Prokop po šotolinové etapě Rally Catalunya čtrnáctý

V předchozích sezonách bývala Rally Catalunya vždy přibližně desátou soutěží v MS, na které Martin Prokop startoval.

V předchozích sezonách bývala španělská Rally Catalunya vždy přibližně desátou soutěží v Mistrovství světa v rally, na které český pilot Martin Prokop startoval. Letos však Jihlavský rodák se spolujezdcem Janem Tománkem do sezony naskočili až třetím závodem v Mexicu a po Rally Sardegna se opět na několik soutěží z kolotoče WRC vytratili. Startovní listina 52. ročník u Rally Catalunya už ale opět potěšila nejednoho rallyového fanouška, když prozradila návrat pestrého Fordu Fiesta WRC v barvách Jipocar Czech National Teamu na tratě MS v rally.

Tento krok vysvětluje pilot Martin Prokop: „Po nešťastném průběhu závodu na Sardinii jsem se zakousnul do příprav na Dakar 2017 a rally úplně vypustil. Potom jsem se ale párkrát zúčastnil vývojových testů nové Fiesty WRC pro příští rok a samozřejmě mě to začalo „zase chytat“. Prostě rally je rally a jak člověk vyroste jakou soutěžák, je to stále jeho krevní skupina a největší láska. Katalánskou rally jsem měl vždy rád, užíval si ji a obvykle se mi tu i výsledkově a jezdecky dařilo. Proto jsem se rozhodl k tomuto vlastně již ojedinělému startu.“

Po dopoledním shakedownu a večerní první krátké rychlostní zkoušce v promočeném centru Barcelony, tak ve čtvrtek Rally Catalunya od startovala i s českou posádkou Martin Prokop / Jan Tománek.

Průběh páteční šotolinové etapy, do které Martin s Jendou nastupovali jako třináctá posádka průběžné klasifikace, již opět popisuje pilot Fiesty RS WRC: „Letos k nám Katalánsko není vůbec vlídné, protože celý čtvrtek propršel a dnes ráno před startem první erzety to opět spadlo hustě jako tropický déšť. Z obvykle prašné šotoliny se stalo nepředvídatelné bahno a nikdy bych třeba nečekal, že budu na šotolině a bahnité mazanici řešit aquaplaning a jiné patálie. Dnes si s námi příroda hrála, a protože se podmínky na trati měnily opravdu každou chvílí, jel si každý svůj závod ve svých aktuálních podmínkách. Opravdu extrémně nevyrovnané ve všech směrech a spíše bych to zatím nazval dobrodružstvím než závody. Nebyl to jen boj s ideální stopou, tempem a nastavením auta, ale prostě souboj s živlem. Říkal jsem si, že se po s tovkách testovacích a závodních kilometrů v dakarském autě budu na šotolině cítit dobře, ale v tomhle extrému tomu tak úplně nebylo. Sobota a neděle se jedou pro změnu na asfaltu, takže mechanici večer dvě hodiny auto přestavovali. Osobně jsem jel rally na asfaltu přesně před rokem v neděli tady na katalánské rally, takže to bude zítra vlastně ještě větší neznámá než dnes.“

Sobotní etapa Rally Catalunya obnáší 140 ostrých kilometrů a osm rychlostních zkoušek. Celá soutěž potom končí v neděli po poledni. Prokop s Tománkem jsou po první etapě a 119 kilometrech měřených testů na čtrnáctém místě celkové klasifikace.

Komentářů celkem: 0
Pro komentování je třeba se nejprve přihlásit!