8. 9. 2016 19:04 − 1263× − 0

Eskisehir Rallisi – komentář

Před uplynulým víkendem měl sedmidílný turecký šampionát před sebou poslední trojici soutěží.

Před uplynulým víkendem měl sedmidílný turecký šampionát před sebou poslední trojici soutěží. Ty dvě úplně závěrečné má hostit Istanbul, nejprve na konci září, následně pak na konci října. Ještě před tím se však posádky vydaly do města Eskisehir, aby se na tamních rychlých asfaltech utkaly o další porci bodů. Zatím si jich nejvíce na své konto připsal Yagiz Avci, který letos usedá do Peugeotu 208 T16 R5 a už s ním vyhrál tři rally. Situaci mu však dost výrazně zjednodušil úřadující mistr Murat Bostanci, který jej zatím k přímému souboji za volanty vozů R5 vyzval pouze dvakrát. Bohužel i pro pátou soutěž nechal Ford Fiesta R5 doma a usednul do slabší verze R2T. Jezdcem stáje Castrol Ford Türkiye s největší šancí na úspěch tedy i pro tentokrát zůstává vítěz Kocaeli Rallisi a průběžně čtvrtý muž mistrovství Orhan Avcioglu.

Na úvodních kilometrech ovšem lídrovi mistrovství nejvíce zatápěl Burak Cukurova, když s Citroënem DS3 R5 zaostal jen o šest desetinek. Ostatně právě on je na druhém místě i v průběžném pořadí šampionátu. Ve třech prvních testech úvodního dne Avcioglu s rivalem v Citroënu prohrál, ovšem v závěrečné divácké zkoušce zajel úplně nejrychlejší čas. Rychlost ze sobotního večera si pilot Fordu Fiesta Super 2000 přenesl i do nedělního rána a po RZ 6 se dokonce už vyšvihnul na druhé místo před Cukurovu stíhaného problémy. V osmém testu se jeho DS3 R5 ale vrátila zpátky do formy a RZ 9 posádka dokonce vyhrála. Ztráta z předešlých testů už byla moc velká na to, aby se mohl Cukurova vrátit na druhé místo. Na konci soutěže se tak opakovala situace z červencového podniku v Burse, pro druhý největší bodový obnos si znovu dojel Avcioglu. A nakonec mělo stejné obsazení úplně celé pódium. Pro jednoznačné vítězství si totiž do cíle s minutovým náskokem dojel Avci a jen tím posílil své šance na zisk titulu. Body ze závěrečné Power Stage se tentokrát nerozdávaly, když na její trati havaroval Peugeot 208 R2 a sražený divák bohužel následky nárazu nepřežil.

Výsledky soutěží tureckého mistrovství

Stav šampionátu: 1. Avci 73, 2. Çukurova 60,2, 3. Avcioğlu 54, 4. Bostanci 50,8, 5. Soylu a Burkay 24