25. 8. 2016 18:20 − 2695× − 0

Před Kopáčkem stojí těžký úkol – uspět na Barum rally

Náš rallysport čeká o nadcházejícím víkendu největší událost sezóny. Ve Zlíně odstartuje Barum rally.

Náš rallysport čeká o nadcházejícím víkendu největší událost sezóny. Ve Zlíně odstartuje Barum rally, na kterou se sjede mnoho hvězd z celé Evropy, půjde ale i o cenné body do národního šampionátu. O domácí titul mezi produkčními vozy letos zdárně bojují také Václav Kopáček s Barborou Rendlovou v barvách týmu Duck Racing Subaru ČR.

Z minulého ročníku Barum rally si Václav Kopáček s Barborou Rendlovou i přes potíže s tlakem turba odvezli výrazný bodový příděl, který jim v konečném hodnocení sezóny výrazně napomohl k zisku titulu vicemistrů republiky ve třídě 3. Zlínská soutěž je totiž oproti ostatním zastavením národního šampionátu zvýhodněna koeficientem 1,5 a o to je samozřejmě důležitější právě tento podnik úspěšně dokončit. Letos zatím západočeské duo též drží v průběžného hodnocení MČR stříbrnou příčku, když před nimi figurují pouze úřadující mistři Březík s Omelkou.

Kopáček s Rendlovou letos ještě více než loni sázejí na spolehlivost a dokončili zatím 43 ze 44 rychlostních zkoušek, které při soutěžích národního šampionátu letos absolvovali. Na 29 z nich nepoznala posádka týmu Duck Racing Subaru ČR v kategorii produkčních vozů přemožitele. „To ale nic neznamená,“ říká mladý jezdec a vysvětluje: „Martin Březík je zkušený jezdec a tratě své domácí Barumky dobře zná, favoritem naší kategorie bude určitě on. My mu ale samozřejmě nedáme svou kůži zadarmo, zajíždět nejrychlejší časy na rychlostních zkouškách však bude tentokrát mimořádně těžké. Navíc nám přibudou i další soupeři, například další místní matador Pavel Ševčík už mnohokrát prokázal svou rychlost, loni se stal dokonce celkovým vítězem Poháru 2+, byl tedy nejlepším pilotem vozu 4WD v seriálu sprintrally. Čeká nás zkrátka velká bitva, ale nechceme v ní hrát druhé housle. Jsme dobře připraveni a absolvovali jsme i test, při kterém bylo auto v dobré kondici, tak snad v ní budeme i my,“ usmívá se Kopáček, který bude mít mezi produkčními vozy dokonce devatenáct soupeřů.

Blovický jezdec se dále zamýšlí i nad podmínkami, kterého jej na tratích čekají: „Myslím, že na svižných erzetách kolem Zlína budou mít určitou technickou výhodu vozy našich největších soupeřů, kterým se dařívá právě na rychlých vozovkách. Naopak našemu hravému vozu Subaru Impreza WRX STI svědčí spíše technické a třeba i kluzké tratě, na déšť to ale podle předpovědi počasí tentokrát opravdu nevypadá. Bude se zřejmě závodit v horku a na suchém asfaltu, a tak budeme zejména na dlouhých rychlostních zkouškách také myslet na to, aby nám obutí vydrželo v dobrém stavu až do cíle. Ani smyků asi nebude tolik, kolik jsou od nás diváci zvyklí, při nich kromě pneumatik totiž trpí i další součástky vozu. Musíme zkrátka všechno podřídit splnění našeho hlavního úkolu, kterým je dosažení cílové rampy. Ani tak ale nehodláme jet úplně pomalu, rádi bychom se však vyhnuli zejména hloupým chybám či defektům. S tímto cílem pojedeme i páteční městskou erzetu, kde číhá mnoho zákeřných míst,“ popisuje Kopáček.

Spolujezdkyně Barbora Rendlová zve fanoušky i do servisního zázemí týmu: „Budeme tam mít opět připraveny podpisové kartičky či třeba balónky pro děti, naše fanoušky určitě nenecháme odejít s prázdnou. Tentokrát budeme jejich povzbuzování opravdu hodně potřebovat také na trati, čeká nás hodně tvrdý boj, ve kterém oproti našim soupeřům rozhodně nebudeme favority. Navíc oba momentálně bojujeme i s malými zdravotními problémy, snad nás nebudou při soutěži nějak omezovat. Ale jsme optimisté a věříme, že nám přinese štěstí ono kulaté startovní číslo 40, které povezeme na autě,“ usmívá se Plzeňačka. Doplňme ještě, že soutěž startuje ve Zlíně už v pátek podvečer zmíněnou městskou rychlostní zkouškou, cílová rampa bude na posádky čekat v neděli.

Komentářů celkem: 0

Pro komentování je třeba se nejprve přihlásit (nahoře nad menu)!

reklama