Rally Vuelta de la Manzana – komentář

První půlku argentinského mistrovství zakončil jako vedoucí muž Marcos Ligato pilotující Chevrolet Agile MR.

První půlku argentinského mistrovství zakončil jako vedoucí muž Marcos Ligato pilotující Chevrolet Agile MR. Na druhém místě se s nemalým odstupem zatím drží Federico Villagra za volantem Fordu Fiesta MR. V půlce srpna šampionát pokračoval šestým dílem, který připravili organizátoři z General Roca. Jelikož stále narůstá počet speciálů Maxi Rally s turbomotorem 1,6 litru, které budou moct bojovat o mistrovské body až od příští sezóny, došlo alespoň k vypsání poháru jim určeného. Ostatně Geronimo Padilla s jedním z těchto vozů ovládnul poslední dva argentinské podniky. Tentokrát už tak rychle nejel, navíc jej trápila neposlušná převodovka a před jeho Peugeotem 208 se umístilo hned sedm speciálů klasické koncepce Maxi Rally s atmosférickým motorem. V rámci nově vypsaného poháru ale Padilla zvítězil, když o necelou minutu porazil Luciana Preta s obdobnou 208.

Úřadující mistr a rovněž vedoucí muž letošního mistrovství Ligato sice startoval jako první, ale na rozdíl od mistra světa Ogiera si na žádné problémy s čištěním tratě nestěžoval a hned na úvod zaznamenal čtyři nejrychlejší časy. V pátém testu jej sice dva soupeři v čele s Padillou porazili, ale vedení si samozřejmě pilot Chevroletu udržel. Na závěr dne pak zaznamenal ještě jeden nejrychlejší čas a vybudoval si solidní náskok 38,7 sekundy na stájového kolegu Alejandra Cancia s druhým Agile MR. Ligatův nejbližší soupeř v mistrovství Villagra se tuze snažil svého soka připravit o body, ale s neposlušným diferenciálem se první etapou doslova protrápil. I tak se mu ale podařilo vybojovat průběžné třetí místo a odstup 13,7 vteřiny od druhého dával slibovat, že se v neděli ještě odehrají zajímavé souboje. Cancio sice začal rychleji, ale od druhého testu jej už pilot Fordu začal pravidelně porážet a před závěrečným testem oba borce dělil minimální rozdíl, jedna desetinka sekundy. Villagra dal do průjezdu čtyřkilometrové superspeciálky vše, každému ze soupeřů nadělil minimálně dvě sekundy a po zásluze se mohl radovat z druhého místa. Pro jednoznačné vítězství a navýšení náskoku v průběžném pořadí mistrovství si však do cíle dojel Ligato za volantem Chevroletu.

Výsledky této rally argentinského mistrovství

Stav šampionátu: 1. Ligato 239, 2. Villagra 213, 3. Cancio 183, 4. Nalbandian 95, 5. Díaz 73, 6. Baldoni 69