20. 8. 2016 21:59 − 3082× − 0

Kostka závodil se Saganem a Kreuzigerem

Juniorský evropský šampionát patří v posledních letech k velkým oživením mistrovství Evropy.

Tomáš Kostka, původem automobilový jezdec na okruzích, je rallysprintovým šampionem z roku 2012, zatímco na Barum Czech Rally Zlín vybojoval dvě skvělá třetí místa v letech 2012 a 2014. Svého prvního pódiového umístění dosáhl na voze Škoda Fabia S2000 a druhého ve Fordu Fiesta R5. V letošní sezoně vedle rally závodil i v silniční cyklistice po boku takových světových es jako jsou Peter Sagan nebo Roman Kreuziger. Při letošním ročníku barumky se představí v barvách slovenského týmu Rufa Sport ve voze Škoda Fabia R5 ze stáje rakouského šampiona Raimunda Baumschlagera. Na dveřích fabie poveze startovní číslo 16, přičemž je odborníky pasován do role černého koně soutěže.

„Poslední dva roky se věnuji testování a vyvíjení okruhových aut většinou pro Audi Sport. Co se týká rally, tak jsme letos startovali na Rally Vyškov, což bylo na přání našeho hlavního partnera Rufa sport. V předchozích týdnech už probíhaly přípravy na Barum Rally,“ prozradil Kostka. Tomáš coby domácí jezdec je pravidelným členem startovní listiny zlínské rally. Letos se více věnuje okruhům a dalším činnostem. Od Rally Vyškov startoval koncem července na rallysprintu v Pačejově. „Na barumku se moc těším. Doufám, že budu schopen v těžké konkurenci opět bojovat o pódiové umístění,“ pověděl jednatřicetiletý jezdec. Podobně jako v Pačejově i na barumce pojede Tomáš Kostka s vozem Škoda Fabia R5, který připravuje bývalý vynikající závodník Raimund „Mundl“ Baumschlager. „Rozhodl jsem se na obou soutěžích startovat ve stejném voze. Jsem velmi rád, že Raimund zavítá do Zlína jako poradce. Jsem si jistý, že taková osobnost evropského rallysportu tady má i po mnoha letech spoustu fanoušků,“ uvedl český pilot na adresu vítěze barumky z roku 1993.

Tomáš je nejen velmi úspěšný jezdec na okruzích a v rally, ale také vášnivým cyklistou. A to dokonce do takové míry, že na konci června startoval v Hodoníně na společném mistrovství České republiky a Slovenska v silniční cyklistice. Ve startovní listině měl kolem sebe takové hvězdy světové cyklistiky jako Peter Sagan, Roman Kreuziger, Leopold König, Petr Vakoč a Jan Bárta. „Cyklistika mě bavila a odjel jsem pár závodů. Vzhledem k tomu, že závodů v autě příliš nemám, tak jsem chtěl vyzkoušet i něco takového. Dostal jsem profilicenci a teď je ze mě také cyklista, i když jsou to jen začátky. Výsledek na šampionátu ale nedopadl nejlépe. Asi dva kilometry po startu jsme jeli ve skrumáži, přišel náraz od jednoho z jezdců a vytrhl se kabel od elektrické přehazovačky. Před prvním kopcem jsem nemohl přehodit na takový převod, abych ho vyjel a ze závodu jsem odstoupil,“ pověděl všestranný sportovec.

Ze všech startů na Barum Rally nejvíce vzpomíná na první v roce 2004. „I když jsem dosáhl dvakrát na pódium a dalším dobrým výsledkům zabránily technické problémy, tak nejlepší vzpomínky mám hned na první start. Tento závod je pro mě něco speciálního. Možná se budu věnovat v příštích letech více okruhům nebo cyklistice, ale na barumce pojedu vždycky,“ uzavřel otec čtyřletého syna Matthiase.

Komentářů celkem: 0
Pro komentování je třeba se nejprve přihlásit!