Jakub "kuře" Kura - eWRC.cz
20. 11. 2016 11:23 − 3214× − 2

Mikkelsen s Jægerem posledními vítězi WRC 2016

Poslední letošní soutěž se o tomto víkendu jede v Austrálii a vítězně se s ní rozloučily Volkswageny díky double Mikkelsena s Ogierem.

Mistrovství světa za sebou má poslední etapu poslední soutěže a to logicky znamená, že byly rozdány poslední neznáme medaile a všichni už mohou myslet na závěrečnou party sezóny v pondělí v Sydney či na nadcházející rok, kdy světový šampionát začne psát novou kapitolu kvůli změně technických pravidel. Ale teď se ještě vraťme k protinožcům a podívejme se, jak to tam dopadlo. Ve třetí etapě bylo na programu ještě pět rychlostních zkoušek, z nichž nejdelší byla třicetikilometrová Bucca16. Celkem etapa nabídla 57 ostrých kilometrů. ¨

Po včerejšku byl těsně ve vedení Mikkelsen, který měl dvě sekundy na Ogiera a dnes se čekalo, co s tím Francouz udělá. V úvodním nedělním testu byl rychlejším norský pilot a když v RZ20 vykroužil Ogier hodiny, měl Nor na čele opět náskok 22 sekund, což byla hodnota, kterou měl na čele již včera do té doby, než jej postihly drobné technické problémy. Když Mikkelsen vyhrál i poslední test sekce, byl dvě zkoušky před koncem soutěže ve vedení před Ogierem a Neuvillem. Ten se dostal zpět na pódium kvůli Paddonově chybě, kdy Novozélanďan trefil v RZ20 břeh a vyzul z ráfku kolo. Před Paddona se dostal i Sordo, avšak ten měl na Kiwiho jen šest desetin.

Poslední dvě zkoušky soutěže a potažmo sezóny nepoznaly jiného vítěze než Ogiera, který si tak připsal ještě tři bonusové body za PowerStage, ale na změnu pořadí v soutěži to už vliv nemělo, protože francouzskému jezdci pořád chybělo čtvrtminuta na vítězného Mikkelsena. Nor si tak připsal druhé vítězství v sezóně a třetí v kariéře a když mu záda kryl Ogier, mohl Volkswagen považovat svou rozlučku s mistrovstvím světa za úspěšnou.

Na RZ22 se před Sorda dokázal dostal Paddon, ale výše už to nešlo a třetí příčku si z Austrálie odvezl Neuville, který měl na novozélandského jezdce čtvrtminutu náskoku. Pátý Sordo zaostal za čtvrtým Paddonem o 16 desetin, šestý v cíli Ostberg byl nejlepším jezdcem s Fiestou WRC. Sedmý byl Tänak, který profitoval z Camilliho havárie na RZ21, na osmou příčku se svou Fabií R5 propracoval Lappi. Devátý dojel Latvala a desítku uzavřel Bertelli, který letos teprve podruhé dokončil na bodech.

Jak už napovídá celkové osmé místo Lappiho, Fin se se Škodou motorsport rozloučil nejlépe jak mohl, když vyhrál ve WRC2 v Austrálii a také si zajistil titul mistra světa. V hodnocení třídy za ním na druhém místě dojel se ztrátou čtyř a půl minuty Fuchs, další dvě minuty nazpět byl Ptaszek s Peugeotem 208 T16. Čtvrtým místem zakončil sezónu Al-Suwaidi a pátý dojel Serderidis.

Tím byl byla sezóna 2016 u konce a nám nezbývá než napjatě sledovat nadcházející dny a týdny, kdy dojde k rozřešení rébusu v podobě toho, kam zamíří osiřelí jezdci odcházejícího Volkswagenu, kdo bude tvořit zatím neznámou jezdeckou sestavu M-Sportu a Toyoty či kdo a pokud vůbec někdo nahradí Lappiho ve Škodě motorsport ve WRC2. Času však není mnoho, protože týmy musejí do poloviny prosince odeslat přihlášky na úvodní podnik sezóny 2017 Rallye Monte Carlo.