodou Fabií WRC jako upoutávku na svůj pražský velekoncert.

Mr. Cimbu

Zdeněk Janda se k volantu eNkového Favorita posadil poprvé v roce 1991. Netrvalo dlouho a přesedl do Favorita áčkového, poté do Felicie Kit Car. Tři roky, to už jako Mr. Cimbu, řídil Octavii Kit Car, před ní se ještě střídal o jednu Imprezu s Václavem Pechem juniorem. Za ty léta má na svém kontě nespočet pohárů za umístění na stupních vítězů. Důležitou roli sehrál Mr. Cimbu také při vzniku stránek eWRC.cz jako dlouholetý partner nejsledovanějších českých internetových stránek o rally.

Jak se ale ze Zdeňka Jandy stal Mr. Cimbu? "Přestal jsem v roce 1997 závodit a když mě to znovu v roce 2000 chytlo, řešil jsem restart s nových jménem. Ten vznikl podle názvu mojí firmy – Mr. Cimbu," říká o vzniku svého pseudonymu Zdeněk Janda. Mr. Cimbu už sice nezávodí, úspěšně vede ale k motorsportu svoji dceru Michelle. Po kom dostala dcera své jméno, nemusíme ani dodávat.

Hary Ředitel

HArtman a RYchnov – tyto dvě slova stojí za vznikem pseudonymu, který od roku 2008 brázdí tratě volných soutěží. Jak ale vznikl dovětek "ředitel"? "Mělo to být jen "Hary". V roce 2008 jsem se přihlašoval jen jako Hary, ale ředitele mám nějak napsaného na čele," říká o své přezdívce sám Luděk Hartman.

Ještě pod svým "dívčím" jménem jezdil Hary Ředitel mistrovství České republiky historických automobilů se Škodou 1000 MB. Na konci roku 2000 své závodní náčiní prodal, ale novému majiteli dělal spolujezdce. Stejně tak tomu bylo i při přestupu tisícovky k Jakubu Denkovi. V další etapy Haryho závodění dokázal se 130 RS obsadit v Rallye Cupu druhé místo jak v roce 2009, tak i v roce 2011. Úspěšný rok 2011 podtrhl rychnovský závodník prvenstvím mezi historiky ve Volném Poháru. Poslední léta vodí Luděk Hartman po tratích rychlostních zkoušek krásný Opel Kadett GT/E.

Michael "Honda" Kašpárek

Svoji první závodní sezónu v rally odjel Michael Kašpárek za volantem Hondy Civic Vti. Psal se rok 1999 a byť se poté posadil do jiných vozů (nejvíce toho odjel v Citroenu Saxo Kit Car), v soutěžích se i nadále objevoval pod pseudonymem "Honda". Od roku 2003 má Michael Kašpárek na svém kontě vícero zahraničních startů včetně Acropolis Rally nebo Wales Rally Great Britain. Do výčtu nepočítáme Slovensko, kde v roce 2002 skončil na 10. příčce absolutního hodnocení šampionátu. "Honda" má zkušenosti i z jiných odvětví motorsportu.

Komentářů celkem: 6
6. 10. 2016 20:00
0 0
a co takhle Ládík
7. 10. 2016 06:17
0 0
a Hulmiho Ukolen?
7. 10. 2016 08:30
0 0
Původně napsal Michalx
a Hulmiho Ukolen?

Ještě ti tam chybí Chcaldoryny......Na nějakém sranda cupu tuším že, v Biskupicích na letišti byl nějaký embajr s jmenovkou "Lubi Vibuchkamen" s Islandskou vlajkou ( borec ji pravděpodobně nerozeznal od Finské)
7. 10. 2016 09:07
0 0
Třeba to bylo po výbuchu sopky na Islandu smajlík Ale myslím, že tyhle pseudonymy asi nepatří mezi "oficiální" (ty by se toho v historii "amateru" asi našlo - např. tuším "japonskou" posádku" Fook you"-Fook Me"? Nevím, jestli nebyla dokonce dámská...). Ale pokud se nepletu, tak oficiálně jezdil "Pulec".
7. 10. 2016 15:50
0 0
Tuček a Šlajs jezdili GPD RallyCup
7. 10. 2016 21:51
0 0
Původně napsal Medvěd
Třeba to bylo po výbuchu sopky na Islandu Ale myslím, že tyhle pseudonymy asi nepatří mezi "oficiální" (ty by se toho v historii "amateru" asi našlo - např. tuším "japonskou" posádku" Fook you"-Fook Me&q...

Medvídku, máš recht, jediný relevantní příspěvek v této debatě napsal mcatch, je fakt že Štěpán Ládík v článku uveden nebyl. A přitom to byl veledůležitý článek mezi Feldou 1300 a tovární Octavii WRC....Pamětníci pamatujousmajlík
Pro komentování je třeba se nejprve přihlásit!